نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 دانستني‌ها 

ساخت قوي‌ترين واکسن آنفلوآنزا

تا به امروز

يک تيم بين‌المللي از دانشمندان، موفق به ساخت نوعي واکسن آنفلوآنزا شدند که پتانسيل مبارزه با 88 درصد از گونه‌هاي آنفلوآنزاي شناخته شده در سراسر جهان را دارد.

به گزارش ايسنا به نقل از ايندين اکسپرس، اين واکسن به قدري قوي و موثر است که تنها با يک تزريق مي‌توان تا پايان فصل زمستان در برابر آنفلوآنزا ايمن ماند.

اين واکسن آنفلوآنزاي جهاني از قطعات کوچک ويروس آنفلوآنزا به نام اپي‌توپ تشکيل شده که در حال حاضر توسط سيستم ايمني بدن شناخته شده است.يک اپي‌توپ (epitope)، قسمتي از يک آنتي ژن است که توسط سيستم دفاعي تشخيص داده مي‌شود.

محققان همه ساله از يک نوع ويروس آنفلوآنزا براي ساخت يک واکسن استفاده مي‌کنند تا از افراد در برابر آنفلوآنزا در سال بعد محافظت کنند. اگرچه اين روش بسيار ايمن است اما هميشه هم آنگونه که بايد عمل نمي‌کند. براي مثال واکسن H3N2 (آنفلوآنزاي A) با وجود کار فشرده و دقيق دانشمندان و صرف مبالغ هنگفت، در زمستان 2014-2015 با شکست مواجه شد و نتوانست از افراد در برابر سيل همه گير آنفلوآنزا حفاظت کند. بيماري‌هاي همه گير قبلي شامل «آنفلوآنزاي اسپانيايي» در سال 1918 و دو بيماري همه گير در سال‌هاي 1957 و 1968، منجر به مرگ ميليون‌ها نفر شد.

گزارش‌هاي اخير سازمان بهداشت جهاني حاکي از اين است که بيماريهاي همه‌گير آنفلوآنزا سالانه موجب مرگ و مير يک و نيم ميليون نفر در سراسر جهان شده‌اند.

علاوه بر اين، دانشمندان آمريکايي موفق به ساخت يک واکسن خاص براي اين کشور شدند که با 95 درصد از گونه‌هاي شناخته شده آنفلوآنزا در کشور مبارزه مي‌کند.آنها از تکنيک‌هاي محاسباتي نوآورانه‌اي براي ساخت اين واکسن استفاده کرده‌اند.

محققان اين پژوهش اظهار کردند که بر اساس دانش به دست آمده از ويروس آنفلوآنزا و سيستم ايمني بدن انسان، ما مي‌توانيم از کامپيوترها براي طراحي اجزاي يک واکسن ساده اما با مدت اثر طولاني استفاده کنيم.اين پژوهش در Bioinformatics به چاپ رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان