نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 حاميان گروگان‌گيري ايروان دست به شورش زدند
 التهاب خياباني در ارمنستان 

گروه بين‌الملل: گزارش‌ها از ايروان حاکي از بروز درگيري بين افراد پليس و معترضان ضد دولتي در خيابان‌هاي اين شهر است.براساس گزارش آسوشيتدپرس،درگيري بين تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس در پايتخت ارمنستان دست‌کم 60 زخمي‌برجا گذاشت و گزارش‌ها حاکي است 165 نفر از تظاهرکنندگان هم بازداشت شده و به کلانتري‌ها منتقل شده‌اند. شبکه دوم تلويزيون دولتي روسيه هم گزارش داد: هفت مامور پليس نيز در درگيري‌ها زخمي‌شدند که جراحت يکي از آنان بر اثر شليک گلوله بوده است. گفته مي‌شود سه فرد مسلح نيز زخمي ‌شدند. ظاهرا تک تيراندازان نيروهاي امنيتي ارمنستان آنها را از ناحيه پا هدف قرار دادند و دو تن از آنها با همراهي محافظان مسلح به بيمارستان منتقل شدند.

خشونت‌ها زماني اوج گرفت که گروهي از تظاهرکنندگان قصد داشتند به يک مقر پليس که به اشغال گروهي مسلح درآمده نزديک شوند. پيش از اين شامگاه چهارشنبه سي‌ام تير نيز درگيري‌ها در ايروان بر سر ماجراي گروگان‌گيري در اين کشور دست‌کم 51 مجروح بر جاي گذاشت که 25 نفر آنها از نيروهاي پليس هستند.

يک گروه مسلح وابسته به يکي از رهبران مخالف دولت در ارمنستان در حدود20 روز پيش(يک‌شنبه 27 تير) يک ساختمان پليس را در محله اِرِبوني ايروان به اشغال خود درآورده‌است.

آنها تعداد زيادي از افراد پليس، از جمله معاون رئيس پليس ارمنستان، را گروگان گرفته بودند اما سپس با وجود آزاد کردن اين گروگان‌ها از تسليم شدن به نيروهاي دولتي خودداري کرده‌اند.

مهاجمان خود را گروه «شجاعان ساسون» مي‌نامند و خواهان آزادي «ژيرار سفيليان»، رهبر جنبش موسوم به ارمنستان نوين هستند که به اتهام نگهداري، حمل و جابجايي غيرقانوني سلاح زنداني شده است. ژيراير سفيليان از ماه ژوئن به اتهام سازماندهي يک گروه مسلح به منظور تصرف ساختمان مرکزي تلويزيون و ديگر ساختمان‌هاي مهم ايروان در حبس به‌سر مي‌برد.او دولت ارمنستان را متهم مي‌کند که «دولتي فاسد» است و خواستار برگزاري انتخابات دوباره شده‌است.

جنبش ارمنستان نوين يکي از گروه‌هاي مخالف دولت ارمنستان است که شديدا از سياست دولت در قبال موضوع قره‌‍‌باغ انتقاد مي‌کند، اگر چه شمار پيروان آن چندان زياد نيست.

اين گروه سرژ سرکيسيان، رئيس جمهوري ارمنستان را به تلاش براي حفظ قدرت و فساد متهم مي‌کند و خواهان برکناري او و تأسيس حکومت اعتماد ملي است تا بتواند انتخابات «منصفانه‌اي» را برگزار کند.

آقاي سرکيسيان سال 2008 در يک انتخابات بحث برانگيز، رئيس جمهوري ارمنستان شد. درگيري بين مخالفان و دولت در پي اعلام نتايج انتخابات دست کم ده نفر کشته بر جاي گذاشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان