نسخه شماره 4123 - 1395/06/09 -

 با دستمال كثيف نمي‌شود شيشه را تميز كرد 
نويسنده : كمال‌الدين پيرموذن

سخنان هشدار‌دهنده رهبري، در تاريخ 27 خرداد ماه 1383 در ديدار با نمايندگان مجلس هفتم و در زمان مسئوليت دولت قبل، در خصوص ضرورت مبارزه جدي با فساد به ويژه تاكيد ايشان مبني بر اينكه «با دستمال كثيف نمي‌شود شيشه را تميز كرد» مرا بر آن داشت مطالبي را در مورد اظهارات و انتقادات آقاي محصولي در خصوص ادعاي بسط اشرافي‌گري و ويژه‌خواري دولت يازدهم بيان كنم. پر واضح است رانت خواران، رشوه‌پردازان، اختلاسگران، سودجويان ظاهربين و سوء‌استفاده كنندگان از موقعيت قدرت و كساني كه با چهره‌هاي ظاهرالصلاح و با پنهان شدن در پشت عناوين ديني و انقلابي و نيز استفاده از موقعيت‌هاي اداري و حكومتي، به جاي رعايت شأن و امانت، كه به منافع مالي و اقتصادي خود پرداخته‌اند، علاوه بر اينكه بر چهره اسلام و انقلاب خدشه وارد ساخته‌اند، شايستگان و متوليان و مديران خدوم و امانتدار و حتي سرمايه‌گذاران شريف و سالم را در تنگناهاي بي‌اعتمادي و حرمت‌شكني‌هاي ناشي از رفتار خود قرار داده‌اند.

كدام وجدان پاك است كه از مفاهيم برجسته عدالت و سلامت و ساده زيستي احساس غرور و اشتياق ننمايد و چه غم‌انگيز است اگر اين مفاهيم در گذرگاه‌هاي تنگ و كوتاه ذهن مديحه سرايان، فرصت‌طلبان، ابن‌الوقت‌ها گرفتار و بي‌اثر شود و يا توسط صاحبان دستمال‌هاي كثيف تاكيد و تكرار شود. جاي ترديد نيست كه برخورد بدون تبعيض با مفاسد اقتصادي و اداري ضامن توسعه و بهروزي ميهن اسلامي‌خواهد بود، ليكن، آنانيكه از رانت سوآپ بهره‌مند شده‌اند و يا از آقايان رحيمي‌و مرتضوي پول دريافت كرده و يا به نام پاكدستي عملكردشان بكام اختلاس‌گران، تمام شده است و اين روزها با خود حق‌پنداري مطلق، با انگ تخريب و برچسب زدن‌ها در صدد محكوم كردن دولتمردان كابينه يازدهم هستند. چيزي عايد منافع ملك و ملت و امر خطير مبارزه با فساد نمي‌شود، چرا كه به قول مقام معظم رهبري با دستمال كثيف نمي‌شود شيشه را پاك كرد. اينجانب به عنوان عضو هيئت مديره سازمان شهرداري‌هاي استان اردبيل در دهه هفتاد، بارها، به خاطر تخصيص غير‌قانوني رانت چشم‌گير سوآپ به آقاي محصولي، توسط آقاي احمدي‌نژاد، استاندار وقت اردبيل به دادگاه احضار شده‌ام و نيك مي‌دانم، چه كسي از روحيه اشرافي‌گري در عمل برخوردار است. سينه مالامال درد است، اي دريغا مرحمي! برخي از اشخاص پول گرفته از آقايان رحيمي‌ و مرتضوي را هم مي‌شناسم.

درست است كه انتقاد نخستين گام در راه سازندگي است، لكن، بسياري از انتقادات تخريب‌گونه عليه دكتر روحاني و ياران وي، را مي‌توان با توجه به «گرگ‌هاي» درون آدم‌ها تحليل و جستجو كرد. اگر شهروندان روشن بين و سخت‌گير نباشيم، سياست مداراني بلند‌مرتبه نخواهيم داشت و مجددا، پاكدست نماهاي مردم فريب با فرافكني‌ها، جنجال‌آفريني‌ها، تخريب‌ها، هيجان‌ها و وعده وعيدهاي شيرين زودتر عوام پسند، آراي ملت را تاراج خواهند كرد. برابري در شهروندي به معني برخورداري برابر مردم، در عموم حركات اقتصادي شهروندان، مشاركت سياسي آنان و رعايت كامل عدالت اجتماعي است.

تندروي‌هاي تخريبي در حق دولت، زمينه‌ساز باورسوزي اقشار ملت خاصه جوانان و آسيب‌هاي اجتماعي فراواني گشته و به سرمايه ارزشمند اجتماعي كشور، لطمات فراواني وارد مي‌كند و در نتيجه در انتخابات‌ها، مردم حضور چشمگيري نمي‌يابند و سودجويان ظاهربين غير مردمي، با حداقل آراي مردمي، پيروز ميدان مي‌شوند، بخود نياييم مجدد غافلگير مي‌شويم. همه گروه‌هاي مرجع دوستداران ملك و ملت بايستي با پرهيز از ملاحظه‌كاري و مصلحت‌كاري بي‌مورد، در تنوير افكار عمومي‌جامعه، مسئولانه رفتار نمايند. بدون ترديد دفع‌كنندگان و حذف‌كنندگان ملت مسلمان از حقوق شهروندي آنان، در حريم شريعت و فرآيند طريقت و ميدان حقيقت و قلب‌هاي ملت جايي ندارند. سربلندي و سرافرازي دين و ملك و ملت، آرزو و آرمان همه ايرانيان به ويژه علاقمندان نظام و خدمتگزاران ملت در نهادهاي مختلف كشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان