نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 رييس اتحاديه مشاوران املاک تهران پيش‌بيني کرد
 ورود مسکن به دوران پيش‌رونق 

رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور با اشاره به پيش‌رونق بازار معاملات مسکن، پيش‌بيني کرد تا پايان سال معاملات مسکن روند افزايشي خواهد داشت. به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي،حسام عقبايي گفت: شرايط براي متقاضياني که اوراق تسهيلات دريافت مي‌کنند بايد به گونه‌اي جلو برود تا هم بوروکراسي اداري آن حذف شود و هم هزينه‌هاي اوراق به نحوي مديريت شود تا هزينه‌هايي که هم اکنون براي متقاضيان وجود دارد کاهش يابد.

او با بيان تاثير مجموعه اقدامات وزارت راه‌و‌شهرسازي و بانک مسکن براي تسهيل دريافت تسهيلات مسکن با افزايش سقف تسهيلات و کاهش نرخ سود بانکي، گفت: افزايش تسهيلات بانکي و کاهش سود بانکي مي‌تواند يکي از عوامل موثر در سرعت بخشيدن به خروج از رکود تلقي شود. بدين‌معنا که کمک کند تا حجم معاملات افزايش يافته و قدرت خريد مردم بالا برود و قاعدتا مسير عبور از رکود و ورود به رونق را سرعت بدهد.

او ادامه داد: رونق موردانتظار در بازار معاملات مسکن هنوز اتفاق نيفتاده است و هنوز مسکن به رونق واقعي دست نيافته، اما با مجموعه اقداماتي که انجام شده در حال ورود به دوران پيش‌رونق هستيم و مطمئنا کاهش نرخ سود تسهيلات بر اينکه افراد بيشتري بخواهند از تسهيلات استفاده کنند موثر است و همچنين کاهش نرخ سود بانکي مي‌تواند کمک کند تا سرمايه‌هاي بيشتري به سمت مسکن و سرمايه‌گذاري در توليد مسکن سرازير و توازن بين عرضه و تفاضا مهيا شود.

عقبايي تاکيد کرد: در مجموع، عملکرد، عملکرد مثبتي است و پيشنهاد تقويت آنها به دولت مي‌تواند به عبور از رکود سرعت بدهد.به گفته وي، آمار معاملات مسکن از ابتداي سال تاکنون نشانه افزايش معاملات در تهران است که انتظار مي‌رود روند افزايشي در ماه‌هاي آتي ادامه يافته و بتواند به ساير استان‌ها تسري پيدا کند تا ميانگين معاملات مسکن در کشور هم روند صعودي داشته باشد.عقبايي همچنين در پاسخ به اين پرسش که مجموعه اقدامات بانک مسکن که هنوز هم براي متقاضياني که اوراق مشارکت تهيه مي‌کنند با سود 17.5 درصد محاسبه مي‌شود را مناسب مي‌داند؟ گفت: اين مشکل معضلي است که بانک مسکن بايد به جد در اين مورد تجديدنظر داشته باشد و دولت نيز در اين راستا تلاش کند تا اين موضوع حل و فصل شود و جذابيت براي متقاضيان براي دريافت تسهيلات بانکي و بالا رفتن انگيزه فراهم شود. رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور افزود: قاعدتا اين موضوع بايد از طريق بانک مسکن به سبک و سياقي جلو برود تا هم بوروکراسي اداري آن حذف شود و هم هزينه‌هاي اوراق به نحوي مديريت شود تا بتوانيم هزينه‌هايي که هم اکنون براي متقاضيان واقعي مسکن وجود دارد را کاهش دهيم.عقبايي با اشاره به اينکه در حال حاضر، يک پنجم تا يک چهارم از تسهيلاتي که به متقاضيان مسکن پرداخت مي‌شود صرف خريد اوراق مي‌شود که واقعا رقم بالايي است گفت: هيچ کجاي دنيا به اين گونه نيست که متقاضيان تسهيلات، تقريبا يک‌پنجم از مبلغي را که پرداخت مي‌کنند صرف اوراق کنند.

انجام اين کار نياز به تامين اعتبار، هماهنگي بانک مرکزي و اختصاص بودجه از طريق مجلس شوراي اسلامي و نياز به هماهنگي شوراي پول و اعتبار دارد که همه اين هماهنگي بايد در قالب لايحه‌اي توسط دولت پيگيري شود.وي افزود: وضعيت ايران نيز بايد مانند بسياري از کشورهايي که تسهيلات اعطايي مسکن مي دهند سرو ساماني داشت باشد و امکان استفاده براي مردم به معناي واقعي آن فراهم باشد. عقبايي همچنين در بيان پيش‌بيني‌هاي خود از قيمت مسکن گفت: با توجه به وضعيتي که ما هم اکنون در قيمت‌ها در کشور داريم و با توجه به ميزان معاملاتي که انجام مي‌شود نشان دهنده اين نکته است که مسکن رويکرد افزايش قيمتي ندارد و پيش‌بيني ما اين است که ثبات قيمتي تا پايان سال حاکم باشد.

وي پيش‌بيني کرد: انتظار مي رود براي ماه هاي آتي و در فصل زمستان شاهد رونق در بازار معاملات مسکن باشيم کما اينکه در سال‌هاي گذشته نيم‌سال‌هايي داشتيم که ميزان معاملات خريد و فروش در پاييز و زمستان بيشتر از تابستان بود. اما در حوزه اجاره براي پاييز و زمستان معاملات اجاره کاهش پيدا مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان