نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 مدير عامل سازمان منطقه آزاد کيش:
 3 هزار و 300 ميليارد تومان از اراضي کيش بازپس گرفته شد 

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش گفت: افزايش 130 درصدي ارزش اراضي ، کاهش وابستگي درآمد به فروش زمين و پرهيز از خام فروشي زمين يکي ازدستاورد‌هاي سياست‌هاي مديريتي کيش درسه سال گذشته است.

به گزارش روابط عمومي وامور بين الملل سازمان منطقه آزاد کيش، علي اصغر مونسان در نشست خبري که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد گفت: اين اراضي از سالها قبل براي اجراي طرح‌هاي مختلف توليدي، صنعتي و گردشگري به اشخاص مختلف واگذار شده اما طرحي در انها اجرا نشده بود.

وي با بيان اينکه بخش عمده اي از اين اراضي چند دست معامله شده بود افزود: با باز پس گيري اين اراضي 3300 ميليارد تومان ناشي از اختلاف ميان قيمت زمان واگذاري و قيمت روز اين اراضي را به دولت بازگردانديم.
مونسان خاطرنشان کرد:حذف حاشيه قيمت اراضي واگذاري از سوي منطقه آزاد کيش و قيمت بازار از ديگر اقدامات انجام شده در جهت حذف رانت در اين بخش بوده است. مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش با اشاره به اينکه شاهد کاهش 91 درصدي واگذاري اراضي سال 94 نسبت به سال 91 هستيم بيان کرد: علاوه بر اين شاهد افزايش 130 درصدي در ارزش اراضي و کاهش وابستگي درآمد به فروش زمين و نيز پرهيز از خام فروشي زمين بوده‌ايم.

وي با اشاره به تدابير اتخاذ شده براي جلوگيري از ورود کالاهاي بي کيفيت به بازارهاي کيش گفت: استقرار واحد استاندارد و بررسي دقيق کيفيت کالاها اين مشکل را به حداقل رسانده است ضمن اينکه در گذشته شاهد ورود و عرضه کالاهاي بي کيفيت چيني از داخل کشور به کيش بوديم که اين روند هم اکنون متوقف شده است.

مونسان بازنگري در شرايط صدور کارت‌هاي بازرگاني و بررسي دقيق صلاحيت متقاضيان فعاليت در اين بخش را از ديگر تدابير اتخاذ شده براي ارتقاي سطح کيفي کالاهاي عرضه شده در کيش است.

وي با اشاره به اين که مناطق آزاد هيچ بودجه‌اي از دولت دريافت نمي‌کنند و خود منطقه بايد درآمدزايي داشته باشد، گفت: ميزان درآمد منطقه آزاد کيش در سال 1390 معادل 678 ميليارد ريال بود که در سال گذشته به 2727 ميليارد ريال رسيد. مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش افزود: در بخش اقتصادي و سرمايه‌گذاري در قالب 62 پروژه معادل 65 هزار و 200 ميليارد ريال جذب سرمايه داشته‌ايم. علاوه بر اين، در حوزه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نيز در سال 1391 معادل 6900 ميليارد ريال جذب سرمايه داشتيم که در سال گذشته به 23 هزار و 100 ميليارد ريال رسيد.

مونسان در ادامه با اشاره به ميزان واردات و صادرات در منطقه آزاد کيش اعلام کرد: ابتدا بايد انتقاد خود را از صحت و درستي مباحث عنوان شده در مورد ميزان صادرات و واردات بيان کنم. از سال 91 ميزان صادرات 48.4 ميليون دلار بود که اين رقم در سال 94 به 105 ميليون دلار رسيد که نشان‌دهنده رشد 117 درصدي بخش صادرات توليدي است.

وي همچنين به بخش واردات کالا در منطقه اشاره کرد و افزود: در سال 92 ميزان واردات کالا 559 ميليون دلار بود که در سال 94 اين رقم به 452 ميليون دلار رسيد که از کاهش 19 درصدي اين اتفاق خبر مي‌دهد.

توسعه هندورابي برمحور حفاظت از محيط زيست انجام مي‌شود

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش در پاسخ به سوالي مبني بر توسعه جزيره هندورابي و ايرادات وارده توسط مسئولان سازمان محيط زيست در اين خصوص و جلوگيري از توسعه آن تا زمان رفع ايرادات وارده تصريح کرد: جزاير متعددي در خليج فارس وجود دارد که برخي از آن‌ها بدون استفاده و برخي ديگر کم‌استفاده مانده‌اند. علاوه بر اين در بخش دريايي نگراني‌هايي وجود دارد که مباحث مربوط به بنادر يکي از اين موارد است که نگراني‌هايي را در زمينه مرجان‌ها ايجاد مي‌کند.

وي ادامه داد: سازمان محيط زيست در مورد جزيره هندورابي شکايتي را مطرح کرد اما پس از انجام بازديدها متوجه شدند که موارد موردنظر توسط منطقه آزاد کيش رعايت شده است. در خصوص طرح توسعه جزيره هندورابي 25 درصد درگير توسعه و تنها 3 درصد آن درگير ساخت و ساز است.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش به ماده 112 قانون اشاره کرد و گفت: براساس اين ماده تمام امتيازات و مسئوليت‌هاي دستگاه‌هاي ذي ربط در منطقه به سازمان واگذار شده است و ما به نيابت از آنها اقدام مي‌کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه تمامي اقدام‌هاي که در راستاي توسعه چه در بخش خصوصي و چه در بخش دولتي شده بايد از محيط زيست تائيديه دريافت کنند، اظهار کرد: در هندورابي گونه با ارزش خاصي در خشکي نداريم و بيشتر نگراني‌ها زيست محيطي در بخش دريا است.

مونسان با تاکيد بر اينکه توسعه در جزاير بايد صورت بگيرد افزود: 49 هزار قطعه مرجان کوچک و بزرگ در حال جابجايي است و تا زمانيکه آنها به طور کامل جابجا نشوند در اجراي پروژه موج شکن يک متر هم حرکت نخواهيم کرد.

توسعه زيرساخت‌هاي کيش دردوبخش

هواي ودريايي

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش افزود: بخش فرودگاهي براي جزيره کيش از اهميت بالايي برخوردار است که در حال ساخت ترمينال مسافري هوايي با ظرفيت چهار و نيم ميليون مسافر هستيم که تا سال 96 به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با تاکيد براينکه اين ترمينال دومين ترمينال بزرگ کشور پس از فرودگاه امام خميني (ره ) در کشور است تصريح کرد: با ايجاد اين ترمينال ظرفيت پذيرش مسافر در جزيره از يک ميليون و 800 هزار مسافر به شش ميليون مسافر خواهد رسيد.

مونسان در مورد بندرگاه کيش نيز گفت: طول اسکله‌هاي موجود بندرگاه در سال 92 يک هزار و 150 متر بوده که تلاش داريم در پايان سال 95 اين ميزان به يک هزار 935 متر برسد.

توسعه زيرساخت‌هاي انرژي همگام با نيازهاي جمعيتي

مديرعامل منطقه آزاد کيش گفت : يکي از مشکلات مهم جزيره کيش در سالهاي گذشته تامين آب شيرين بوده که در سه سال گذشته تلاش کرديم اين مشکل حل شود.

وي ظرفيت توليد آب شيرين در سال 92 را 21 هزار متر مکعب عنوان کرد و يادآورشد: اين ميزان در سال 95 به 35 هزار متر مکعب رسيده است.

مونسان در مورد شبکه آب جزيره اضافه کرد: اين شبکه در سال 92 از 228 کيلومتر به 248 کيلومتر در سال 95 رسيده است و حجم ذخيره آب شرب در سال 92 از 30 هزار متر مکعب به 50 هزار متر مکعب در سال 95افزايش پيدا کرده است که شاهد رشد 67 درصدي در توليد وذخيره آب شيرين هستيم.
وي افزود: ظرفيت تصفيه فاضلاب 2500 مترمکعب در شبانه روز بوده که اين ميزان درسال 95 به 12هزار و 500 مترمکعب رسيده است.

وي با اشاره به رشد 500 درصدي ظرفيت تصفيه فاضلاب افزود: شبکه فاضلاب کيش از 140 کيلومتر در سال 92 به 200 کيلومتر رسيده است .

مونسان با ياد آوري مشکل تامين برق در سالهاي گذشته وعدم اتصال کيش به شبکه سراسري برق کشور گفت: جزيره کيش تا سال 92 داراي يک نيروگاه برق بود که با رشد جمعيت بخش توليد و مصرف به نقطه سربه سر رسيده و شاهد ناپايداري انرژي برق بوديم که توانستيم در طول يک سال و نيم گذشته، نيروگاه دوم کيش را ايجاد کنيم.

پايداري رشد 8 درصدي گردشگري کيش از سال92 تا کنون

وي همچنين درباره جذب يا کاهش ميزان گردشگر به منطقه آزاد کيش عنوان کرد: از سال 92 تاکنون 8 درصد افزايش گردشگر را در منطقه داشته‌ايم و در اين زمينه علاقه‌مند به جذب حداکثري و رشد بالاتر هستيم اما فضاي رشد گردشگري متاثر از اقتصاد کشور است.

آمار قابل اشاره ديگر اين است که در عيد نوروز سال جاري حدود 250 هزار مسافر به منطقه آمدند که 9 برابر جمعيت منطقه است.

مونسان در پاسخ به سوال ديگري مبني بر نبود فاصله معنادار قيمتي جهت هزينه‌هاي تحميل شده به گردشگران در سفر به کيش نسبت به ترکيه و امارات بيان کرد: در مجموع اين صحبت را قبول دارم اما برخي قياس‌ها در اين زمينه درست نيست. ما در برخي ايام با افزايش جمعيت گردشگر و در برخي ايام ديگر با کاهش آن مواجهيم.

در اين زمينه بايد بدانيم که نبايد قيمت‌ها در فصل شلوغ کيش را با قيمت‌ها در فصل خلوت ديگر مناطق توريستي قياس کنيم.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش ادامه داد: زماني که نرخ بليت‌ها آزاد شد به يکباره با افزايش قيمت بليت‌ها مواجه شديم اما بلافاصله دستور داديم که حق افزايش توسط هواپيماي کيش وجود ندارد و در همان زمان حجم پروازها را افزايش داديم تا از اتفاقات نامطلوب در اين زمينه جلوگيري کنيم.

موضوع ديگري نيز که وجود دارد بحث توريست‌هاي خارجي است. هتل‌ها در مناطق توريستي خارج از ايران درآمدهاي ارزي بالايي دارند که اين موضوع از جذب توريست‌هاي خارجي تامين مي‌شود اما در کيش با چنين اتفاقي روبرو نيستيم و عمده درآمدها از گردشگران داخلي است.

رشد 6/17 درصدي واحدهاي صنعتي درکيش

مونسان در ادامه صحبت‌هايش با تشريح وضعيت اقتصاد منطقه آزاد کيش عنوان کرد: متوسط حجم سرمايه‌گذاري سالانه در اين منطقه 36 هزار ميليارد ريال و مجموع صادرات و ترانزيت سالانه 330 ميليون دلار است.

علاوه بر اين توليد ناخالص داخلي به قيمت بازار 72.509 ميليارد ريال به صورت سالانه و متوسط درآمد سالانه خانواده شهري 398 ميليون ريال است در حالي که اين رقم به صورت متوسط در کل کشور 241 ميليون ريال است.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش در مورد سرمايه گذاري در بخش‌هاي صنعتي يادآور شد: شاهد 9 هزار و 400 ميليارد ريال جذب سرمايه در قالب 65 طرح صنعتي بوده‌ايم و در مورد صنعت منطقه آزاد کيش نيز بايد به تاسيس شهرک صنعتي 6، توسعه صنعت پاک، اشتغال زايي و نيز افزايش صادرات اشاره کنيم که در مجموع شاهد 17.6 درصد تغيير از سال 92 نسبت به سال 94 هستيم.

مونسان همچنين به افزايش ثبت شرکت‌هاي خارجي اشاره کرد و گفت: اين مساله در راستاي تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در راستاي سرمايه خارجي مدنظر قرار گرفته و شاهد توسعه تجارت در بخش بين الملل هستيم و در مورد آمار مربوطه مبني بر ثبت شرکت‌هاي خارجي بايد اعلام کنم که در سال 92 تعداد اين شرکت‌ها 8، سال 93 ، 7، سال 94، 27 و تعداد شرکت‌هاي خارجي در سه ماهه اول سال 95 ، 10 مورد بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان