نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 عفو منتقدان اردوغان در ميان بازداشت حاميان گولن 

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه، در سخناني کاخ رياست جمهوري ترکيه در واکنش به حضور موثر مردم در مقابله با کودتا عليه دولت او اعلام کرد: «شکايت خود عليه کساني که به شخص من بي‌احترامي و هتک حرمت کرده‌اند پس گرفته و آنها را مي‌بخشم.» اردوغان از ديگر سياستمداران نيز خواست در اين «شرايط حساس» چنين رفتاري پيشه کنند زيرا به گفته او «اگر از اين فرصت به نحو احسن استفاده نشود، ملت حق آن را خواهند داشت که گريبان همه آنها را گرفته و حساب پس بگيرند».

رئيس‌جمهور ترکيه در سخنان خود تعداد قربانيان کودتاي نافرجام 15 ژوئيه را 237 نفر و زخمي‌ها را 2 هزار و 191 نفر اعلام کرد. او گفت به ياد اين قربانيان در استانبول و آنکارا بناي يادبود ايجاد خواهد شد.

واکنش اردوغان به انتقادهاي بين‌المللي

به گزارش خبرگزاري آناتولي، اردوغان در واکنش به انتقادهاي آمريکا و اروپا از اقدامات دولت ترکيه بعد از کودتاي نافرجام گفت: «آنهايي که درباره سرنوشت طراحان کودتا نگران هستند و نه دموکراسي در ترکيه، دوستان اين کشور نيستند. تمام گام‌ها و اقدامات ما مطابق با قانون اساسي بوده است.»

او افزود: «برخي ما را نصيحت مي‌کنند. مي‌گويند نگران هستند. سرتان به کار خودتان باشد. به وظايف خودتان برسيد.» جيمز کلاپر، رئيس سازمان امنيت ملي آمريکا، روز گذشته اعلام کرد که عمليات «پاکسازي» در ارتش ترکيه «مانع» مبارزه با تروريست‌هاي داعش است.

به گفته‌ کلاپر، اکثر مقام‌هاي نظامي ترکيه که با آمريکا درباره‌ي اقدامات مشترک عليه تروريسم همکاري داشتند، دستگير يا از کار برکنار شده‌اند.

اردوغان درباره بازداشت‌هاي گسترده در ترکيه پس از 15 ژوئيه گفت: «تمامي وابستگان به جماعت فتح‌الله گولن را، حتي اگر شمارشان به ده‌ها هزار نفر هم برسد، پاکسازي خواهيم کرد.» او افزود: «ديگر غيرممکن است کساني که با هواپيماهاي خريداري‌شده با ماليات مردم آنها را بمباران کردند، بتوانند در نهادهاي دولتي اين کشور باقي بمانند.»

اردوغان تاکيد کرد مقابله دولت او تنها با جماعت گولن نخواهد بود، بلکه عليه تمامي گروه‌هاي تروريستي با قدرت مبارزه خواهد کرد.

بازداشت 18 هزار نفر

پس از کودتاي نافرجام 15 ژوئيه ترکيه دست‌کم 18 هزار نفر در ترکيه بازداشت شده‌اند و ده‌ها هزار نفر نيز از کار برکنار شده‌اند.

دولت ترکيه هم‌چنين مجوز فعاليت 45 روزنامه، 16 کانال تلويزيوني، 23 کانال راديويي، 15 مجله و 3 خبرگزاري را لغو کرده است. يکي از روزنامه‌هاي مهم توقيف‌شده «زمان» و نسخه انگليسي آن «تودي‌ زمان» است که وابسته به جماعت گولن و از مخالفان سرسخت دولت اردوغان بودند.

علاوه‌براين دادگستري ترکيه در دو هفته گذشته حکم بازداشت ده‌ها روزنامه‌نگار را صادر کرده است. عفو بين‌الملل مي‌گويد برخي از اين روزنامه‌نگاران ارتباطي با جماعت گولن ندارند و فقط مخالف اردوغان هستند.

کمال قليچداراوغلو، رهبر «حزب جمهوري‌خواه خلق» ترکيه، روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه آلماني «بيلد»، خواستار افزايش فشار بين‌المللي بر رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه، به دليل «رفتارهاي غيردموکراتيک» او شد.

به گفته قليچداراوغلو، تمام نهادهاي اروپايي بايستي«به روشني و با صداي بلند عليه رفتار غيردموکراتيک» اردوغان واکنش نشان دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان