نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي خبر داد
 دومين واگذاري بزرگ سازمان خصوصي‌سازي در آستانه وقوع 

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي با اشاره به واگذاري‌هايي که در دوازدهم مهرماه سال 1395 انجام خواهد شد، معتقد است که اين عرضه‌ها پس از واگذاري‌هاي شهريورماه امسال بزرگ‌ترين واگذاري سازمان خصوصي‌سازي در سال 1395 خواهد بود. سيد جعفر سبحاني در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در دوازدهم مهرماه سال 1395، اظهار کرد: مي‌توانيم بگوييم بعد از واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در پانزدهم شهريورماه، عرضه دوازدهم مهرماه دومين مزايده بزرگ در سال 1395 است که ارزش آن نزديک به 1500 ميليارد تومان برآورد مي‌شود.وي افزود: اين واگذاري شامل بخش‌هاي مختلف است به‌طوري که چهار کشتارگاه با نام‌هاي کشتارگاه اقليد فارس، ياسوج، ايلام و جونقان در شهرکرد استان چهارمحال و بختياري عرضه خواهد شد.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي توضيح داد: سهام اين چهار کشتارگاه 100 درصد متعلق به دولت است. قيمت پايه سه کشتارگاه اول حدود 10 ميليارد تومان و قيمت کشتارگاه چهارم حدود 15 ميليارد تومان است.سبحاني درباره‌ ديگر واگذاري‌ها، ادامه داد: علاوه بر اينها 92 درصد از نساجي قائمشهر را با قيمت پايه حدود 29 ميليارد تومان عرضه خواهيم کرد، اين دومين نوبت عرضه نساجي قائمشهر است که اميدوار هستيم واگذاري‌اش موفقيت‌آميز باشد.وي اضافه کرد: مجتمع صنعتي اسفراين نيز که تقريبا جزو شرکت‌هاي بزرگ ما براي واگذاري است با ارزش تقريبي حدود يک هزار و 100 ميليارد تومان و لوله‌گستر اسفراين با قيمت پايه 275 ميليارد تومان عرضه خواهند شد. علاوه بر اين عرضه پالايشگاه پارسيان سپهر را خواهيم داشت که اين هم با قيمت پايه حدود 13 ميليارد تومان آماده عرضه است. البته 20 درصد از اين پالايشگاه متعلق به دولت است. مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي تشريح کرد: همچنين شرکت پيمانکاري کارهاي زيربنايي آب‌پيماب با قيمت تقريبي 42 ميليارد تومان عرضه خواهد شد.سبحاني بيان کرد: تصور مي‌کنيم بعد از واگذاري پانزدهم شهريورماه که بزرگ‌ترين واگذاري سال 1395 بود عرضه دوازدهم مهرماه بزرگ‌ترين واگذاري سازمان خصوصي‌سازي در سال 1395 باشد با اين توضيح که در سال 1395 ما تمامي شرکت‌هاي باقي‌مانده براي خصوصي‌سازي را بايد قيمت‌گذاري کنيم و مرحله‌ آماده‌سازي آنها را براي ورود به بورس يا فرابورس مهيا کنيم. وي افزود: تقريبا در شش ماهه دوم سال 1395 بايد منتظر باشيم که مزايده‌هاي ديگري را داشته باشيم که سطح آن مزايده‌ها مي‌تواند بيشتر يا کمتر از ارقام ذکر شده باشد. ان‌شاءالله بتوانيم براي تمامي شرکت‌هاي باقي‌مانده در ليست واگذاري سال 1395 که حدود 200 شرکت هستند زمينه عرضه را به خوبي فراهم کنيم.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي خاطرنشان کرد: از ابتداي تاسيس سازمان خصوصي‌سازي يک هزار و 111 شرکت در ليست واگذاري‌ها قرار داشتند که اين تعداد شرکت در دوره‌هاي مختلف به فروش رفتند يا ورشکست شده يا انحلال پيدا کردند و يا از زيرگروه يک و دو خارج شدند و آن چيزي که در حال حاضر باقي‌مانده حدود 200 شرکت است که تا سال 1395 بايد عرضه شود.سبحاني ادامه داد: بايد بپذيريم که شرکت‌هاي باقي‌مانده مانند سال‌هاي ابتدايي شروع خصوصي‌سازي پرمتقاضي نيستند، چرا که در هر بنگاهي در ابتدا جنس‌هاي خوب را مي‌خرند و در انتها شرکت‌هايي که مقداري مشکل دارند باقي مي‌مانند و اين موضوع کار را براي خصوصي‌سازي سخت‌تر مي‌کند. از اين منظر اگر بخواهيم آنها را براساس قيمت‌هاي واقعي که ارزشيابي مي‌شود عرضه کنيم، ممکن است براي تعدادي از آنها مشتري پيدا نشود و اگر بخواهيم از روش‌هاي ديگري ارزشيابي کنيم ممکن است ما را به موضوعاتي متهم کنند، بنابراين ظرافت واگذاري‌ها در سال 1395 در عين سخت بودن پيچيده هم است با اين توضيح که تمام شرکت‌هاي باقي‌مانده بايد مطابق قانون تا پايان سال 1395 شرايط عرضه‌شان فراهم شود.

وي توضيح داد: شرکت‌هاي گروه يک تا پايان سال 1389 و گروه دو بايد تا پايان سال 1393 واگذاري‌شان تمام مي‌شد، اما با مصوبه‌اي که مجلس شوراي اسلامي به تصويب رساند، اين موضوع دو سال تمديد شد و انتظار مي‌رود که واگذاري‌ها تا پايان سال 1395 به اتمام برسد، ولي اين‌که تا چه حد اين موضوع به مرحله‌ ظهور برسد به عوامل ديگري که ما چندان در آن دخل و تصرف نداريم بر مي‌گردد.مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي در پايان گفت: وضعيت بازار سرمايه و شرايط کلي کشور در واگذاري‌ها تعيين‌کننده خواهد بود، ولي با توجه به شرايط پساتحريم و اتفاق‌هاي خوبي که در صحنه‌هاي بين‌المللي براي کشورمان پيش مي‌آيد و فضاي امنيتي که براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌شود، اميدوار هستيم که در شش ماهه دوم سال 1395 رونق اقتصادي داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان