نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

 «مردم‌سالاري» بررسي مي‌کند
 داشته‌هاي اصولگرايان در انتخابات 96 

گروه سياسي: بعد از اينکه احمدي‌نژاد به عنوان گزينه اصلي و قابل بحث اصولگرايان از ميدان رقابت به در شد، حالا بايد ديد اصولگرايان چه گزينه‌هاي ديگري دارند که از آنها به عنوان گزينه‌هاي قابل تامل ياد کنند و همچنين بتوانند اميدوار باشند اين گزينه‌هاي مي‌توانند آينده سياسي اين جريان را در انتخابات 96 تضمين کند. در چند ماه گذشته اسامي‌مختلفي مطرح و روي هرکدام بحث‌هاي زيادي هم ارائه شده است. هر روز هم که مي‌گذرد دايره گزينه‌ها تنگ‌تر شده و چند اسم، پررنگ‌تر مي‌شوند. افرادي چون «محمدباقر قاليباف، سعيد جليلي، سيد ابراهيم رئيسي، پرويز فتاح، کامران باقري لنکراني، عزت‌الله ضرغامي، علي‌اکبر ولايتي و محمدرضا باهنر» از جمله چهره‌هاي شاخص اين جريان هستند که اسمشان زياد در رسانه‌ها به عنوان گزينه‌هاي اصلي اصولگرايان مطرح شده است. اما هنوز مشخص نيست کدام گزينه، گزينه نهايي خواهد شد به اين دليل که به گفته ابوالقاسم رئوفيان دبيرکل حزب اسلامي‌ايران زمين حتي حسن روحاني هم يکي از گزينه‌هاي مطرح بعضي از طيفهاي جريان اصولگرايي است.

از طرفي قاسم سليماني سردار پر‌آوازه ايراني هم يکي از چهره‌هاي مطرحي بود که نامش در رسانه‌ها به عنوان کانديداي 96 زيادبرده مي‌شد اما او خودش رسما اين قضيه را تکذيب و اعلام کرد تا هميشه سرباز مي‌ماند و پا به انتخابات نخواهد گذاشت.

قاليباف سالهاست که به سوداي رسيدن به کليد پاستور قد علم مي‌کند و هربار به طريقي از سر راه کنار مي‌رود. به نظر مي‌رسد افشاي واگذاري املاک به بعضي از چهره‌هاي سياسي، شديدا وجهه او را خراب کرده است. اما ضرغامي‌گزينه بهتري براي اصولگرايان است نه به اين دليل که ممکن است بيشترين راي را بياورد، به اين دليل که شانس بيشتري براي جذب حمايت از سوي اکثر طيفهاي اصولگرايي را دارد. جليلي در دور گذشته نشان داد در ميان مردم چندان رايي ندارد. باهنر نيز مدتهاست که اسمش مطرح است اما او بارها در مصاحبه‌هاي مختلف اعلام کرده قرار نيست در انتخابات آينده کانديدا شود. پرويز فتاح هم مدتهاست فعاليت‌هاي تبليغاتي‌اش را شروع کرده. تيم رسانه‌اي فتاح در فضاي مجازي آنقدر فعال است که اين تيم رسانه‌اي فتاح او را رئيس‌جمهور آينده ايران مي‌داند! از طرفي نام ابراهيم رئيسي نيز زياد شنيده مي‌شود. شنيده‌ها حاکي از رايزني‌هاي جدي در شهر قم براي معرفي ابراهيم رئيسي به عنوان کانديداي انتخابات رياست‌جمهوري 96 است. رئيسي داماد آيت‌الله علم‌الهدي، امام جمعه مشهد است که پس از درگذشت آيت‌الله واعظ طبسي، به توليت آستان قدس رضوي منصوب شد. رئيسي پيش از انتصابش به عنوان توليت آستان قدس رضوي، دادستان کل کشور بود و سابق بر اين رئيس سازمان بازرسى کل کشور، دادستان انقلاب اسلامى تهران و معاون اول قوه‏ قضاييه‏ نيز بوده است.

جليلي، قاليباف، ولايتي يا باقري لنکراني؟

حجت‌الاسلام والمسلمين محسن غرويان استاد حوزه و دانشگاه درباره گزينه‌هاي احتمالي بعد از رد احمدي‌نژاد به تابناک گفته است: «احمدي‌نژاد سمبل يک جريان فکري با شاخه‌هاي متعدد و پرچم‌هاي مختلف است و قطعا اين پرچم‌ها از صحنه انتخابات کنار نخواهند کشيد و حتما در صحنه حاضر خواهند بود. ممکن است آنها پرچم و شعار خود را به دليل نهي احمدي‌نژاد از حضور در انتخابات عوض کنند، ولي قطعا بر حضور پافشاري خواهند کرد.» او همچنين درباره سخنان اخير غلامرضا مصباحي مقدم، سخنگوي جامعه روحانيت مبارز درباره اينکه جامعتين در اين دوره از انتخابات مشورتي با آيت‌الله مصباح يزدي نخواهد داشت و تصميم‌گيري درباره وحدت اصولگرايان بر عهده آيت‌الله موحدي کرماني و آيت‌الله يزدي خواهد بود، اضافه کرد: «بزرگاني نظير آيات يزدي، موحدي کرماني و مصباح يزدي و مجتهد شبستري و صاحب نظر هستند و همه مي‌خواهند به تکليف عمل کنند، اما بر سر مصاديق که مي‌رسند، مصداق‌هاي عمل به تکليف متفاوت مي‌شود. مثلا آيت‌الله مصباح در انتخابات گذشته درباره مصاديق ابتدا آقاي «باقري لنکراني» را اصلح موجود در روي زمين و آسمان معرفي کردند، اما بعد از رد صلاحيت وي توسط شوراي نگهبان آقاي «جليلي» را اصلح دانستند. آيت‌الله يزدي و بخشي از جامعه مدرسين هم از آقاي «ولايتي» و برخي از اعضاي آن هم از آقاي «قاليباف» و ديگران حمايت کردند».

ضرغامي‌گزينه‌اي جدي

سيد‌محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون پارلماني دولت سابق معتقد است ضرغامي‌يکي از گزينه‌هاي اصلي براي اصولگرايان در انتخابات آينده است. او در پاسخ به اين سوال که «گفته مي‌شود جبهه يکتا، پايداري و جريان احمدي‌نژاد به احتمال زياد در حمايت ضرغامي‌به اشتراک نظر مي‌رسند، آيا اين طور است؟» گفته است: «او از چهره‌هاي جدي و مطرح در جريان اصولگرا و ارزشي بوده و داراي گفتمان است البته هنوز نسبت به کانديداتوري خودش چيزي نگفته است».

قاليباف شناخته شده‌تر و باسابقه‌تر است

امير محبيان، دبير کل حزب نوانديشان اسلامي‌نيز گفته است: «درحال حاضر شايد حدود 15 يا 20 اسم در جريان اصولگرايي براي کانديداتوري مطرح شده اما از بين اين اسامي‌آقاي قاليباف براي افکار عمومي‌شناخته شده‌تر است و سابقه مديريتي بيشتري هم در کارنامه دارد. البته هرکس بيشتر مي‌نويسد غلط بيشتري هم دارد و ممکن است انتقاداتي به ايشان وارد باشد.» محبيان همچنين تاکيد کرد: «به هرحال ما اکنون قضاوت نمي‌کنيم چون مرجع تصميم‌گيري نيستيم و منتظر مي‌مانيم چهره‌هاي مختلف از سوي افراد و گروه‌هاي اصولگرا مطرح شوند. البته شرط حضور در اين دوره انتخابات اين است که محوريت جامعتين پذيرفته شود. فرق اين انتخابات با گذشته اين است که کساني مي‌آمدند و بازي را برهم مي‌زدند و سعي مي‌کردند امتياز بيشتري بگيرند اما در اين دوره چنين نيست و جريان اصولگرايي به دنبال وحدت با اصول است و نه وحدت با يکديگر. جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين چارچوب‌ها و اصول مشخص خود را عرضه مي‌کنند و هرکس به آنها نزديک‌تر شد اصولگراتر است».

سعيد جليلي گزينه پايداري‌ها براي انتخابات 96

بهروز نعمتي، عضو فراكسيون ولايت مجلس شوراي اسلامي نيز سعيد جليلي را گزينه پايداريها براي انتخابات سال آينده مي‌داند. او درباره گزينه‌هاي اصولگرايان براي انتخابات 96 گفته است: «مجموعه‌هاي مختلف اصولگرايي در حال حاضر گزينه‌هاي متفاوتي دارند ولي قطعا آنها براي موفقيت نيازمند يك جمع بندي هستند.» وي با بيان اينكه روحاني گزينه برخي از اصولگرايان براي انتخابات 96 است، ادامه داد: «يك طيف تندرو از اصولگرايان يا همان جبهه پايداري كه هميشه ساز مخالف زدند حتما خودشان كانديدايي به جز از آقاي روحاني خواهند داشت. البته اعضاي جمعيت ايثارگران و رهپويان نيز از آقاي روحاني حمايت نمي كنند چراكه آنها نيز در همان مجموعه پايداري‌ها تعريف مي‌شوند ولي قطعا جمع بندي اصولگرايان معتدل آقاي روحاني است همانگونه كه آقاي باهنر نيز به اين موضوع و حمايت از روحاني تاكيد كردند.» اين چهره اصولگراي مجلس درباره زمزمه‌هايي مبني بر احتمال کانديداتوري ضرغامي و معرفي او از سمت پايداري‌ها، گفت: «اينكه آقاي ضرغامي بخواهد گزينه پايداري‌ها شود را بعيد مي دانم چراكه پايداري‌ها گزينه خود را دارند و آن فرد آقاي جليلي است».

احمدي‌نژاد از اول هم گزينه اصولگرايان نبود

ابوالقاسم رئوفيان دبيرکل حزب اسلامي‌ايران در پاسخ به اين سوال که «بعد از حذف احمدي‌نژاد، گزينه‌هاي مطرح اصولگرايان چه کساني هستند؟» به مردم‌سالاري مي‌گويد: «اصولگرايان از ابتدا هم روي احمدي‌نژاد به اتفاق نظر نرسيده بودند. غير از پايداري‌ها هيچ طيف ديگري از اصولگرايان نظر مثبتي نسبت به احمدي‌نژاد نداشتند. در ميان رجال سياسي، جبهه اصولگرايي هنوز بر سر فردي به اجماع نسبي هم نرسيده‌اند. يعني هنوز هيچ کدام روي فردي به نتيجه واحد نرسيده‌اند.»

او ادامه مي‌دهد: «به نظر من بايد طيف‌هاي مختلف اصولگرايي، براساس شاخص‌هاي مشخصي، افرادي را مشخص کنند و بعد روي همين افراد به اجماع رسيد. اگر قرار باشد بر اساس ساز و کار گذشته افراد انتخاب شوند اصلا به صلاح اصولگرايان نيست. اينکه چند نفر معدودي براي کل جريان تصميم گيري کنند، اصلا اتفاق درستي نيست.» اسامي‌‌زيادي مطرح مي‌شود. مثل «رئيسي، فتاح، ضرغامي، ولايتي، باهنر، باقري لنکراني، جليلي و قاليباف و چند نفر ديگر» رئوفيان درباره اين اسامي‌نيز مي‌گويد: «مخالف اين هستم که اسامي‌الان بيان شوند. اين اسامي‌را زياد شنيده‌ام و حتي تعداد بيشتري را هم شنيده ام اما به اين معنا نيست که همه اين افراد بتوانند از مسئوليت خطير اداره کشور بر بيايند. افرادي که معرفي مي‌شوند بايد چهره ملي باشند. بايد عموم مردم و آحاد ملت او را بشناسند و سابقه سياسي‌اش را ديده باشند.» او درباره حمايت اصولگرايان از روحاني نيز مي‌گويد: «اما در ميان همه افرادي که معرفي مي‌شوند، اسم روحاني هم مطرح است. اسم او حتي به عنوان کانديداي بعضي از طيف‌هاي اصولگرايي نيزمطرح شده است».


نسخه چاپي ارسال به دوستان