نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي در حال پيگيري املاک نجومي‌است 

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائلي نظير املاک نجومي‌که در جامعه مطرح است تماما در اين ستاد در حال پيگيري است.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور در حاشيه افتتاحيه نمايشگاه هنر تدبير (نمايشگاه دستاوردهاي دولت يازدهم) در پاسخ به سوالي درباره اقدامات انجام شده از سوي دولت در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي اظهار کرد: مبارزه با مفاسد يکي از سياست‌هاي قطعي دولت يازدهم است. کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي عمدتا هماهنگي و رصد مسائل است که در اين زمينه قواي سه گانه همکاري فعالي با يکديگر دارند. وي با بيان اينکه در حال حاضر در زمينه مبارزه با مفاسد بهترين رابطه ميان سه قوه برقرار است خاطر نشان کرد: خوشبختانه طي سال‌هاي گذشته در همه جلسات ستاد، مسئولان سه قوه حضوري فعال داشته‌اند.

وي با اشاره به موضوع جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائل زيادي در اين ايام در دستور کار ستاد قرار گرفته است که از جمله آنها مي‌توان به مسائل پولي و مالي اشاره کرد. در ستاد گام‌هاي مهمي‌در رابطه با مسائل مالي برداشته شده است و در جاهايي که مفاسد کلاني مانند مفسده‌اي که در بحث نفت و گاز و دکل‌هاي نفتي اتفاق افتاد، اقدامات خوبي انجام گرفت.

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به تشکيل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي بر اساس فرمان رهبري خاطر نشان کرد: اين ستاد براساس فرمان مقام معظم رهبري تشکيل شده و حتما به حيات خود ادامه خواهد داد. بر اساس دستور رهبري هيچ دستگاهي حتي به بهانه انتساب به تشکيلات رهبري نمي‌تواند خود را از زير نظر ستاد مبارزه با مفاسد مستثني بداند. جهانگيري همچنين در مورد اقدامات انجام شده در زمينه املاک نجومي‌در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائلي نظير املاک نجومي‌و مسائلي که در جامعه مطرح شده است تماما در ستاد در حال پيگيري است. وي خاطر نشان کرد: اين مسائل بايد تبديل به پرونده شود و به قوه قضاييه ارجاع داده شود چرا که به طور طبيعي برخورد نهايي بايد در اين قوه صورت بگيرد. جهانگيري گفت: اميدوارم نتيجه اين اقدامات در زماني مناسب به اطلاع مردم رسانده شود. معاون اول رئيس‌جمهور در پاسخ به پرسشي درباره اقدامات انجام شده در برخورد با حقوق‌هاي نامتعارف خاطر نشان کرد: از جمله اقداماتي که در زمينه حقوق‌هاي نامتعارف انجام شد تشکيل جلسات شوراي حقوق و دستمزد پس از چند سال بود. خوشبختانه اين شورا مرتبا به صورت هفتگي جلسه برگزار مي‌کند و براي همه برداشت‌هاي دولت سقف تعيين کرده است. وي با اشاره به سقف‌هاي دريافتي بخش‌هاي مختلف خاطر نشان کرد: براساس دستور اين شورا براي مقامات سياسي کشور سقف 10 ميليون تومان، براي برخي بنگاه‌ها مانند بيمه‌ها و شرکت‌هاي بزرگ سقف 20 ميليون تومان و براي برخي مراکز مانند تاسيسات نفتي سقف حداکثر 23 الي 24 ميليون تومان تعيين شده است.

جهانگيري با تاکيد بر لزوم اجراي اين مصوبه توسط همه نهادها و قوا خاطر نشان کرد: تاکنون رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح و همچنين دفتر مقام معظم رهبري پيگير اين موضوع و ابلاغ سريع مصوبه سقف پرداختي جهت اجرا شده‌اند. معاون اول رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه هيچ هيات مديره اي حق تصميم‌گيري در مورد پرداختي‌ها را ندارد، به جامعيت مصوبه جديد شوراي حقوق و دستمزد اشاره و خاطر نشان کرد: پيش از مصوبات شوراي حقوق و دستمزد مشاهده مي‌شد در مواردي که حقوق‌هاي بالايي پرداخت مي‌شد، دريافت کننده مرتکب هيچ تخلفي نشده بود بلکه اين پرداختي‌ها بر اساس قوانين و مقررات انجام گرفته بود اما از زماني که مصوبه اين شورا ابلاغ شده است در صورت مشاهده پرداختي غير متعارف، علاوه بر پرداخت کننده، دريافت کننده نيز مرتکب تخلف مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه قطعا به هرگونه تخلف در اين زمينه رسيدگي خواهد شد ادامه داد: براساس مصوبه جديد چنانچه فردي بالاتر از سقف اعلام شده دريافتي داشته باشد بايد اين موضوع را به اطلاع برساند. همچنين ذيحساب‌هاي وزارت امور اقتصاد و دارايي بايد در صورت مشاهده صدور دستور پرداخت غير متعارف، سريعا از وقوع آن جلوگيري کنند. جهانگيري در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره اقداماتي که دولت تاکنون موفق به انجام نشده و قول به اجراي آن تا پايان دوره مي‌دهد، گفت: دولت با نقطه مطلوب مورد انتظار مردم به ويژه در بخش اقتصادي فاصله دارد اما اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و تحقق دستاوردهاي آن از جمله مهمترين برنامه‌هاي دولت در بخش اقتصادي است.

وي با اشاره به هماهنگي موجود ميان سران سه قوه و همچنين فضاي کشور افزود: آنچه که امروز حائز اهميت است اين است که دولت طي سه سال گذشته بسياري از مشکلات پيش روي کشور را برطرف کرده است. معاون اول رئيس‌جمهور خاطر نشان کرد: هيچ کس فراموش نمي‌کند که پيش از سه سال گذشته اختلافات در چه نقطه‌اي قرار داشت و حتي در آن شرايط سران سه قوه نيز عليه يکديگر افشاگري مي‌کردند اما امروز به لطف خدا در همه بخش‌ها به ويژه سياسي همه جريانات و شخصيت‌ها در صحنه در کنار يکديگر حضور دارند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان