نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 تقاضاي مريم ايراندوست از رئيس‌جمهور
 جلوي انحلال تيم بانوان ملوان را بگيريد 

سرمربي سابق تيم فوتبال ملوان که از خبر انحلال تيم پرافتخار ملوان بهت زده است از رياست محترم جمهور تقاضا دارد که جلوي انحلال تيم بانوان ملوان را بگيرد و بيشتر از گذشته به زنان در جامعه توجه شود.

مريم ايراندوست در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه از تصميم گرفته شده در خصوص منحل شدن تيم فوتبال ملوان بهت زده است، تصريح داشت: با اتفاقات پيش آمده قطعا انگيزه در بين زنان ورزشکار از بين مي‌رود، همانطور که من، مريم ايراندوست که جز فوتبال و ورزش چيزي را نمي‌ديدم و نمي‌توانستم يک روز را بدون توپ سپري کنم، تصميم به کناره گيري از فوتبال گرفتم و تمام اينها به اتفاقات و رفتار‌هايي که در جامعه با ورزش زنان صورت مي‌گيرد در ارتباط است. اين تنها مختص رشته فوتبال نيست و بسياري از رشته‌ها درگير اين اتفاقات هستند. به عنوان فردي که در ورزش ملي کشور زحمت کشيده ام از رياست محترم جمهور تقاضا دارم بيشتر از گذشته به زنان در جامعه توجه شود چرا که مطمئن هستم جامعه ورزشي سالم، به پيشرفت و پرورش فرزندان موفق و سالم کمک خواهد کرد.

ايراندوست به سختي‌ها و تلاش‌هايي که در چندين سال گذشته براي علاقه خود کرده، اشاره کرد و گفت: ورزش تنها شغل حرفه اي و فوتبال عشق من بود، بعد از تولد پسرم در دو ماهگي او، به فوتبال پرداختم و تلاش بسيار کردم. در چهار جبهه ي، تمرين، باشگاه، خانه و دانشگاه فعاليت مي‌کردم و تمام مشکلات را تنها به خاطر عشق به فوتبال تحمل مي‌کردم چرا که با خود مي‌گفتم روز‌هاي خوب فرا خواهيد رسيد و با قهرماني تلاشهاي‌مان ديده خواهد شد ولي متاسفانه بعد از گذشت سال‌ها و کسب عناوين مختلف تيم منحل شد و شاهد بالاترين حد بي‌احترامي‌ بوديم. تصور من بر اين است اين اتفاق براي جامعه ورزش زنان اتفاق خوبي نيست و نا اميدي بزرگي را به وجود خواهد آورد.

ايراندوست خرداد سال جاري با انتشار نامه اي از دنياي فوتبال خداحافظي کرد و در آن زمان سکوت اختيار کرد. او بعد از انحلال رسمي‌تيم ملوان از سوي مديرعامل باشگاه، اظهار داشت: در زمان خداحافظي خود نميخواستم با صحبت‌هاي من براي تيم حاشيه به وجود آيد، مي‌خواستم تيم در کمال آرامش به تمرينات خود ادامه دهد، بحث شکستن سکوت نيست، بعد از مصاحبه سارا قمي‌که حرف‌هاي دل خود را زد و از اتفاقاتي که بر او گذشت سخن گفت و شرايطي که در شهر انزلي به وجود آمد ترجيح دادم صحبتي نکنم ولي اکنون که همه چيز به روال طبيعي خود بازگشته است موظف هستم در قبال تيمي‌که به همراه بازيکنانم و مسئوليني که حمايت کردند حرفهايي را بگويم تا شايد بتوانيم جلوي پس‌رفت را بگيريم.

او در ادامه افزود: از سال 81 کار با توپ را آغاز کردم، در آن زمان فوتبالي نبود، تمام هدف ما اين بود در قالب يک تيم براي شهر، استان و در نهايت کشورمان، که بسياري خارج از کشور تصور مي‌کردند زنان ايراني نمي‌توانند فعاليت داشته باشند و محدوديت دارند اين محدوديت را بشکنيم و به آنها ثابت کنيم ما مي‌توانيم و توانستيم به موفقيت نيز دست يابيم.

وي مدعي است نبايد مانع حرکت زنان شد و ادامه داد: از نظر من زنان و مردان با يکديگر برابر هستند، بنابر دلايلي که براي من قانع کننده نيست مي‌گويند زنان و مردان از نظر بودجه برابر نيستند، اين حق نبايد وجود داشته باشد که بنا به هر دليلي حداقل‌ها را نيز از زنان بگيريم و مانع رفتارهاي حرکتي زنان و مانع ورزش و نشاط آنها شويم. سرمربي پيشين فوتبال ملوان براي روشن شدن اذهان عمومي‌در رابطه با هزينه‌هاي صورت گرفته براي تيم بانوان گفت: در ليگ برتر مردان ممکن است يک ميليارد براي تيم هزينه شود اما در بخش بانوان در چهارده سالي که فعاليت داشته ايم فقط در دو-سه سال اخير پول دريافت کرده ايم و تمام اسناد در باشگاه موجود است. در سال گذشته کل هزينه‌ها براي يک فصل تيم مبلغ 500 ميليون تومان بود، اين هزينه‌ها شامل البسه ورزشي، کرايه زمين براي تمرين، رفت و آمد، هزينه داوران، هزينه مسابقات و... يعني تمام هزينه قرارداد بازيکنان و کادر فني با 500 ميليون تومان انجام مي‌شد.

او در ادامه گفت: حتي اگر اين 500 ميليون تومان نيز براي باشگاه زياد بود بهتر بود يک جلسه با سرپرست تيم گذاشته مي‌شد و باشگاه اعلام مي‌کرد چون شرايط مالي خوبي نداريم هزينه‌ها را کاهش مي‌دهيم، قطعا بازيکنان اينقدر منطقي بودند که با کم کردن هزينه کمک کنند تا تيم منحل نشود، ولي اينکه يک طرفه تصميم گيري شود و تيمي‌را که برايش زحمت کشيده شده و هويت زنان انزلي است و زنان انزلي با حضور 2500 نفري خود در ورزشگاه تختي انزلي نشان دادند که چقدر تيم خود را دوست دارند، اينگونه منحل شود کار درستي نبود. رضاييان انزليچي نيست و خيلي شناختي از ورزش و فوتبال انزلي ندارد که چنين تصميمي‌را گرفته است و من از او مي‌خواهم دوستان خود در هيات مديره را از تصميم گرفته شده منصرف کند تا بازيکنانم به کارشان ادامه دهند، چرا که واقعا حيف است تيمي‌که اينقدر مرتب، منظم و با انسجام اخلاقي و فني کار کرده است براي هيچ و پوچ و بي‌هيچ دليل قانع‌کننده‌اي و تنها به دليل يک مصاحبه منحل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان