نسخه شماره 4159 - 1395/07/26 -

 با راي 151 نماينده و تصويب استفساريه
 شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اظهار نظر قطعي صلاحيت داوطلبان انتخابات را رد کند  

گروه سياسي: نمايندگان در حالي طرح استفساريه قانون انتخابات را به تصويب رساندند که گروهي از اصولگرايان سعي کردند با استناد به ابلاغيه رهبري درخصوص برگزاري انتخابات که روزگذشته منتشر شد، مانع از تصويب اين استفساريه شوند. با تصويب اين استفساريه به گفته علي مطهري احتمال بازگشت مينو خالقي به مجلس وجود خواهد داشت! آن هم اتفاقي که بيش‌از 7 ماه است از قطعي شدن عدم حضور خالقي در مجلس مي گذرد. و برخي ديگر از نمايندگان معتقدند اين موضوع عطف به ما سبق نمي‌شود. اين استفساريه مي‌گويد شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات، صلاحيت منتخب را رد کند. يکي از مصوبات ديروز همچنين تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان بود و سوال از وزير اطلاعات هم اعلام وصول شد.طرح استفساريه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي که از سوي شوراي نگهبان مغاير با اصل 99 قانون اساسي اعلام شده و براي رفع ايراد به مجلس بازگشته بود، با راي نمايندگان به تصويب رسيد. بر اين اساس، اين طرح استفساريه با 151 راي موافق، 66 راي مخالف، 9 راي ممتنع از مجموع 261 نماينده حاضر در صحن به تصويب رسيد.

متن استفساريه قانون انتخابات

موضوع استفساريه اين طرح اشاره دارد که با توجه به مفاد تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي مصوب 7 آذر 78 و اصلاحات بعدي آن مبني بر اينکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحيت خود از سوي هيأت مرکزي نظارت، شوراي نگهبان 20 روز پس از اظهارنظر هيأت مرکزي نظارت نظر قطعي و نهايي خود را در خصوص تاييد يا رد صلاحيت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود، آياشوراي نگهبان مي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابيه مربوطه، صلاحيت منتخب را رد کند و به اين وسيله آراي او را باطل نمايد؟در طرح مذکور پاسخ به سوال موضوع استفساريه آمده: خير، پس از اعلام نظر قطعي و نهايي شوراي نگهبان در مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي درباره صلاحيت يک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابيه مربوطه با رعايت قانون لزوم رسيدگي دقيق به شکايت داوطلبان رد صلاحيت شده در انتخابات مختلف (مصوب 22 آبان 78 مجمع تشخيص مصلحت نظام) اين شورا نمي‌تواند اظهارنظر مجددي درباره صلاحيت آن نامزد يا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جديدي درباره او به شورا رسيده باشد اين مدارک طبق ماده 30 قانون آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي در زمان بررسي اعتبارنامه‌هاي منتخبان مورد رسيدگي قرار گيرد.پيش از تصويب اين طرح استفساريه ابتدا عليرضا سليمي نماينده اصولگراي مردم محلات در مجلس به‌عنوان مخالفت و سپس عبدالکريم حسين‌زاده نماينده اصلاح‌طلب مردم نقده و اشنويه و نايب‌رييس فراکسيون اميد به‌عنوان موافق صحبت کردند. اين درحالي بود که پس از صحبت‌هاي نمايندگان موافق و مخالف چند نفر ديگر از اصولگرايان نيز آخرين تلاش‌هاي خود براي ممانعت از تصويب اين طرح را بکار بسته و در تذکر‌ها و اخطارهايي نسبت به تصويب اين طرح هشدار داده و تاکيد کردند که در اصلاحيه جديد ايراد مدنظر شوراي نگهبان مرتفع نشده است. محمد دهقاني نقندر يکي از همين افراد بود.

ممانعت لاريجاني از بيان تذکر کواکبيان

مصطفي کواکبيان پيش از مخالفت‌هاي اصولگرايان با اين استفساريه نيز قصد داشت در اخطار خود به بخش‌هايي از ابلاغيه روز گذشته مقام معظم رهبري اشاره کند که لاريجاني با تاکيد بر اين‌که اين ابلاغيه منتشر شده و همه نسبت به آن آگاهي دارند، اجازه بيان اين اخطار را به نماينده تهران نداد.

سرنوشت يک استفساريه انتخاباتي

پس از تصويب کليات و يک جزء از طرح استفساريه تبصره (3) ماده (52) قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي در پارلمان که نخستين‌بار توسط علي مطهري نايب رييس مجلس شوراي اسلامي تهيه شد و مخالفت نمايندگان با تصويب جزء دوم اين طرح، شوراي نگهبان به‌دليل آن‌چه مغايرت با اصل 99 قانون اساسي اعلام شد، از تاييد نهايي آن خودداري کرد و بدين‌ترتيب، طرح استفساريه براي رفع ايراد به مجلس بازگشت و در نشست علني ديروز به تصويب مجدد مجلس رسيد و حال اين طرح استفساريه براي دومين بار به‌منظور تاييد نهايي در اختيار شوراي نگهبان قرار خواهد گرفت.

احتمال ورود مينو خالقي به مجلس

از طرفي نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي به ايسنا گفت که مصوبه ديروز نمايندگان درباره استفساريه قانون انتخابات مجلس احتمالا زمينه ورود مينو خالقي را به مجلس فراهم مي‌کند. وي با اشاره به اين استفساريه مبني بر اينکه شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات، صلاحيت منتخب را رد کند، اظهار کرد: پيش از اين شوراي نگهبان به مصوبه مجلس ايراد گرفته بود و گفته بود در قسمتي از آن ابهام وجود دارد که آن ابهام برطرف شد. همچنين شوراي نگهبان در بخش ديگري گفته بود اين مصوبه برخلاف اصل 99 قانون اساسي و تفسير آن است. وي افزود: کميسيون شوراها در بررسي مجدد اين استفساريه که از سوي شوراي نگهبان اعاده شده بود اين دو ايراد را رفع کرد؛ هم رفع ابهام شد و هم اضافه شد که با توجه به قانون مجمع تشخيص مصلحت نظام مصوب 78 که در آن تصريح شده هر رد صلاحيتي بايد فرصت اعتراض داوطلب و پاسخ شوراي نگهبان را داشته باشد، شوراي نگهبان مي‌تواند درباره صحت انتخابات يک حوزه اظهار نظر کند و طبيعتا بعد از انتخاب يک کانديدا به وسيله مردم امکان رد صلاحيت وجود ندارد و اگر مدرک جديدي هم پيدا شده باشد، طبق ماده 30 قانون آئين‌نامه داخلي بايد به مجلس ارسال شود تا در زمان بررسي اعتبارنامه‌ها به آن رسيدگي شود. مطهري با تاکيد بر اينکه اصلاحات اعمال شده در اين استفساريه با حضور نماينده شوراي نگهبان در کميسيون شوراها انجام شده تاکيد کرد: اين احتمال وجود دارد که مصوبه امروز مجلس به تاييد شوراي نگهبان برسد اما اگر شوراي نگهبان هم اين مصوبه را رد کند قاعدتا مجلس بر نظر خود اصرار مي‌کند و مصوبه به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد. نائب رئيس مجلس درباره اينکه آيا با تصويب اين استفساريه زمينه ورود مينو خالقي به مجلس فراهم مي‌شود يا خير؟ گفت: البته اين مصوبه ناظر به آينده است و صرفا به خاطر موضوع خانم خالقي نيست ولي احتمالا مشکل ايشان را هم حل مي‌کند. وي در پايان اضافه کرد: حقوقدانان مي‌گويند هميشه استفساريه عطف به ماسبق مي‌شود زيرا قانونگذاري جديد نيست بلکه همان قانون قبلي است و فقط برداشت جديدي از آن صورت مي‌گيرد لذا اين مصوبه هم به طور خودکار عطف به ماسبق مي‌شود و احتمالا زمينه ورود خانم خالقي به مجلس را فراهم مي‌کند.

تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان تصويب شد

همچنين روز گذشته طرح تحقيق‌وتفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان نيز تصويب شد. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طرح تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان را با 200 رأي موافق، 6 رأي مخالف و 4 رأي ممتنع از مجموع 255 نماينده حاضر در جلسه تصويب کردند. گفتني است ميرزاده به عنوان سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در توضيح طرح تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: طرح تحقيق و تفحص با استناد به ماده 214 آئين‌نامه داخلي مجلس پيگيري مي‌شود و تاکنون نمايندگان درخواست کننده تحقيق و تفحص موارد موردنظر خود را با ارسال درخواستي به وزير مطرح کردند اما پاسخي دريافت نشد.از طرفي جهت تأمين نظر شوراي نگهبان، مدارس اقليت‌هاي ديني فقط مجاز به ثبت نام از دانش آموزان اقليت‌هاي ديني هستند. نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه تاسيس و اداره مدارس و مراکز آموزشي و پرورشي غير‌دولتي اعاده شده از شوراي نگهبان مدارس اقليت‌هاي ديني را فقط مجاز به ثبت نام از دانش آموزان اقليت‌هاي ديني کردند.

همچنين سوال تعدادي از نمايندگان از وزير اطلاعات در جلسه علني ديروز مجلس اعلام وصول شد. غلامرضا کاتب عضو هيات رئيسه مجلس در پايان جلسه ديروز طرح‌ها و لوايحي که به هيات رئيسه مجلس رسيده بود را به شرح زير قرائت کرد: کريمي قدوسي، حسن نوروزي و حسينعلي حاجي دليگاني نمايندگان مشهد، رباط کريم و شاهين شهر در سوالي از وزير اطلاعات خواستار اقدامات اين وزارتخانه درباره جلوگيري و برخورد با مصاديق نفوذ در جامعه علمي و فرهنگي کشور شده‌اند که بدين ترتيب اعلام وصول مي‌شود. لايحه اصلاح تبصره 86 اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم، لايحه استفساريه ماده 22 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي مصوب سال 89 نيز اعلام وصول مي‌شود. همچنين با تصويب نمايندگان مجلس وزارت آموزش‌وپرورش نيز مجاز به دريافت 4 درصد از شهريه مدارس غيردولتي شد. نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه تاسيس و اداره مراکز آموزشي و پرورشي غيردولتي جهت تامين نظر شوراي نگهبان با اصلاح ماده 20 آن موافقت کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان