نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 ژاپني‌ها هدررفت آب خوانسار را کنترل مي‌کنند 

گروه شهرستانها: طرح کنترل هدر رفت آب (کاهش آب بدون درآمد) در شهر خوانسار با امضاي تفاهمنامه همکاري بين ايران و ژاپن اجرا مي‌شود. اين تفاهمنامه به امضاي حميدرضا تشيعي معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور، هاشم اميني مديرعامل آبفاي استان اصفهان، خانم «تامورا» مدير دپارتمان مديريت آب شهري جايکاي ژاپن و آقاي «ساوارا» مشاور ارشد جايکا در امور آب رسيد.

تفاهمنامه ياد شده براي اجرا بايد به تأييد دولت ژاپن نيز برسد تا دپارتمان دولتي جايکا بتواند اجراي طرح را به صورت رسمي آغاز کند. بر اساس اين تفاهمنامه، طرف ژاپني متعهد است علاوه بر آموزش کارکنان صنعت آب و فاضلاب کشورمان در ژاپن يا ايران، تجهيزات لازم براي اجراي طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار را فراهم و کارشناسان خود را به ايران اعزام کند. معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آبفاي کشور در مراسم امضاء و مبادله تفاهمنامه همکاري طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار گفت: اجراي اين طرح با هزينه دولت ژاپن و به درخواست آبفاي کشور در شهر خوانسار که بالاترين ميزان هدر رفت آب در کشور را دارد، از بهار سال آينده آغاز مي‌شود. تشيعي با بيان اينکه کارشناسان ژاپني تاکنون سه مرتبه به استان اصفهان و شهر خوانسار سفر کرده اند، افزود: اين طرح با سرمايه‌گذاري بلاعوض دولت ژاپن و حمايت فني و انساني شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اجرا مي‌شود.

وي اظهار کرد: در سه سال گذشته که همکاري آبفاي کشور با دپارتمان مديريت آب شهري جايکا ژاپن آغاز شده است، 240 نفر از مديران صنعت آب و فاضلاب در قالب شش دوره تخصصي با هزينه دولت ژاپن به اين کشور اعزام شده و آموزش‌هاي لازم در زمينه تصفيه آب، تصفيه فاضلاب، کنترل کيفيت، کاهش هدررفت آب، مديريت بحران، انرژي و تله متري را گذرانده اند. وي از ايجاد مرکز آموزش ملي طرح کاهش آب بدون درآمد در اصفهان توسط دپارتمان جايکا خبر داد و گفت:اين مرکز از بهار آينده به عنوان قطب علمي کاهش آب بدون درآمد در سطح منطقه اقدام به برگزاري دوره‌هاي علمي و تخصصي براي کارشناسان صنعت آب و فاضلاب خواهد کرد.

تامورا مدير دپارتمان مديريت آب شهري جايکا نيز با اشاره به پيشرفت شرکت‌هاي ايراني در توليد تجهيزات صنعت آب و فاضلاب از آمادگي اين دپارتمان براي در اختيار گذاشتن تجربه‌هاي ژاپن در زمينه کاهش آب بدون درآمد به متخصصان ايراني خبر داد.

ساوارا، مشاور ارشد جايکا در امور آب نيز اجراي طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار را کار سخت و پيچيده اي دانست و گفت: هرچند مدت زمان اجراي اين طرح، هشت ماه است اما اميدوارم در يک دوره 3 تا 5 ساله بتوانيم با همکاري کارشناسان ايراني و ژاپني به نتايج مورد نظر دست يابيم.

100 هزار هکتار اراضي استان قزوين

بياباني مي‌شود

استاندار قزوين گفت: ايجاد کانون ريزگرد در مناطقي از استان به وسعت 100 هزار هکتار نگران کننده است و جلوگيري از گسترش آن نيازمند مديريت هوشمندانه، علمي و کارشناسي و اقدام به موقع است. به گزارش مهر، فريدون همتي پنجشنبه شب در مراسم معارفه مديرکل جديد محيط زيست استان قزوين که باحضور مجابي معاون امور مجلس سازمان محيط زيست کشور، داود محمدي و سيده حميده زرآبادي نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي، دراستانداري برگزار شد اظهارداشت:اگردرحوزه محيط زيست فرهنگ سازي درستي صورت نگيرد بايد منتظر عواقب بيشتري در تخريب اين منابع خدادادي باشيم.

استاندار بيان کرد: هر جا که مردم را در امور مشارکت داده ايم به نتايج ارزشمندي رسيده‌ايم و در محيط زيست هم با وجود تشکل‌هاي قوي بايد ساماندهي مناسبي صورت گرفته و از اين ظرفيت بخوبي بهره‌مند شويم. همتي تصريح کرد: اگر مردم در کارها همراه دولت شوند هزينه‌ها بسيار کاهش يافته و موفقيت‌ها دوچندان مي‌شود و هر جا به اين موضوع بي تفاوت بوده ايم هزينه‌هاي سنگيني را متحمل شده‌ايم. وي گفت: توسعه و محيط زيست دو موضوع بسيار مهم هستند که بايد بتوانيم هماهنگي و سازو کاري بين آنها ايجاد کرده و از تک محوري خارج شويم تا نتيجه کار مطلوب باشد. استاندار يادآورشد: تمامي طرح‌هاي توسعه اي و عمراني در استان بايد پيوست زيست محيطي داشته باشد تا در زمان اجرا با چالش مواجه نشود و هزينه‌هاي بيشتري را به دولت تحميل نکند.

وي اضافه کرد: توسعه بيابانها در استان تهديد جدي است و اگر امروز به فکر چاره نباشيم بايد منتظر شرايط سختي در آينده باشيم که شايد ديگر جبران نشود.همتي بيان کرد: اگر کانون ريزگردها در استان کنترل و مديريت نشود 20 ميليون جمعيت استانهاي اطراف و پايتخت شرايط سختي را در پيش خواهند داشت. استاندار گفت: شايد امروز بتوانيم کانون ريزگردها را ديگر کشورها معرفي کنيم اما اگر کانون ريزگردها در استان مهار نشود و خودمان ريزگرد توليد کنيم آيندگان ما را نخواهند بخشيد و بايد پاسخگو باشيم. همتي اظهارداشت: 100 هزار هکتار اراضي استان در معرض بياباني شدن است و در اين راستا حدود 100 هزار هکتار اراضي هم در استانهاي البرز و محدوده اي در استان مرکزي وجود دارد که بزرگترين تهديد زيست محيي است که با حمايت سازمان محيط زيست بايد براي مهار آن اقدامي جدي شود.

نفس تالاب «آبندان» به شماره افتاد

رئيس اداره حفاظت از محيط زيست شفت با اشاره به مشاهده گياه سنبل آبي در تالاب آبندان اين شهرستان گفت: متأسفانه کل مساحت 15 هکتاري اين تالاب با گياه مهاجم سنبل آبي درگير شده است. علي فرهي تکرمي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه از سال 90 گونه گياهي مهاجم «سنبل آبي» در مساحت يک هکتاري در استان گيلان شناسايي شد، اظهار کرد: متاسفانه از آن سال به بعد هر روز شاهد گسترش اين گياه در تالاب‌ها و رودخانه‌هاي استان هستيم.

وي با اشاره به درگيري 60 هکتاري منابع آبي استان با اين گياه بعد از پنج سال از اولين مشاهده آن، افزود: تالاب آبندان شهرستان شفت نيز متاسفانه مورد هجوم اين گياه مهاجم قرار گرفته است.

رئيس اداره محيط زيست شفت مساحت تالاب آبندان را 15 هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: کل مساحت 15 هکتاري اين تالاب با گياه مهاجم سنبل آبي درگير شده است. وي با اشاره به رشد و تکثير سريع اين گياه، تصريح کرد: اين رشد سريع سبب شده عمق تالاب کاهش يافته و گياهان بومي نيز نابود شوند. فرهي تکرمي تأکيد کرد: سم توکسيني که از اين گياه ترشح مي‌شود براي گياهان و آبزيان تالاب خطرناک بوده و حتي وجود اين گياه در حرکت قايق‌ها بروي تالاب نيز اخلال ايجاد مي‌کند.

به گفته اين مسئول يکي از دلايل درگيري بسياري از تالاب‌ها، آبندان‌ها و رودخانه‌هاي استان گيلان با اين گونه مهاجم نا آگاهي مردم نسبت به خطرات اين گياه براي محيط زيست و منابع آبي بوده که متاسفانه در برخي مناطق شاهد خريد و فروش آن هستيم.

وي در ادامه به بازديد مسئولان شهرستان و جمعي از روساي ادارات جهاد کشاورزي، آب منطقه اي و منابع طبيعي و... از وضعيت تالاب آبندان اشاره کرد و گفت: براي مبارزه و جمع آوري اين گياه از سطح تالاب راهکارهاي پيشنهاد شده که از هفته آينده عملي مي‌شود.

آزادي گروگان 6 ساله در زاهدان

زاهدان- گروگان 6 ساله پس از 5 ماه با تلاش و همت سربازان گمنام امام زمان(عج) در زاهدان آزاد شد.

به گزارش مهر، علي سرگزي 6 ساله فرزند کارمند ساده کميته امداد خاش بود که با هدف اخاذي هجدهم اسفند سال گذشته هنگام بازگشت از مهدکودک و در نزديکي محل سکونت ربوده شده بود.

اين کودک خردسال شامگاه پنج‌شنبه پس از پنج ماه آزاد شد. پدر اين کودک خردسال گفت: در 3 ماه ابتدايي پس از ربوده شدن فرزندم؛ از وي هيچگونه سر نخ و اطلاعي نداشته‌ام تا اينکه اشرار و عوامل گروهک اولين تماس را از طريق خطوط تلفني خارج مرزها با من برقرار و تقاضاي يک ميليارد تومان وجه نقد کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان