نسخه شماره 4134 - 1395/06/23 -

 پيگيري فاجعه منا از دستور خارج نمي‌شود
 «لجاجت»، «بلاهت»، «تعصب» از رژيم آل سعود حکومتي قسي و بي‌منطق ساخته است 

وزير امور خارجه کشورمان در پيامي‌تأکيد کرد: با وجود تمام کارشکني‌هاي آل سعود، پيگيري فاجعه منا تا احقاق حقوق مسلم شهدا و آسيب ديدگان و بازماندگان شهداي اين فاجعه از دستور کار خارج نخواهد شد.

به گزارش مهر، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در آستانه عيد سعيد قربان و اولين سالگرد فاجعه منا، در پيامي‌تأکيد کرد: علي‌رغم تمامي‌کارشکني‌هاي رژيم آل سعود، پيگيري فاجعه منا تا احقاق حقوق مسلم شهدا، قربانيان و آسيب‌ديدگان و بازماندگان شهداي اين فاجعه غم‌انگيز از دستور کار وزارت امور خارجه خارج نخواهد شد و بدون ترديد يکي از مهمترين عناصر و عوامل موثر بر چگونگي برخورد با رژيم سعودي در آينده خواهد بود.

در بخشي از اين پيام آمده است:

«با فرا رسيدن موسم حج، يکبار ديگر ايران و جهان اسلام با يادآوري فاجعه تلخ و دردناک منا در حج سال گذشته، ياد و خاطره هزاران تن از قربانيان اين حادثه دلخراش و بويژه صدها تن از ايرانيان عزيز را گرامي‌مي‌دارد.

مردم دلاور ايران در حالي يکسال پس از اين حادثه، صحنه‌هاي جان باختن مظلومانه فرزندان خود را مرور مي‌کنند، که در مرداد ماه امسال، 29 امين سالگرد حادثه کشتار حجاج ايراني در سال 66 را نيز پشت سر گذاشته‌اند. حوادث سالهاي 66 و 94 و کشتار بي‌رحمانه هزاران تن از حجاج بيت‌الله الحرام در سرزميني که بايد سرزمين «امن و آرامش» براي مسلمانان و مومنان باشد، نشان مي‌دهد چگونه رژيم سعودي، که امروز با وقاحت تمام اتحاد ديرينه‌اش با دشمن صهيونيستي را علني ساخته است، با گروگان گرفتن اماکن مقدس اسلامي، از آن براي تحقق سياست‌هاي حقير و کينه توزانه سياسي و فرقه‌اي خود در خدمت به استکبار و صهيونيسم بهره‌برداري مي‌کند.

در حادثه سال گذشته در منا، ايران صدها تن از بهترين و مومن‌ترين و پاک‌ترين فرزندان خود را مظلومانه از دست داد و وزارت امور خارجه نيز چند تن از بهترين سرمايه‌هاي انساني خود را تقديم نمود که فقدان آنان براي ديپلماسي کشور که نيروي انساني کاردان، با تجربه، متعهد و مومن به آرمان‌هاي اصيل انقلاب اسلامي‌سرمايه و پشتوانه آن است، خسراني بزرگ و غيرقابل جبران مي‌باشد.

«لجاجت»، «بلاهت»، «تعصب» و «ثروت» بي‌حد و اندازه حاکمان سعودي، از رژيم آل سعود حکومتي قسي و بي‌منطق ساخته است که با «توليد، پرورش و گسترش تروريسم» منطقه و جهان را به «اسفناک‌ترين و فجيع‌ترين» شرايط خود در طول تاريخ معاصر کشانده و ملت‌ها و دولت‌هاي آن را گرفتار کينه ورزي‌ها و شرارت‌هاي نابخردانه خود کرده است. نه تنها در حادثه منا، که در تمامي‌بحران‌هايي که بخش‌هاي مهمي‌از منطقه حساس خاورميانه را از بحرين تا يمن و از عراق تا سوريه و لبنان و حتي در داخل سرزمين وحي و در ايام مبارکي مانند موسم حج فرا گرفته است، دست‌هاي ناپاک، مشکوک و پليدي قابل مشاهده است که با تمام توان سرنوشت امت اسلامي‌و اتحاد جهان اسلام در مقابل خطر مشترک صهيونيزم و تروريزم بين‌الملل را هدف قرار داده است.

وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي‌ايران همواره خود را در برابر «جان»، «حيثيت » و «مال» هموطنان ايراني در خارج از کشور مسئول دانسته و مي‌داند و در تمامي‌تعاملات، رايزني‌ها و روابط خود با کشورها و جامعه بين‌المللي بالاترين اولويت و اهميت را براي انجام اين وظيفه مقدس اسلامي‌و ملي قائل است. در همين راستا، از لحظات و ساعات اوليه وقوع حادثه منا، تمامي‌امکانات و ظرفيت ديپلماسي کشور در کنار ساير دستگاه‌هاي مسئول براي تضمين سلامت و بازگشت عزتمندانه بيش از 60 هزار زائر ايراني، شناسايي و نجات مفقودين و آسيب‌ديدگان و وظيفه تلخ و دردناک شناسايي و بازگرداندن پيکرهاي پاک شهداي منا بسيج شد و اين امر مهم به لطف خدا و با حمايت مؤثر رهبر معظم انقلاب و رياست محترم جمهوري و همکاران در دولت انجام شد.

پس از اتمام مرحله پيچيده، حساس و پرمخاطره نخست، پيگيري ابعاد انساني، سياسي، حقوقي و بين‌المللي اين فاجعه با «اولويت بسيار بالا» در دستور کار اين وزارتخانه قرار گرفت و در اين مدت، هيچگاه از پيگيري موضوع غفلت نشده و همچنان نيز در بالاترين سطح ممکن در دستور کار قرار داشته و در دست پيگيري مي‌باشد. متاسفانه بعد از ماجراي نابجاي حمله به سفارت عربستان در تهران، رژيم رياض به اين بهانه تمامي ‌راه‌ها و فرصت‌هاي دوجانبه براي پيگيري موضوع را مسدود و با هدف فرار از پاسخگويي و خودداري از عذرخواهي از آسيب‌ديدگان اين حادثه و جبران خسارات ناشي از آن، به هيچ يک از ابتکارات و تلاش‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران اعم از «تلاش‌هاي دوجانبه»، پيشنهاد «تشکيل کميته حقيقت ياب بين‌المللي اسلامي» از طريق سازمان همکاري اسلامي‌و حتي «تلاش‌هاي برادرانه و داوطلبانه برخي از کشورهاي اسلامي‌منطقه» جهت پيگيري آثار و تبعات مصيبت بار حج خونين سال گذشته پاسخ نداده است و همچنان نيز به اين رويکرد مخرب و کينه‌توزانه خود ادامه مي‌دهد.

علي‌رغم تمامي‌کارشکني‌هاي رژيم آل سعود، پيگيري فاجعه منا تا احقاق حقوق مسلم شهدا، قربانيان و آسيب‌ديدگان و بازماندگان شهداي اين فاجعه غم‌انگيز از دستور کار وزارت امور خارجه خارج نخواهد شد و بدون ترديد يکي از مهمترين عناصر و عوامل موثر بر چگونگي برخورد با رژيم سعودي در آينده خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان