نسخه شماره 4136 - 1395/06/25 -

 دانستني‌ها 

نمايشگر گوشي‌هاي هوشمند نشکن مي‌شود

دانشمندان انگليسي با موفقيت توانستند صفحه نمايش‌هايي از جنس نانوسيم نقره را جايگزين صفحه نمايش‌هاي شيشه‌اي گوشي‌هاي هوشمند کنند. به گزارش ايسنا به نقل از ديلي ميل، دانشمندان دانشگاه ساسکس انگليس مي‌گويند که آنها با جايگزين کردن يک ماده که از نانو سيم نقره ساخته شده در آستانه اختراع يک صفحه نمايش براي گوشي‌هاي هوشمند هستند که هرگز نمي‌شکند. صفحه نمايش‌هاي لمسي معمولي از شيشه ساخته شده‌اند و الکترودهايي در زير آنها قرار داده شده که فشار وارد شده توسط انگشتان را مي‌گيرد. اين الکترودها از اکسيد قلع اينديوم ساخته شده، که يک فلز کمياب و گرانقيمت است. در حال حاضر منابع اينديوم رو به اتمام بوده و همين امر دانشمندان را بر آن داشته تا جايگزيني براي اين ماده بيابند.

با تعبيه اين ماده جديد که از نانوسيم نقره ساخته شده قيمت صفحه نمايش‌هاي جديد به يک‌پنجم صفحه نمايش‌هاي فعلي خواهد رسيد. ضمنا با قرار دادن اين صفحه نمايش بر روي گوشي‌ها و تبلت‌ها همچنين مي‌توان از قيمت آنها کاست.

گفتني است که اين نانوسيم‌هاي نقره، يک ده هزارم تار موي انسان هستند و اين ماده همچنين نسبت به اکسيد قلع اينديوم رساناي بسيار بهتري است. اين دانشمندان هدف خود را از انجام اين پژوهش، کاهش هزينه‌هاي افرادي اعلام کردند که سالانه هزينه‌هاي هنگفتي را صرف تعمير گوشي‌هاي آسيب ديده خود مي‌کنند. به گفته محققان اين پژوهش، اين صفحه نمايش‌هاي جديد تا سال 2018 به بازار خواهد آمد.

شناسايي دانش‌آموزان کم‌توجه با فناوري تشخيص چهره

محققان چيني براي اولين‌بار از فناوري تشخيص چهره براي محاسبه ميزان تمايل و توجه دانش‌آموزان به مباحث ارائه شده در کلاس استفاده کردند. به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي‌ميل، يکي از مهمترين مشکلات معلمان هنگام تدريس در کلاس، مسئله عدم توجه کافي دانش‌آموزان به مبحث تدريس يا شيوه آموزشي معلم است. در صورتي‌که اين مشکل بر طرف نشود، بازدهي آموزش پايين آمده و انگيزه دانش‌آموزان براي فعاليت در کلاس نيز کاهش مي‌يابد. پروفسور وي شيائودونگ، متخصص علوم رايانه‌اي از دانشگاه سيچوان چين عنوان کرد: مسئله توجه فعال دانش‌آموزان در کلاس درس در کيفيت آموزش بسيار موثر است، بنابراين با استفاده از نرم‌افزار تشخيص چهره هوشمند و فعال که به طور همزمان وضعيت صورت همه دانش‌آموزان کلاس را بررسي مي‌کند مي‌توان از ميزان علاقه آنها به موضوع آگاه شد. وي در ادامه افزود: با استفاده از اين فناوري معلمان يا افرادي که در حال ارائه مبحث در کلاس هستند مي‌توانند ميزان علاقه دانش‌آموزان يا دانشجويان را نسبت به موضوع دريافت کنند و با تغيير لحن يا تغيير موضوع، دوباره تمرکز کلاس را به مبحث جذب کنند. مهمترين مزيت فناوري تشخيص ميزان توجه دانش‌آموزان، شناسايي کيفيت و نوع روش تدريس معلمان در امر آموزش است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان