نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 حمله هکري و درز اطلاعات هيلاري 

بنابر گزارش‌ها، کامپيوترهاي ستاد انتخاباتي هيلاري کلينتون، نامزد حزب دموکرات آمريکا هک شده و هکرها به بخشي از اطلاعات و تحليل‌هاي آماري دسترسي پيدا کرده‌اند. اين حمله در پي دو حمله سايبري ديگر روي داده که يکي عليه کامپيوترهاي کميته ملي حزب دموکرات و ديگري عليه تشکيلات انتخاباتي اين حزب که متمرکز بر انتخابات کنگره است، صورت گرفته است.مقام‌هاي آمريکايي معتقدند هکرهايي که اين حملات را ترتيب داده‌اند از سوي دستگاه‌هاي اطلاعاتي دولت روسيه پشتيباني مي‌شوند.

ستاد انتخاباتي خانم کلينتون روز جمعه گزارش کرد در پي اين حمله سايبري، هکرها به برنامه تحليلي-آماري اين ستاد نفوذ کرده‌اند اما نيک مرل، مسئول رسانه‌هاي اين ستاد گفته: «نشانه‌اي از اين که هکرها به داخل سيستم مرکزي ستاد نفوذ کرده باشند وجود ندارد.»

همزمان پليس فدرال آمريکا، اف.بي.آي، اعلام کرده تمامي اين حملات سايبري را بررسي مي‌کند.هک شدن ايميل‌هاي کميته ملي حزب دموکرات يکشنبه گذشته و تنها ساعاتي پيش از آغاز گردهمايي ملي انتخاباتي اين حزب صورت گرفت.انتشار هزاران ايميل داخلي حزب دموکرات خيلي زود توجه‌ها را به خود جلب کرد، به استعفاي دبيرکل حزب، دبي واسرمن شولتز، انجاميد و به تنش‌هايي در جريان روزهاي اول گردهمايي انتخاباتي اين حزب در پنسيلوانيا ختم شد.

افول هيلاري

در همين حال،يک نظرسنجي جديد که نتايجش يک روز بعد از پذيرش رسمي کانديداتوري رياست جمهوري حزب دموکرات آمريکا توسط هيلاري کلينتون منتشر شد، نشان داد کلينتون به ميزان 6 درصد از رقيبش دونالد ترامپ جلوتر است. نظرسنجي مذکور که توسط رويترز/ايپسوس انجام شده و نتايجش روز جمعه منتشر شد، نشان داد که 41 درصد از راي دهندگان آمريکايي به هيلاري کلينتون، نامزد رياست جمهوري حزب دموکرات راي داده و 35 درصد به دونالد ترامپ، رقيب جمهوري‌خواه وي در انتخابات رياست جمهوري راي خواهند داد. همچنين 25 درصد گفتند که به «يک کانديداي ديگر» راي خواهند داد.

اين نظرسنجي در تاريخ 25-29 ژوئيه با پرسش از 1043 راي دهنده همزمان با برگزاري کنوانسيون ملي حزب دموکرات در فيلادلفيا صورت گرفته است. نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهند که رقابت ميان کلينتون و ترامپ در ايالت‌هاي اوهايو و پنسيلوانيا تقريبا برابر است. با اين حال باراک اوباما در سال 2012 به عنوان کانديداي رياست جمهوري دموکرات‌ها در اين ايالت‌ها به پيروزي رسيده بود. از سوي ديگر، دونالد ترامپ روز جمعه هيلاري کلينتون را تهديد کرد که از اين پس ديگر آدم خوبي نخواهد بود و وارد رقابتي خشن خواهد شد. او در سخنراني‌اش در کلرادو در پاسخ به خواسته‌ هوادارانش مبني بر شکايت از کلينتون گفت:‌ من تنها از پيروزي در هشتم نوامبر صحبت خواهم کرد، اما اکنون با شما موافقم به کلينتون بگوييد که من ديگر با او «نرم» نخواهم بود و ترامپ ديگر آن مرد خوب نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان