نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 در جريان آتش‌سوزي جنگل‌هاي ويسيان؛
 ??? هکتارازجنگل‌هاي لرستان درآتش سوخت 

به دنبال بيش از 8 ساعت آتش‌سوزي گسترده در مراتع و جنگل‌هاي ويسيان مديرکل منابع طبيعي لرستان اعلام کرد که در جريان وقوع اين حريق بالغ‌بر 200 هکتار از جنگل‌هاي استان در آتش سوخت.

شيرزاد نجفي در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه نيروهاي منابع طبيعي استان در حال پايش ميزان و وسعت آتش‌سوزي در جنگل‌هاي دوره چگني هستند، اظهار داشت: بر اساس برآورد‌هاي اوليه بالغ بر 200 هکتار از جنگل‌هاي استان دچار حريق شده‌اند.

وي با بيان اينکه آمار دقيق وسعت آتش سوزي پس از نقشه برداري منطقه اعلام مي‌شود، تصريح کرد: به دليل صعب‌العبور بودن منطقه امکان حمل وسايل و لوازم مهار آتش نبوده و نيروها تنها با استفاده از وسايل انفرادي اطفاي آتش از قبيل آتش کوب و بيل توانستند نسبت به مهار آتش اقدام کنند.مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان لرستان با اشاره به اينکه بيشترين آتش سوزي‌ها در شهرستان چگني به وقوع مي‌پيوندد و امروز نيز در منطقه ميره و قلاوند اين شهرستان شاهد وقوع آتش سوزي بوديم، گفت: متاسفانه بر اساس اختلافات قومي و قبيله اي اين آتش سوزي‌ها رخ مي‌دهد و مردم بايد بدانند جنگل متعلق به همه است و بايد مراعات کنند تا آسيبي به آن وارد نشود.

قدرت الله ترابي نژاد فرماندار شهرستان دوره چگني نيز در اين رابطه در گفتگو با مهر گفت: به محض وقوع آتش نيروهاي محلي، منابع طبيعي و محيط زيست استان وارد عمل شدند.همچنين به نيروهاي بسيج، ارتش و سپاه فراخوان زده شد و در نهايت اين آتش سوزي مهار شد.

مديرکل مديريت بحران استان لرستان هم با اشاره به اينکه آتش سوزي از مزارع گندم شروع و به مراتع و جنگل‌ها سرايت کرده است، بر لزوم برخورد جدي مسئولان با عاملان اين حوادث تاکيد کرد.

رضا آريايي از جنگلها و مراتع لرستان به عنوان سرمايه‌هاي بي بديل اين استان ياد کرد و گفت: برخورد با افرادي که اقدام به از بين بردن اين سرمايه مي‌کنند به منظور جلوگيري از وقوع حوادث مشابه بعدي ضروري است.

آريايي افزود: علت اين حادثه اختلافات محلي بوده و آتش سوزي نيز متاسفانه عمدي بوده است.

بنابراين گزارش جنگل‌هاي لرستان با قرارگيري در قلب زاگرس اهميت حياتي براي اين زيست بوم منحصر به فرد دارند چرا که از وسعت 5.8 ميليون هکتاري جنگل‌هاي 11 استان زاگرسي 1.2 ميليون هکتار در لرستان قرار دارد تا اين استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنواني که وقوع مخاطرات مختلف طبيعي و انساني آن را تهديد مي‌کند.

استان لرستان به رغم دارا بودن ظرفيت‌هاي منحصر به فرد در زمينه اراضي جنگلي و مرتعي با مخاطرات جدي مواجه است، مخاطراتي که مي‌رود عرصه‌هاي طبيعي اين ديار را به دشت‌هاي بدون آب و علف تبديل کند.

وقوع آتش سوزي‌هاي گاه و بيگاه در عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي، چراي بي‌رويه دام، تعرض به عرصه‌هاي طبيعي و تغيير کاربري‌ها، خسارات خشکسالي و ريزگردها، اجراي پروژه‌هاي عمراني غيرکارشناسي و... هر کدام زخمي را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته‌هاي مختلف، قلب اين اکوسيستم را هر روز ضعيف‌تر کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان