نسخه شماره 4142 - 1395/07/03 -

 مرور 

1358: هر نوع شکنجه ممنوع شد

در سي‌امين جلسه بررسي نهايي قانون اساسي که بعدازظهر سوم مهر 1358 به رياست مرحوم آيت‌الله منتظري تشکيل شد 8 اصل قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران از جمله اصول 36، 41، 44 و 47 به تصويب رسيد. از آن جمله اصل 43 بود. در اين اصل آمده بود: «هرگونه شکنجه به هر نحو براي گرفتن اقرار و يا کسب اطلاع ممنوع است. اجبار شخص به شهادت، اقرار يا سوگند مجاز نيست و همچنين شهادت، اقرار و سوگندي فاقد ارزش و اعتبار است. متخلف از اين اصل طبق قانون مجازات مي‌شود».

پس از قرائت اين اصل، کياوش پيشنهاد کرد «بنويسيد مطلقا ممنوع است.» علي مشکيني پرسيد: «من مخالفم گرچه ما معتقديم که شکنجه يک امر غيراسلامي و غيرانساني است ولي مثلا اگر چند شخصيت برجسته مملکتي را ربودند و يک نفر را گرفتند آيا چند سيلي که احتمال دارد بر اثر آن خيلي چيز‌ها را بگويد ممنوع است و مثلا قاتل آيت‌الله مطهري.» سيدمحمد بهشتي گفت: «مسئله اين است که راه چيزي را باز نکنيم. کسي را يک سيلي با استناد به اين اصل بزنند فردا به داغ کردن مردم مي‌انجامد.» آيت‌الله منتظري گفت: «گناهکار آزاد شود بهتر از آن است که بي‌گناهي آزار شود.» شيخ محمد يزدي گفت: «تاکيد کنيد که شکنجه روحي هم قدغن است.» رباني هم گفت: «بنويسيد هرگونه شکنجه.» طاهري پيشنهاد داد: «اصلا اين اصل را برداريد. فردا يک باندي درست مي‌شود و پيش خود مي‌گويد خوب شکنجه هم که نيست و هر کاري که خواستند مي‌کنند.» اين اصل در ‌‌نهايت با 50 راي موافق، 12 راي ممتنع و بدون راي مخالف به تصويب رسيد.

1378: دور شدن از روحانيت

يک تهديد است

علي‌اکبر ناطق نوري بر مسووليت دين شناسان و مسوولان کشور براي حفاظت از نسل جوان در برابر انحراف‌ها از دين تاکيد کرد. وي که در آن تاريخ در مراسم احياي شب قدر در رواق امام خميني(ره) حرم رضوي سخن مي‌گفت، تصريح شد: دورشدن از روحانيت يک تهديد است، اضطراب زياد شده و دختران و پسران نگران آينده خود هستند، از اين رو لازم است مسوولان و کارشناسان اسلامي‌و دين شناسان از هر فرصتي براي بهبود اوضاع استفاده و جامعه را به سمت خدا دعوت کنند. ناطق نوري هم چنين گفت: آن چه جامعه را تهديد مي‌کند زندگي ماشيني و دور شدن از خداست، جوان‌ها به دنبال امنيت و مرکز آرامش هستند و اگر عالمان ديني و مبلغان، جوانان را ياري نکنند گرفتار يک مشت حقه باز دکان دار در قالب عرفان‌هاي انحرافي خواهند شد که جوانان را از مسير اصلي منحرف و فکرشان را خراب مي‌کنند.

1389: احمدي‌نژاد گفت خوشم نمي‌آيد به مجمع تشخيص بروم

سوم مهر 1389 مهدي کلهر گفت‌: من خيلي به جاي آقاي مشايي و آقايان... فحش خوردم، متاسفانه قيافه من طوري است که گويا همه فسق و فجورهاي احتمالي دولت مي‌ريزد گردن ما. سهم ما از دولت اين است! از سر قسمت نمي‌بايد گريخت- عين الطاف است ساقي آنچه ريخت. وي افزود: من اولين کسي بودم که به آقاي احمدي نژاد گفتم چرا به جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام نمي‌روي، گفت من خوشم نمي‌آيد . گفتم لازم نيست خوشتان بيايد مگر شما سازمان ملل مي‌رويد از همه خوشتان مي‌آيد؟ ملت به شما راي داده و حقوق مي‌دهد که در جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام شرکت کنيد.

1391: تحريف تاريخ دفاع مقدس

از سوي جبهه‌ نديده‌ها

سوم مهر 1391‌هاشمي رفسنجاني تصريح كرد: از آنجا كه مكر خداوند گريبان ظالمان و مفسده‌انگيزان را خواهد گرفت، صدام ديوانه‌وار براي جبران شكست‌هاي مفتضحانه در جنگ تحميلي و نيز خارج شدن از فشار مشكلات داخلي، با اطمينان از عدم حمله از سوي جبهه ايران، تصميم به اشغال كويت گرفت و همين خبط و اشتباه بزرگ، رژيم فاسد بعث را در سراشيبي پيوسته و هميشگي سقوط قرار داد و سرنوشتش اين شد كه امروز مي‌بينيم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، ساخته شدن بنيان‌هاي ويران شده اقتصاد و كشور پس از جنگ تحميلي علي‌رغم كمبود منابع مالي و ارزي را از ديگر مظاهر پيروزي انقلاب اسلامي‌خواند و گفت: همه اين پيروزي‌ها در سايه ايمان، صميميت، وحدت و يكپارچگي اقشار گوناگون مردم و توكل به خداوند به وجود آمد و اگرچه برخي تلاش دارند مردم و ايثارگران را از صحنه‌هاي حساس مديريت و تصميم‌گيري كنار بگذارند، اما تنها راه رسيدن به آرمان‌هاي ناب انقلاب اسلامي‌و امام راحل، حفظ همان روحيه انقلابي دفاع مقدس و پرهيز از افراط و تفريط است.

آيت‌الله ‌هاشمي ‌رفسنجاني در آن تاريخ با انتقاد از تحريف تاريخ دفاع مقدس توسط عده‌اي جبهه‌نديده، آنان را ميراث‌خواران ناجوانمرد رزمندگان و ايثارگران حقيقي انقلاب و نظام جمهوري اسلامي‌خواند و تصريح كرد: اين ظلم به انقلاب، نظام و كشور است كه حق و حضور ايثارگران و رزمندگان را ناديده بگيريم و آنان را از صحنه‌هاي حساس كشور كنار بگذاريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان