نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

  رضا عطاران:
 مردم کار طنز را بيشتر دوست دارند  

رضا عطاران بازيگر و کارگردان، گفت: هنوز در بين مردم رفت‌وآمد مي‌کند و سوژه‌هايش را از اين طريق به دست مي‌آورد.

اين هنرمند در حاشيه نمايش فيلم «چه خوبه برگشتي» به کارگرداني داريوش مهرجويي در کيش، اقدامات انجام‌شده توسط موسسه هواداران هنر را مثبت خواند و دراين‌باره به هنرآنلاين گفت: چنين اقداماتي که ريشه در بخش خصوصي دارد، مي‌تواند باعث تشويق هنرمندان و مردم شود ضمن اينکه من بعد از چند سال از ديدن مجدد فيلم چه خوبه برگشتي و صدالبته بودن در بين مردم و خنديدن با آن‌ها لذت بردم.

او در پاسخ به اين سؤال که بين کارهاي طنز و جدي کدام را بيشتر دوست دارد، اظهار کرد: من کار هنري را چه به صورت طنز و چه جدي دوست دارم، اما به نظر مي‌رسد راهي که براي من در سينما باز شد بيشتر در حوزه کمدي و طنز بوده است. البته زمان‌هايي هم بوده که به شکلي تأثيرگذار کارهاي جدي نظير «دهليز» - که واقعاً دوستش دارم - را کار کرده‌ام. عطاران سينماي طنز را با مشکلاتي مواجه دانست و گفت: از آنجايي که طنز همواره باعث خنده مي‌شود، در سطح دنيا، ساده‌تر گرفته مي‌شود و کمتر به آن پرداخته مي‌شود. در حالي که کار طنز بسيار سخت است. اين در حالي است که در تمام جشنواره‌هاي خارجي نيز کارهاي جدي جايزه مي‌گيرند و تمام اتفاقات خوب مختص کارهاي جدي است. در واقع اين مشکل در سراسر دنيا وجود دارد اما قطعاً بازيگر خوب طنز هم مي‌تواند مورد توجه قرار گيرد.

وي در پاسخ به اين سؤال که ايده‌هايش را از کجا به دست مي‌آورد گفت: هنوز ايده‌هايم را از مردم مي‌گيرم، زيرا هنوز ماشين ندارم و سوار تاکسي مي‌شوم و با مردم حرف مي‌زنم و از درد دل و صحبت‌هايشان چيزهايي درمي‌يابم.

وي تأثيرگذاري کار طنز را در بين مردم بيشتر خواند و گفت: برخلاف جشنواره‌ها که بيشتر کار جدي را مي‌پسندند مردم کار طنز را بيشتر دوست دارند. البته در حال حاضر کارهاي جدي چون «ابد و يک روز» و «فروشنده» نيز بسيار مورد توجه مردم قرار گرفته است و اميدوارم که در بخش هنري هم کار طنز مورد توجه قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان