نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 اعمال محدوديت ترافيکي در پل بعثت
 رانندگاني که نيمه بيکار شدند 

اعمال محدوديت‌هاي ترافيکي و اجراي طرح زوج و فرد در محدوده پل بعثت سبب شده تا رانندگان تاکسي خط ورامين به ميدان شوش، از ترس جريمه جرأت جابه‌جايي مسافران در اين مسير را نداشته باشند.

به گزارش مهر، شهرستان ورامين به دليل هم‌جواري با پايتخت به منطقه‌اي مهاجرپذير تبديل‌شده است و همواره شاهد افزايش جمعيت در ديار 15 خرداد هستيم.

با افزايش جمعيت شهري شهرستان ورامين، توسعه حمل‌ونقل عمومي و ارتقاي کيفيت و کميت در اين حوزه همواره به‌عنوان دغدغه جدي شهروندان و مردم اين ديار مطرح بوده است.روزانه بيش از 200 هزار سفر از جنوب شرق استان تهران به پايتخت براي انجام امور اداري، تحصيلي، درماني و غيره صورت مي‌پذيرد که بخش عمده‌اي از اين حمل‌ونقل بر عهده ناوگان تاکسيراني است.بر اساس آمارهاي ارائه‌شده، بيش از هزار و 800 تاکسي در دو بخش درون‌شهري و برون‌شهري در خطوط تاکسيراني مختلف براي جابجايي مسافران و شهروندان در حال تلاش هستند.در اين ميان خط تاکسي ورامين به شوش همواره يکي از خطوط پرتردد در اين منطقه محسوب شده و جمعيت قابل‌توجهي از مردم به‌وسيله اين خط خود را به تهران مي‌رسانند.

در ماه‌هاي اخير مشکلات ايجادشده در خط ورامين به ميدان شوش، موجي از نارضايتي و گلايه‌مندي شهروندان و تاکسي‌داران وراميني را به همراه داشته است.

ماجرا ازآنجا آغاز شد که اعمال محدوديت‌هاي ترافيکي و اجراي طرح زوج و فرد در محدوده پل بعثت سبب شده تا رانندگان تاکسي خط ورامين به ميدان شوش، جرأت نقل‌وانتقال مسافران را نداشته باشند.بر اساس تصميم اتخاذشده، رانندگان تاکسي اين خط تنها 15 روز از ماه را مي‌توانند در محدوده زوج و فرد وارد شوند و در 15 روز مابقي در صورت ورود به محدوده با جريمه روبرو خواهند شد.

بدين ترتيب رانندگان پلاک‌هاي فرد، روزهاي فرد مي‌توانند به جابجايي مسافران و ورود به محدوده اقدام کنند و رانندگان وسايل نقليه با پلاک‌هاي زوج نيز در روزهاي زوج از اين امکان برخوردار هستند.بااين‌وجود، رانندگان تاکسي خط ورامين-شوش، عملاً نيمي از ماه را بيکار مي‌مانند و اين امر علاوه بر ايجاد مشکلات اقتصادي براي رانندگان، در حمل‌ونقل عمومي اختلال ايجاد مي‌کند.تصميم اخير شهرداري تهران در عدم معافيت ورود رانندگان تاکسي ورامين به محدود پل بعثت سبب شده تا کاسبي مسافربرهاي شخصي خط ورامين-شوش بهتر از گذشته شود و اين امر مورد رضايت شهروندان نيست.

سعيد تاجيک يکي از شهروندان وراميني در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: شهروندان و مردم ورامين علاقه‌مند هستند که با وسايل نقليه عمومي و مطمئن به تهران رفت‌وآمد کنند.

وي افزود: بدون ترديد استفاده از مسافربرهاي شخصي که نظارتي بر روي آنان نيست، نمي‌تواند براي جابجايي مردم و خانواده‌ها مطمئن باشد.

تاجيک با اشاره به‌ضرورت حل مشکل رانندگان تاکسي خط شوش گفت: نبايد به دليل برخي مشکلات، خانواده‌ها و مردم مجبور به استفاده از مسافربرهاي شخصي شوند.

وي بيان داشت: درگذشته مشکلي در جابجايي مسافران و شهروندان خط شوش وجود نداشت و بايد شهرداري تهران، وسايل نقليه عمومي ورامين را براي ورود به محدوده پل بعثت از طرح زوج و فرد معاف کند.تعدادي از رانندگان تاکسي خط ورامين نيز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رانندگان تاکسي در گرما و سرماي هوا با تمام توان براي خدمت‌رساني و جابجايي مسافران تلاش مي‌کنند و بايد تسهيلات ويژه‌اي به آنان داده شود، نه اينکه جلوي فعاليت آنان نيز گرفته شود.

اين رانندگان تاکسي افزودند: بارها ناراحتي و نگراني خود را از وضعيت موجود در خط شوش به اطلاع مسئولان مربوطه رسانده‌ايم اما هنوز اقدامات انجام‌شده، نتيجه‌بخش نبوده است.

رايزني‌ها و مکاتبات مسئولان شهرستان‌هاي ورامين و قرچک براي حل اين مشکل نيز تاکنون راه به‌جايي نبرده است و شهروندان و مديران شهرستاني انتظار همکاري شهرداري تهران را دارند.نماينده ورامين، قرچک و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي در نامه‌اي که فروردين‌ماه سال جاري خطاب به شهردار تهران نوشت، درخواست کرد تا وسايل نقليه عمومي اين سه شهرستان در تردد به ميدان شوش تهران، در طرح ترافيکي زوج و فرد تعريف‌شده و جريمه نشوند.وي در نامه خود آورده است که ميدان شوش ايستگاهي با قدمت100 سال براي مردم دشت ورامين بوده و از سال 60 نيز تاکسي‌ها، ميني‌بوس‌ها و اتوبوس‌هاي اين دشت، در ابتداي خيابان فدائيان اسلام، مسافران را براي رسيدن به اين سه شهرستان سوار و پياده مي‌کنند.

علي حيدريان شهردار ورامين در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اين نکته که مديريت شهري نيز از مشکل رانندگان خط ورامين-شوش باخبر است، اظهار داشت: طي ماه‌هاي اخير مکاتبات و رايزني‌هاي متعددي در اين زمينه صورت گرفته است.وي افزود:از گذشته ميدان شوش به‌عنوان يکي از مقاصد تردد مردم ورامين به تهران محسوب شده و طي سال‌هاي اخير نيز خط ورامين-شوش يکي از خطوط پرتردد تاکسيراني منطقه به‌حساب مي‌آمده است.

حيدريان با اشاره به نگراني رانندگان تاکسي ميدان شوش از محدوديت‌هاي اعمال شده براي فعاليت آنان ادامه داد: اينکه رانندگان تاکسي ورامين به دليل اعمال طرح زوج و فرد در پل بعثت، نتوانند در نيمي از ماه کارکنند، شايسته نيست و بايد براي حل مشکل موجود همکاري لازم از سوي مسئولان شهر تهران انجام شود.

وي با اشاره به جريمه رانندگان تاکسي ورامين براي ورود به محدوده پل بعثت اضافه کرد: جريمه رانندگاني که به نقل‌وانتقال مسافران مي‌پردازند، باعث ناراحتي شده است.

شهردار ورامين يادآور شد: اگر شهروندان وراميني بخواهد به شهرري بيايند و دوباره ازآنجا با وسائل مختلف به ميدان شوش عزيمت کنند، بار مالي بر آنان تحميل مي‌شود و اميدواريم اين موضوع مورد توجه قرار بگيرد.

وي با تأکيد بر ضرورت تسهيل در رفت و آمد مسافران به تهران متذکر شد: بايد زمينه رفت و آمد مردم نقاط پيراموني تهران به پايتخت تسهيل شود و در اين راستا شهرداري ورامين از ظرفيت‌هاي مختلف براي رسيدن به اين هدف استفاده خواهد کرد.

به هر ترتيب ميدان شوش از گذشته تاکنون به‌عنوان يکي از مقاصد عزيمت مردم ورامين به تهران بوده است و نبايد برخي تصميمات سبب ايجاد اختلال در رفت‌وآمد هزاران مسافر وراميني شود.

شهروندان و رانندگان تاکسي ورامين منتظر اقدام عمل مسئولان به‌ويژه مديران شهرداري تهران هستند تا ناوگان تاکسيراني ورامين از طرح زوج و فرد پل بعثت معاف شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان