نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 رييس موزه هنرهاي معاصر:
 نگراني‌‌ها درباره سفر بخشي از گنجينه موزه به اروپا بي‌مورد است  

با وجود تمام نگراني‌هايي که درباره سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا به‌وجود آمده، مسوولان تأکيد دارند که نگراني‌ها بي‌مورد است و آثار موزه بدون مشکل به کشور بازگردانده مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، موزه هنرهاي معاصر تهران قرار است بخشي از گنجينه‌اش را از مرزهاي کشور خارج کند و در برلين و رم به‌نمايش بگذارد؛ اتفاقي که اين روزها به‌عنوان حاشيه‌اي جديد گريبان مسوولان يکي از مهم‌ترين موزه‌هاي هنر معاصر دنيا را گرفته است. موزه هنرهاي معاصر تهران در همان روزهاي آغاز سال 95 پرحاشيه‌ترين دوران کاري‌اش را پشت سر گذاشت. بعد از انتشار شايعه واگذاري موزه به بنياد رودکي و اعتراض‌هايي که نسبت به اين موضوع مطرح شد و پاي وزير را هم به ماجرا کشاند، ماجراي نمايش گنجينه و ابهام‌هاي آن پيش آمد و اکنون جامعه هنري نگراني خود را از سفر گنجينه موزه هنرهاي معاصر به کشورهاي ديگر اظهار کرده است. از همان وقتي که موضوع نمايش بخشي از آثار گنجينه موزه در ايتاليا و آلمان مطرح شد، اظهار نظرهاي متفاوتي از سوي هنرمندان، انجمن‌هاي هنري و کارشناسان بيان شد. مسوولان اين موزه تصميم گرفته‌اند دست به تعاملات بين‌المللي بزنند و بخشي از آثار را براي نمايش به اروپا بفرستند، ولي گروهي از هنرمندان و کارشناسان با اين سفر مخالف‌اند. اين در حالي است که هم‌اکنون امکان نمايش همه آثار گنجينه براي بازديدکنندگان از موزه وجود ندارد و سايت موزه هم که قرار بود کل آثار را به‌صورت مجازي به‌نمايش بگذارد، هنوز کامل نشده است.

وقتي بحث واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودکي مطرح شد، برخي کارشناسان در صحبت‌هاي‌شان به اين موضوع اشاره کردند که موزه هنرهاي معاصر مي‌تواند با به‌نمايش گذاشتن گنجينه‌اش در کشورهاي مختلف و تعامل با موزه‌هاي بين‌المللي به ارتقاي سطح هنري خود در دنيا کمک کند و اعتبار واقعي‌اش را به‌ست آورد. با اين حال، وقتي موضوع نمايش آثار در برلين و رم مطرح شد، نگراني‌ها کم‌کم خود را نشان داد.

مهم‌ترين بحثي که اين روزها در صحبت‌هاي هنرمندان و در جلسات آن‌ها با مديران و مسوولان هنري وزارت ارشاد مطرح شده، نگراني از سالم ماندن آثار است. آثار موزه هنرهاي معاصر ارزش هنري بالايي در تاريخ هنر معاصر و مدرن دنيا دارند و همواره براي نمايش آن‌ها در بيرون از مرزهاي کشور و موزه‌هاي اروپا درخواست‌هاي متعددي مطرح بوده است. حالا بعد از سال‌ها موزه تصميم گرفته است تعدادي از آثار گنجينه را به اروپا بفرستد و مسوولان اين قول را داده‌اند که سفر آثار کاملا بي‌خطر باشد و آن‌ها سالم به کشور بازگردانده شوند.

نگراني‌ برخي هنرمندان و انجمن‌هاي هنري بر اين مبناست که با تغيير دولت در سال آينده، آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر که به اروپا برده شده‌اند، با مشکلاتي مواجه شوند. آن‌ها معتقدند اين سفر بايد تا آغاز دولت بعد و برگزاري انتخابات رياست‌ جمهوري به تعويق بيفتد و نمايش آثار موزه در کشورهاي ديگر و بازگشت آن‌ها، در يک دولت اتفاق بيفتد. با اين حال، معاون هنري وزارت ارشاد اعلام کرده که نمايشگاه‌ها در موعد مقرر برگزار مي‌شوند و اتفاقي هم براي آثار نمي‌افتد.

مجيد ملانوروزي - رييس موزه هنرهاي معاصر - درباره حاشيه‌هاي به‌وجود آمده براي سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا براي نمايش در برلين و رم، اظهار کرد: نگراني‌ها درباره سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا بي‌مورد است و اين آثار در هر شرايطي به کشور برمي‌گردند.

او ادامه داد: نمايشگاه بخشي از گنجينه موزه اول دي‌ماه در برلين برپا مي‌شود و سه‌ماه در اين شهر ادامه خواهد داشت. سپس نمايشگاه به رم انتقال پيدا مي‌کند و چهارماه نيز در آنجا برپا خواهد بود.

ملانوروزي افزود: آثار در هر شرايطي به ايران برمي‌گردند. ما سال قبل آثاري را از آمريکا گرفتيم که در دوران پهلوي خريداري شده بودند و با پيگيري از دادگاه لاهه، آن‌ها را پس گرفتيم. آن آثار با اين‌که توسط جمهوري اسلامي خريده نشده بودند، اما به نام موزه بودند و توانستيم با پيگيري‌هاي‌مان آن‌ها را به کشور بازگردانيم.

رييس موزهنرهاي معاصر افزود: آثاري که 37 سال پيش خريده شده بودند، پس گرفته شدند، بنابراين نگراني‌اي درباره آثار نمايشگاه‌هاي برلين و رم وجود ندارد. همچنين همه آثاري که قرار است از مرز کشور خارج شوند بيمه مي‌شوند. تغييرهاي متعدد در مديريت و سرپرستي موزه هنرهاي معاصر در سال‌هاي گذشته و فاصله گرفتن اين موزه از اعتبار گذشته‌اش که ناشي از مسائل مختلفي است، اين مکان هنري را با مشکلات مختلفي مواجه کرده است. بر همين اساس، هر تصميمي که درباره موزه گرفته يا خبري از آن در رسانه‌ها منتشر مي‌شود، واکنش‌هاي متعددي را از سوي جامعه هنري درپي دارد. همه اين‌ها باعث شده است موزه نتواند به رسالت اصلي خود بپردازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان