نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 آمريکا در سوريه احساس سرخوردگي مي‌کند
 تشديد تنش واشنگتن با مسکو درباره دمشق 

گروه بين الملل: سوريه همچنان در آتش جنگ مي‌سوزد اما آمريکا بعد از 6 سال هنوز به دنبال برکناري رئيس جمهوري سوريه است.در حالي که مردم سوريه نشان داده اند در کنار اسد هستند و مشکل اصلي سوريه را گروه‌هاي تروريستي و معارضين مي‌دانند. يک نوار صوتي روزجمعه از سخنان «جان کري»، وزير امور خارجه آمريکا به بيرون درز کرده است؛ در اين نوار کري از اينکه تلاش‌هاي سياسي وي براي پايان دادن به جنگ سوريه با پشتيباني نيروي نظامي‌امريکا روبرو نشده ابراز نااميدي و دلسردي کرده است.

به گزارش رويترز، در اين نوار صوتي ضبط شده که توسط نيويورک تايمز انتشار يافت ، صداي کري هنگام ابراز تاسف از اينکه درخواست وي براي اقدام عليه دولت بشار اسد گوش شنوايي نداشت، درديدارهفته گذشته با گروهي از غيرنظاميان سوري درنيويورک شنيده مي‌شود.

وي به اين گروه سوري گفته است: «من فکر مي‌کنم شما داريد به سه يا چهار نفر در دولت آمريکا مي‌نگريد که همگي استدلال مي‌کردند که بايد از زور استفاده کرد و من ديگر پاي اين استدلال خود نيستم.»کري افزوده است: «استدلال من استفاده از زور بود ولي همه چيز به سمت يک فرآيند ديگر تغيير کرد».

وي همچنين پيشنهاد داده که مخالفان سوريه نيز در انتخاباتي که شامل بشار اسد باشد، شرکت کنند. کري گفته است: «بي‌توجهي و بي‌تفاوتي بشار اسد احتمالا واشنگتن را به بررسي گزينه‌هاي جديد براي حل بحران سوريه وادار مي‌کند».

«جان کربي»، سخنگوي وزارت خارجه امريکا نيز موثق بودن نوار ضبط شده در يک ديدار خصوصي در نمايندگي ديپلماتيک درحاشيه مجمع عمومي‌سازمان ملل را تکذيب نکرد.

درسطح گسترده چنين گزارش شده است که کري،« باراک اوباما»، رئيس‌جمهوري امريکا را تحت فشار قرار داده تا خط مشي محکم‌تري درمورد سوريه اتخاد کرده و تلاش‌هاي بين‌المللي براي واداشتن اسد به کناره گيري و پايان اين جنگ داخلي را که اکنون درحال ورود به ششمين سال خود است، کاراتر سازد.اما ديپلمات ارشد واشنگتن همواره مراقب بود جبهه متحد خود را با واشنگتن در انظارعمومي‌حفظ کند حتي در زماني که وي مي‌کوشد با مسکو براي مهار نيروهاي اسد و ايجاد فضا براي يک گفت وگوي سياسي همکاري کند.اين نشان از اختلاف ميان دولت مردان واشنگتن است.

هشدار روسيه به آمريکا

در پي تهديدات مسئولان آمريکايي به در پيش گرفتن گزينه‌هاي ديگري در تعامل با بحران سوريه، وزارت خارجه روسيه هشدار داده است که هرگونه حمله نظامي‌مستقيم آمريکا به نظام سوريه پيامدهاي وخيمي‌براي کل خاورميانه به دنبال خواهد داشت.

به گزارش اسکاي‌نيوز، در بيانيه وزرات خارجه روسيه آمده است: «هرگونه حمله مستقيم به دمشق يا ارتش سوريه از سوي آمريکا باعث پيش آمدن پيامدهايي ترسناک در کل خاورميانه خواهد شد.»در بيانيه وزارت خارجه روسيه همچنين نسبت به هر راه ديگري غير از مذاکرات سياسي براي حل بحران سوريه هشدار داده شده است.

اخيرا برخي مسئولان آمريکايي از جمله وزير خارجه اين کشور با اعلام اينکه مذاکرات سياسي با روسيه ديگر مفيد به نظر نمي‌رسد، گفته بودند که کاخ سفيد در حال بررسي طرح ديگري در تعامل با بحران سوريه است که کارشناسان مي‌گويند منظور آنها دخالت نظامي‌محدود اما مستقيم در سوريه است. بنا به ادعاي رسانه‌هاي غربي، دست کم دو بمب بشکه‌اي به يک بيمارستان ديگر در بخش شرقي حلب که در کنترل شورشيان مخالف دولت سوريه است، اصابت کرده است. بيمارستان «ام 10»را بزرگ‌ترين بيمارستان شرق حلب توصيف شده است.

گروه ديده‌بان حقوق بشر سوريه هم از حمله هوايي به بيمارستاني صحرايي در حلب و کشته شدن يک نفر خبر داده است.سازمان بهداشت جهاني سوريه را خطرناک ترين مکان براي کارکنان بخش پزشکي اعلام کرده است.امروز گزارش‌هايي هم درباره درگيري ميان نيروهاي ارتش سوريه و شورشيان در بخش قديمي‌شهر حلب منتشر شده است.

تماس تلفني لاوروف و کري درباره سوريه

آخرين تماس تلفني وزيران خارجه دو کشور بي‌نتيجه مانده است. دارندگان حق وتو در شوراي امنيت نيز بر سر پيش‌نويس قطعنامه آتش‌بس رايزني کرده اند.واشنگتن و مسکو همچنان بر سر روند اوضاع در سوريه و برقراري آتش‌بس در حلب اختلاف نظر دارند.

به گزارش رويترز،وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرده است: «گفت وگوي تلفني لاوروف و کري که شامگاه جمعه به خواست طرف آمريکايي انجام شده به بحران سوريه و مشکلات برقراري آتش بس در اين کشور اختصاص داشته است».

وزير خارجه روسيه در پاسخ به تقاضاي همتاي آمريکايي خود براي توقف عمليات ضدتروريستي در حلب براي برقراري مجدد آتش بس در اين منطقه، گفته است: «پيمان پايان درگيري‌ها در نتيجه توافق روسيه و آمريکا، بارها از سوي تروريست‌هاي گروه جبهه النصره نقض شد که مانع ارسال کمک‌ها شدند و تهديد کردند به کاروان‌هاي کمک‌هاي انساني سازمان ملل حمله مي‌کنند».

وي افزوده است: «به همين دليل روسيه يک هفته پيش از آمريکا خواست به عنوان گام نخست تعهد ماه فوريه 2016 خود را براي جدا کردن معارضان از گروه‌هاي تروريستي انجام دهد که با وجود گذشت هفت ماه هيچ اقدامي‌در اين زمينه صورت نگرفته است».

وي همچنين گفته است: «روسيه باز هم با هدف بهبودي اوضاع حلب آمادگي مذاکره با طرف آمريکايي را دارد».

آمريکا در چارچوب توافق با روسيه در ژنو متعهد به جدا کردن گروههاي مسلح موسوم به معارضان تحت الحمايه واشنگتن از تروريست‌ها به ويژه جبهه النصره، مبارزه مشترک با گروههاي تروريستي، همکاري در کمک‌رساني به ساکنان حلب و تسهيل در روند مذاکرات حل سياسي بحران سوريه شده، ولي تاکنون اقدامي‌انجام نداده است.

«ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهوري روسيه نيز پيشتر گفته بود: «آمريکا با مشکلاتي (در سوريه) برخورد کرده است و بخش اصلي آن هم مربوط به اين موضوع مي‌شود که نمي‌تواند معارضان سوري را از عناصر تروريستي و نيمه تبهکار جدا کند».

لاوروف نيز در گفت‌وگوي تلفني با وزير امور خارجه آمريکا از فهرست اين کشور در مورد گروه‌هاي مسلح معارض تحت کنترل واشنگتن انتقاد و اعلام کرده که شماري از گروههاي اعلام شده همکار گروه تروريستي جبهه النصره هستند. قرار است که تماس‌هاي طرفين ادامه يابند، اگرچه خطر قطع گفت‌وگوها همچنان وجود دارد.

از سوي ديگر پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل که از حق وتو برخوردارند، روز جمعه در مورد پيش‌نويس قطعنامه‌اي براي برقراري آتش‌بس دوباره در حلب به رايزني پرداختند. متن پيش‌نويس اين قطعنامه را فرانسه ارائه کرده است.فرانسه اميدوار است که روز دوشنبه متن کامل پيش نويس طرح مذکور را که بر وضعيت فاجعه بار حلب تمرکز دارد به اعضاي شوراي امنيت ارائه دهد. شکست توافق آتش‌بس در سوريه چشم‌انداز پايان دادن به جنگ داخلي سوريه از طريق راه‌حل ديپلماتيک را تيره کرده است. در اين بين روسيه و آمريکا يکديگر را در وضعيت کنوني سوريه مقصر مي‌دانند. با اين حال شرايط در سوريه هر روز وخيم تر مي‌شود و مردم بي‌گناه بسياري در اين 6 سال کشته شده‌اند.از اين رو بايد فکر اساسي براي نجات مردم سوريه از اين جنگ خونين کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان