نسخه شماره 4118 - 1395/06/03 -

  شخص ديگري برايم وزنه انتخاب مي‌کرد، مدال نمي‌گرفتم 

قهرمان وزنه‌برداري المپيک ريو گفت: من با خونسردي کامل وزنه‌هايم را حرفه‌اي انتخاب کردم و مسلماً اگر کسي ديگر برايم اين کار را انجام مي‌داد، دست خالي برمي‌گشتم.

به گزارش ايسنا، کيانوش رستمي‌در شرايطي قدم به المپيک ريو گذاشت که تنهايي تمرين کردن، او را زير ذره بين قرار داده بود و همه منتظر بودند تا ببينند داستانش چه پاياني دارد. او در شبي که رکورد جهان و المپيک را شکست و بر روي سکوي قهرماني ايستاد، چراغ مدال‌آوري کاروان ايران را نيز روشن کرد.

رستمي‌به گفته خودش رياضت زيادي را در اين مدت تحمل کرده است و در شرايطي که رقابت سختي را با حريف چيني‌اش براي گرفتن مدل طلا داشته بسيار مطمئن بوده که مي‌تواند از پس وزنه 217 کيلوگرم برآيد.

در ادامه گفت‌وگو با رستمي‌را مي‌خوانيد:

برنامه‌اي که براي خود در رقابت دسته 85 کيلوگرم داشتيد، به چه صورت بود که کاملا خونسرد بر روي تخته مي‌آمديد؟

من در تمرينات سختي‌هاي زيادي را تحمل کردم. مي‌دانيد که اگر کسي مقابل وزنه‌بردار قرار بگيرد، او نمي‌تواند وزنه بزند اما زمان تمرين تمام نفرات را از جلوي تخته بقيه ملي‌پوشان دور مي‌کردند تا به آنها آسيبي نرسد و مقابل تخته من قرار مي‌دادند. رياضت زيادي را تحمل کردم و از اين‌رو توانستم قدرت تمرکز خود را بيشتر کنم. در روز مسابقه نيز با تمرکز بالا و کاملا خونسرد وزنه‌ها را انتخاب کردم. واقعا وزنه‌هاي حرفه‌اي را انتخاب کردم و شايد اگر مربي داشتم يا کسي ديگر برايم وزنه مي‌گرفت، دست خالي برمي‌گشتم.

از ترفند حريف چيني خبر داشتيد که قرار است چه برنامه‌اي را پياده کند؟

بالاخره چند سال در دسته 85 کيلوگرم رقابت کرده‌ام و مي‌توانم رقباي خود را شناسايي کنم، به گونه‌اي که از آنها شکست نخورم. در سال‌هاي گذشته کار دست خودم نبود و نمي‌توانستم جدول را تحت تاثير خودم قرار بدهم. اما در المپيک ريو تمام کار دست خودم بود و با برنامه‌ريزي حرفه‌اي که داشتم وزنه‌هاي خوبي انتخاب کردم در کنار آن تمرکزم را نسبت به وزنه زدن نيز از دست ندادم.

کيانوش رستمي‌با آغاز تمرينات، دوباره روال گذشته را دنبال مي‌کند و اگر با تنها تمرين کردن او مخالفتي شود، چه کار خواهد کرد؟

هر کسي مخالفت کند، با اين کشور مخالفت کرده است و ايراني نيست. اصلاً من با چنين آدم‌هايي دهان به دهان نمي‌گذارم که بخواهند در مورد زندگي شخصي من تصميم گيري کنند.

اولين مدال کاروان را بايد شما مي‌گرفتيد، از اين جهت چقدر فشار رواني بر روي خودتان احساس مي‌کرديد؟

به نظرم هر‌کس ديگري بود که بايد اولين مدال کاروان را مي‌گرفت، نمي‌توانست چنين نتيجه اي کسب کند. در المپيک لندن نيز اولين مدال کاروان را من گرفتم و در ريو نيز دوباره اين اتفاق تکرار شد. در المپيک‌هاي قبلي چه کسي توانسته اين کار را انجام دهد؟ همه قرباني شدند و کنار رفتند.

نظري در مورد جوايز داريد؟

هنوز که چيزي ندادند و حالا بايد ديد چقدر وعده‌ها عملي مي‌شود. فدراسيون قبل از آغاز بازي‌ها اعلام کرده بود يکي از بانک‌ها به دارندگان مدال طلا يک دستگاه سانتافه مي‌دهد و من نيز بر روي اين موضوع حساب کردم. البته آقاي مرادي انسان بزرگي است و پيگير خواهد بود تا ذهن ورزشکارش درگير مسئله خاصي نشود. بايد از وزير ورزش و جوانان، آقاي سجادي و رييس کميته ملي المپيک هم تشکر کنم که من را از لحاظ روحي حمايت کردند. مي‌دانم که آنها ورزشکاران مدال آور خود را فراموش نمي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان