نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 ايران چهار برابر متوسط جهاني گاز مصرف مي‌کند 

متاسفانه جمهوري اسلامي‌ايران، چندين برابر کشورهاي ديگر و حتي بيشتر از متوسط جهاني از حامل‌هاي انرژي خود استفاده مي‌کند.به گزارش ايسنا، محمد حميديه در دومين همايش ناب‌سازي مصرف انرژي با در و پنجره‌هاي يوپي وي سي گفت: هدف از برگزاري اين همايش، فرهنگسازي براي استفاده از محصولات داخلي ايمن و استاندارد در راستاي بهينه‌سازي مصرف انرژي هستيم.

وي با بيان اينکه همه در قبال فرهنگسازي و افزايش دانش مردم وظيفه داريم عنوان کرد: علي‌رغم اينکه جمهوري اسلامي ‌ايران در يک منطقه آب و هوايي خشک قرار گرفته است هنوز هم 77 درصد بيشتر از يک آلماني و 40 درصد بيشتر از متوسط جهاني، آب مصرف مي‌کنيم.وي اظهار کرد: در اولين روز از مرداد ماه سال جاري، مصرف آب و برق در ايران به بالاترين ميزان خود و 26 درصد بيشتر از ميزان مصرف در همين روز سال 1394 رسيد. در حوزه مصرف گاز نيز چهار برابر متوسط جهاني، هشت برابر کشور ژاپن و 10 برابر کشورهاي اروپايي، گاز مصرف مي‌کنيم. وي در بخشي از ادامه سخنان خود عنوان کرد: حذف يارانه حامل‌هاي انرژي و افزايش قيمت، تنها راهکار حل مشکلات و تلاش براي چگونه صحيح مصرف کردن نيست.

مشکل فقط از مصرف کننده نيست. به عنوان مثال تا کي مي‌خواهيم ماشين پرمصرف توليد کنيم ولي از مصرف کننده، انتظار مصرف بهينه داشته باشيم؟حميديه ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در ابتداي سال، حجت را بر همگان تمام کرده و بر مهمترين نياز امروز جامعه و ضرورت پرهيز از شعارگويي و توجه به اقدام و عمل تاکيد کردند.وي گفت: کشور ما نيازمند يک تغيير ساختاري در الگوي مصرف است و اين مهم جز در سايه تلاش تمامي‌اقشار جامعه امکان پذير نيست.

وي همچنين در حاشيه برگزاري اين مراسم در نشستي خبري با اصحاب رسانه استان با تاکيد مجدد بر لزوم بهينه‌سازي مصرف انرژي در کشور عنوان کرد: اگر هر خانواده اي بتواند 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جويي کند در اين صورت مي‌توانيم بيش از 800 مگاوات برق براي آينده، ذخيره و يا در حدود 200 ميليون دلار، صادرات نفت داشته باشيم. متاسفانه شعار مي‌دهيم ولي عملکرد چندان قابل قبولي را شاهد نيستيم.

او در سخنان خود از قطع جايزه صادراتي به شدت انتقاد کرد و ادامه داد: ارزش جايزه صادراتي در کشورهاي همسايه جمهوري اسلامي‌ايران، بسيار بالاست ولي در کشور ما اين مهم، به فراموشي سپرده شده که نتيجه اين امر باعث شدده تا صادارت مجموعه‌هافمن به صفر برسد.حميديه همچنين از واردات بي رويه پروفيل‌هاي بي‌کيفيت به کشور به شدت انتقاد و تصريح کرد: متوليان استاندارد و نظارت بايد در راستاي حمايت از توليد داخلي و شکوفايي اقتصاد، بيش از پيش نسبت به کنترل واردات بي رويه و بي کيفيت، اهتمام ورزند. توليدکنندگان داخلي براي توليد و حتي صادرات يک کالا بايد از چندين دستگاه و سازمان، مجوز داشته باشند ولي سرمايه‌گذاران خارجي و افرادي که قصد واردات به کشور را دارند با بروکراسي‌هاي بسيار کمتري مواجه بوده و شايد نيازمند گذر از برخي فيلترها نيستند.

وي همچنين با اشاره به ايجاد تاثيرات مثبت رواني در کشور بعد از اجرايي شدن برجام گفت: به نتايج برجام، اميدوار هستيم و بخشي از مشکلات در اين دوره حل شده است. وضعيت سيستم بانکي نيز در اين بازه زماني نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار بهتر شده هرچند هنوز با درجه مقبول و مطلوب، فاصله داريم.او در بخش پاياني سخنان خود از اشتغال مستقيم 165 و اشتغال غير‌مستقيم بيش از سه هزار و 500 نفر در سراسر کشور در کارگاه‌هاي مربوط به اين شرکت خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان