نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

 برکناري علي‌اصغر فاني از منظري ديگر مردي براي همه فصول رفت 
نويسنده : مهندس علي‌‌اصغر هراتي*

موضوع برکناري يا کناره‌گيري وزير آموزش‌و‌پرورش دولت حسن روحاني را از منظري از درون آموزش‌وپرورش مي‌توان مورد بررسي قرار داد.

علي‌اصغر فاني که سابقه معاونت وزير در دولت خاتمي‌داشت و در دوره احمدي‌نژاد با اعلام هم‌فکري با احمدي‌نژاد قصد وزارت کرده بود بالاخره در دوره روحاني به وزارت رسيد اما او از جنس معاونت وزير بود و بايد به همان بسنده مي‌کرد. او در قامت معاونت توانست نظام آموزشي را سر و سامان دهد و اشکالات آن را بر طرف کند ولي از هوش سياسي کافي براي وزارت برخوردار نبود براي او فرق نمي‌کرد که احمدي‌نژاد، خاتمي، روحاني يا جليلي رئيس جمهور باشد. به عبارت ديگر به اهداف کلي مردم و انتخابشان بي‌توجه بود. او به تريبون‌هايي که معمولا در دست يک جناح است نگاه مي‌کرد و به همين خاطر بيشتر مديرانش را از جنس رقباي رئيس جمهور انتخاب کرد و موجبات آزرده خاطر شدن طرفداران دولت را فراهم کرد. او نتوانست در جهت توسعه عدالت گامي ‌بردارد و در دوره وزارت او تفاوت حقوق براي مدارک مشابه در آموزش و پرورش به بيش از ده برابر هم رسيد. او نتوانست از حقوق همکاران بازنشسته خودش دفاع کند و بي‌عدالتي بين بازنشستگان در وزارت آموزش و پرورش غير‌قابل باور شد. او نتوانست از طرح‌هاي دوره خودش هم دفاع کند ونه تنها به ادامه استخدام انتخاب شده‌هاي دولت قبل اقدام کرد و در مورد استخدام نيرو‌هاي بسته حمايتي خودش که طرح موفقي هم بود اقدامي ‌نکرد. بدتر اينکه حقوق ناچيز آنها را نيز نتوانست پرداخت کند. نشان دادن تصوير دانش‌آموزاني که در فضاي غير مسقف تحصيل مي‌کردند و دست و پنجه نرم کردن مديران مدارسي که بايد بدون سرانه يا با سرانه ناچيز مدارس‌شان را اداره مي‌کردند و تحت فشار قرار دادن خانواده‌ها براي پرداخت هزينه‌هاي مدارس، ناتواني در ظرفيت‌سازي براي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي، عدم حمايت واقعي از مدارس غير‌دولتي و‌ وضعيت اسف‌بار نيروهاي شاغل در اين مدارس همه و همه عواملي است که توانست موجبات نارضايتي مردم نسبت به دولت را فراهم سازد‌ .

در يک کلام، فاني از جنس طرفداران دولت نبود و توان خلق ثروت و ايجاد عدالت را نداشت. او هرگز نتوانست توازن ‌منطقي بين‌ حقوق نيروهايش با ساير ارگان‌ها ايجاد کند. تغيير معني‌دار دکتر فاني پيامي‌است به همه مسئولين دولتي که با بهانه‌هاي عوام‌فريبانه به خواسته‌هاي اميد‌آفرينان انتخابات 92 پشت کرده‌اند. همان‌ها که انتخابات مجلس را بدون حضور اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت در ستادهاي اجرايي برگزار کردند. آنها که متولي سياست مملکت و جامعه هستند و از همنشيني و مشورت با سياسيون به عنوان پرچم‌داران عدالت خودداري مي‌کنند و پيشاپيش مي‌خواهند حاجي عبدالوهاب‌مآبانه به استقبال دولت فرضي آينده‌شان بروند. غافل از آنکه کل نظام به درجه‌اي از رشد سياسي رسيده است که در برابر حاکميت دوباره پوپوليسم مقاومت خواهد کرد و اگر دولت اعتدال نتواند مقدمه بازگشت دوره اصلاحات شود با حضور يا بدون حضور روحاني منش اعتدال را حفظ و با يک نگاه واقع‌بينانه مديران محافظه کار را از گردونه خارج خواهد کرد. بي‌ترديد اصلاح‌طلبان از چنين تغييراتي در صف و ستاد دولت استقبال مي‌کنند و اميدواريم اين تغيير آغازي براي اصلاح بدنه دولت باشد.

*مدير اسبق آموزش‌و‌پرورش دامغان - فعال سياسي


نسخه چاپي ارسال به دوستان