نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 پژواک  

فتح‌الفتوح برجام

يادداشت: فراموش‌مان شده است که قبل از توافق بين‌المللي در چه جايگاه و موقعيتي بوديم و 20 ماه نفس‌گير مذاکره تيم کارکشته مذاکره‌کننده ايراني با گروه 1+5 چه دستاوردي براي ما به ارمغان آورد؟ مي‌دانيم پس از توافق اوليه در ژنو، طرفين مذاکره‌کننده در دو سطح، يکي کارشناسي و ديگري در سطح عالي وزيران به تفاهم اوليه در لوزان سوئيس دست يافته و در چارچوب تفاهم لوزان به توافق وين دست پيدا کردند. ما براساس توافق ژنو چه به دست آورديم؟ فراموش‌مان نشود شش قطع‌نامه يا همان «کاغذپاره»‌هايي که رئيس دولت سابق به طنز مي‌گفت آن‌قدر صادر کنند که فلان و بهمان بشود، شرايط ويژه‌اي براي ايران به وجود آورده بود که سرانجام ما را بر آن داشت که وارد مذاکره شويم و نتيجه کاملا درخشان آن، سند به‌ غايت مهم و بين‌المللي برجام است.

اعتماد‌سازي، نياز اصلي دولت

يادداشت: همه بر اين حقيقت واقف هستيم كه در سه سالي كه از عمر دولت يازدهم گذشته است، صنايع و بخش توليدي نتوانسته شكوفايي خاصي داشته باشد و همچنان ركود بر اقتصاد حاكم است. بنابراين نمي‌توان از ركودي اينچنين، انتظار برآورده شدن رشد اقتصادي آن هم در سطح پيش‌بيني شده در برنامه ششم را داشت. بررسي آمار سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف نيز همين نتيجه را به دست مي‌دهد.

درد بي‌پايان يارانه‌ها

سرمقاله: اگر چه دولت نهم و مجلس وقت اهدافي چون توزيع مناسب‌ يارانه‌هاي پرداختي بر اساس دهک‌هاي جامعه، حذف يارانه پرداختي به دهک‌هاي بالاي درآمدي و اقشار مرفه و تخصيص بيشتر و بهتر يارانه‌ها به بخش توليد جهت حمايت از توليد داخلي را در برنامه‌هاي اين طرح اعلام مي‌کردند و هم اکنون نيز با اين موارد سعي در توجيه عملکرد خود در اين راستا را دارند؛ اما فارغ از هر هدف و نيت، نتيجه‌ اين طرح جز پرداخت مساوي همان يارانه پيشين به صورت نقدي و حذف يارانه‌هاي پرداختي سابق به واحدهاي توليدي نبود و اين امر باعث شد بسياري از اين واحدهاي توليدي به‌دليل افزايش هزينه‌هاي خود يا با ورشکستگي مواجه شوند و يا جهت جلوگيري از زيان بيشتر و عدم سوددهي داوطلبانه واحدهاي توليدي خود را تعطيل کنند.

پشت پرده يک استعفا

يادداشت: اگر به شوک بزرگ بورس که به کناره‌گيري ناگهاني محمد فطانت، رييس پيشين سازمان بورس منجر شد ساده نگاه کنيم بايد همه چيز را عادي و معمولي ارزيابي کنيم، اما اگر به جزييات قبل و بعد از اين استعفا به خوبي دقت کنيد، با کدهاي معناداري مواجه مي‌شويد که در نهايت نشان مي‌دهد بورس واقعا در اقتصاد ايران تقريبا از هيچ جايگاه ارزشمندي برخوردار نيست. وقتي نفر نخست بازار سرمايه ايران به راحتي در حالي که دولت در سال 95 هدفگذاري بزرگي براي تامين مالي از مسير بازار اوراق بدهي ترسيم کرده، از سمت خود کناره‌گيري مي‌کند به طوري که حتي 20 ماه از چهار سال رياست بر بورس را بر‌نمي‌تابد و از ماه‌ها قبل قصد کناره‌گيري داشته، مشخص مي‌کند که چالش‌هاي بزرگ پنهاني در بازار سرمايه وجود دارد...

دغدغه‌هاي پايان‌ناپذير فرهنگي

يادداشت: اخلاق فردي و اجتماعي نه تنها بهبود پيدا نكرده است، بلكه فساد اقتصادي، اداري و سياسي افزايش يافته و ظاهرا كنترلش بسيار سخت شده است. طلاق كه نماد اصلي فروپاشي خانواده‌هاست، به عدد و رقمي غيرقابل باور رسيده است، فساد اخلاقي و خشونت خانوادگي رو به تزايد است، بي‌توجهي به قانون رو به افزايش است و... يادآوري اين مسائل ضدفرهنگي نه به خاطر سياه‌نمايي و نه براي رنجاندن ديگران، بلكه براي طرح اين سوال است كه چه اشكالي در برنامه‌هاي فرهنگي و تبليغي دستگاه‌هاي متعدد و گوناگون فرهنگي است كه از اثربخشي فاصله دارد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان