نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 امام جمعه اروميه:
 اهداف دين مبين اسلام در مجالس عزاداري حسيني بايد براي مردم تبيين شود 

به گزارش هم‌آوا به نقل از فارس، حجت‌الاسلام سيد مهدي قريشي در خطبه‌هاي نماز جمعه اروميه اظهار داشت: اهداف دين مبين اسلام بايد در مجالس عزاداري حسيني براي اقشار مختلف مردم به صورت دقيق بيان شود.

وي فرا رسيدن ماه محرم و سالروز به شهادت رسيدن امام حسين (ع) را مورد اشاره قرار داد و افزود: هيأت‌هاي مذهبي فقط به عزاداري اکتفا نکنند، بلکه برنامه‌ سخنراني براي تبيين اهداف و احکام دين را در سرفصل فعاليت‌ها قرار دهند.

اين مدرس حوزه‌‌هاي علميه و دانشگاه‌ها با اشاره به اينکه شرکت‌کننده‌ها در مجالس عزاداري حسيني بايد توام با بصيرت گريه کنند، اضافه کرد: همچنين مداح بايد انقلابي بوده و مباحث انقلابي را مطرح کند.

امام جمعه اروميه بر لزوم زمان‌بندي روضه‌ها، رعايت حجاب اسلامي، در نظر گرفتن آرامش همسايه‌ها و بيماران، دوري از خرافات و ... تاکيد کرد و افزود: اين ايام فرصت مناسبي براي نزديک شدن به خداوند متعال است. قريشي بر لزوم دقت داشتن بر مباحث خانوادگي، مراقبت از سالمندان و احترام به آنها تاکيد کرد و بيان داشت: در اين زمينه دستورات ديني موکد داريم که بايد مورد توجه قرار دهيم.

وي با اشاره به اينکه عوامل نيروي انتظامي‌در راستاي برقراري امنيت در شهرها با هدف کسب رضاي خدا و مردم قدم برمي‌دارند، گفت: وسعت خدمت آنها خيلي وسيع است، همچنين مرزهاي استان همين الان دماي زير صفر درجه دارد ولي با اخلاص و معنويت مشغول به خدمت هستند حتي تعدادي از آنها حافظ قرآن شده‌اند. امام جمعه اروميه، حفظ اعتماد مردم، عزتمندي و امانتداري، دفاع از ارزش‌هاي اسلامي، عملکرد مقتدرانه و رعايت حدود الهي را مطالبات رهبر انقلاب از نيروي انتظامي‌دانست.

هيات‌هاي عزاداري حسيني حرمت عزاداري‌هاي

محرم را رعايت کنند

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي و امام جمعه اروميه گفت: هيات‌هاي عزاداري حسيني در مدت برگزاري عزاداري‌ها در ايام ماه محرم، حرمت اباعبدالله الحسين (ع) را حفظ کنند.

به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي قريشي در خطبه‌هاي اين هفته نمازجمعه اروميه افزود: وجود مبارک امام حسين (ع) از نعمت‌هاي بزرگ الهي براي ما شيعيان است که بايد از اين نعمت عظيم و عزاداري‌هاي ايام شهادت آن حضرت براي ارتقاي معنوي و اخلاقي خود بهره ببريم.

وي اضافه کرد: بهترين عزاداري‌ها براي اباعبدالله الحسين (ع) اين است که در اين عزاداري‌ها، احکام دين، معنويات، شريعت دين مبين اسلام و معارف الهي براي مردم بازگو شود.وي اظهار کرد: در کنار گزينش مداحان براي عزاداري‌ها، هيات‌هاي حسيني روحانيان را نيز براي سخنراني و بيان معارف اسلام در مجالس دعوت کنند و مجالس عزاداري با محوريت روحانيان برگزار شود.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي با اشاره به فرمايشات مقام رهبري در خصوص ملزومات عزاداري حسيني ادامه داد: عزاداري حسيني تنها زنجيرزني و سينه‌زني نيست و در اين آيين‌ها بايد مکتب امام حسين (ع) و اهداف آن حضرت از قيام بر عليه ظلم و ظالم تبيين شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي گفت: بايد زمينه اي فراهم شود تا با شعور براي غربت و مظلوميت امام حسين (ع) گريه کنيم که اين امر نيز با سخنراني و تبيين اهداف حسيني محقق مي‌شود. وي با تاکيد بر اينکه مداحي‌ها بايد در کنار شورآفريني، انقلابي باشد، افزود: نمي‌توان شيعه اباعبدالله الحسين (ع) بود ولي با انقلاب و اهداف قيام آن حضرت کاري نداشت.

وي بر پرهيز از ايجاد مزاحمت براي شهروندان به بهانه برگزاري آيين‌هاي عزاداري تاکيد کرد و ادامه داد: زمان بندي هيات‌هاي عزاداري بسيار مهم است و نبايد به بهانه سوگواري حسيني تا چند ساعت پس از نيمه شب اقدام به عزاداري و ايجاد مزاحمت براي شهروندان کرد که در اين خصوص انجام عزاداري‌ها در مساجد مي‌تواند مثمرثمر باشد.

امام جمعه اروميه همچنين با اشاره به فرارسيدن روز سالمند اضافه کرد: زيبنده نظام اسلامي‌و خانواده‌هاي مسلمان نيست که پدران و مادراني که سال‌ها براي فرزندانشان زحمت کشيده‌اند، در خانه سالمندان زندگي کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کريم بيشترين سفارش‌ها را براي رعايت حق پدر و مادر بيان فرموده است.

وي گفت: طبق آموزه‌هاي اسلامي، ذليل شدن مسلمان در مقابل هيچ فردي به جز پدر و مادر مورد قبول نيست و مومن بايد دست و پاي پدر خود را نيز از روي ذلت در برابر آنها ببوسد. وي تاکيد کرد: فرزندان بايد زمينه اي فراهم کنند تا پدر و مادر سالخورده آنها در کنار آنها و با عزت و افتخار زندگي کنند که اين امر مطابق نص صريح آموزه‌هاي ديني ماست.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي همچنين با تبريک هفته ناجا افزود: امنيت امروز ايران اسلامي‌نتيجه فداکاري نيروهاي مسلح به ويژه پليس و مرزباني است و بايد به داشتن اين چنين نيروهايي افتخار کنيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي بر همکاري بهتر و بيشتر در راستاي برگزاري سرشماري نفوس و مسکن تاکيد کرد و ادامه داد: طبق فرموده مراجع تقليد ما موظف به ارائه آمار درست و دقيق در اين سرشماري هستيم و بايد اين امر را مد نظر داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان