نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

  در بيست‌و‌ششمين جشنواره «پيامي به بشريت»
 «روياهاي دم صبح» بهترين مستند بلند جشنواره روسيه را کسب کرد 

«روياهاي دم صبح» به کارگرداني مهرداد اسکويي، موفق به کسب جايزه بهترين مستند بلند از جشنواره «پيامي به بشريت» روسيه شد.

به گزارش مهر، بيست‌و‌ششمين جشنواره «پيامي به بشريت» امسال از 23 سپتامبر تا 1 اکتبر برگزار شد که مستند «روياهاي دم صبح» به عنوان يکي از 10 فيلم بخش رقابتي بين الملل اين جشنواره انتخاب شده بود. فيلم مهرداد اسکويي در 2 نوبت در تاريخ 27 و 28 سپتامبر در اين جشنواره به نمايش در آمد و موفق به کسب جايزه بهترين مستند بلند شد.

اين جشنواره امسال 2 مهمان ويژه داشت يک ورنر هرتسوگ فيلمساز آلماني در تاريخ 23 سپتامبر در مراسم افتتاحيه جشنواره حضور يافت و فيلمش «بنگر و ببين: زودگذري جهان متصل» به عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره به نمايش درآمد.

ايزابل هوپرت بازيگر مشهور فرانسوي نيز مهمان ويژه بود که با فيلم جديدش «اله» ساخته پل فرهوفن در جشنواره حضور يافت. با توجه به اهداف اين جشنواره بخش‌هاي داستاني کوتاه و فيلم‌هاي انيميشن هم به آن اضافه شد و در بخش رقابتي جاي گرفتند. هر سال جشنواره «پيام به بشريت» بيش از 50 فيلم روسي را براي اولين بار اکران مي کند و بيش از 300 فيلم از گوشه و کنار جهان را به نمايش درمي‌آورد. امسال بيش از 3000 فيلم براي شرکت در اين جشنواره شرکت کرده بود. اين جشنواره که از سوي وزارت فعاليت‌هاي فرهنگي روسيه حمايت مي‌شود، از سال 1989 کار خود را آغاز کرده است و از سال 1994 به رويدادي سالانه بدل شده و بخش رقابتي به آن اضافه شده است.

مهرداد اسکويي تاکنون براي اين مستندش علاوه بر دريافت جايزه «عفو بين‌الملل» از شصت و ششمين دوره جشنواره فيلم «برلين»، توانست جايزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمريکا با عنوان «ترو ويژن اوارد» را به عنوان بهترين مستند ساز سال 2016 جهان از آن خود کند. اين مستند روايتگر سرگذشت دختران نوجواني است که در روزهاي پاياني سال براي حکم آزادي خود از کانون اصلاح و تربيت انتظار مي‌کشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان