نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 همه چيز درباره پوکمون گو
  بازي جديدي که دنيا را تکان داد 

در هفته‌هاي گذشته با وقوع حوادث مهم سياسي و اجتماعي، شايد کمتر کسي فکر مي‌کرد که در گوشه ديگري از دنيا يک بازي موبايلي به يکي از خبرسازترين سوژه‌هاي دنياي تکنولوژي تبديل شود. اما اين روزها پوکمون يا پوکمون گو به مهمترين رويداد جهان واقعي ما تبديل شده و پاي آن به ايران هم باز شده است.

به گزارش پايگاه خبري فريادگر،«پوکِمون گو» (انگليسي: Pokémon Go) يک بازي ويدئويي در سبک واقعيت افزوده است که توسط شرکت آمريکايي نيانتيک (Niantic) 6 ژوئيه 2016 (چهارشنبه 16 تير 1395) روانه بازار شد و بدين ترتيب از عمر آن خيلي نگذشته اما در همه جا نفوذ کرده است.

پوکمون در پلت‌فرم‌هاي آي‌اواس و اندرويد منتشر شده‌است. شرکت نيانتيک اين بازي را با همکاري شرکت شناخته شده نينتندو (به انگليسي: Nintendo) ژاپن طراحي کرده است. ‌بر‌اساس آمار موجود، بازي پوکمون‌گو از نظر تعداد کاربران فعال در يک نرم‌افزار اندرويدي، در مقام پنجم و حتي بالاتر از نت‌فليکس و توئيتر قرار گرفت. بر اساس آخرين آمار Surveymonkey هم‌اکنون حدود 12ميليون کاربر آمريکايي فعال در حال جست وي هيولاهاي پوکمون هستند و اين بازي تاکنون فقط در گوگل‌پلي بيش از 30 ميليون بار دانلود شده است.

تاثير انتشار اين بازي تا حدي بود که شرکت چندمليتي نينتندو که صاحب يک سوم سهام پوکمون است، شاهد افزايشي پنجاه درصدي سهام خود بود و اين احتمال وجود دارد که پس از رکودي نسبتا طولاني، دوباره به دوره رونق خود بازگردد. پس از چندي با افزايش دانلود و درخواست از سرورهاي اين بازي، عده‌اي با مشکل در اتصال به سرور مواجه شدند و شرکت نيانتيک، سازنده اين بازي مجبور شد ورود اين بازي را به بازار در چند کشور به تعويق بيندازد. ولي هم اکنون اين بازي در بسياري از کشورها از جمله ايران وارد بازار شده و اختلال جدي در سرورها مشاهده نمي‌شود. هرچند که در ايران با محدوديتي مواجه شده و براي دسترسي به محتواي آن به فيلترشکن نياز است.

انتشار اين بازي در ايران نيازمند همکاري سازنده بازي با نهاد مربوطه در ايران است. حسن کريمي‌قدوسي، مديرعامل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، در گفت‌گو با مهر از نامه‌نگاري رسمي‌با شرکت سازنده بازي پوکمون گو خبر داده و گفت: «درباره? بازي پوکمون گو، ما يک مکاتبه ايميلي با سازندگان اين بازي داشته‌ايم با اين مضمون که اگر قرار است اين بازي در ايران توزيع و عرضه شود، حتماً بايد از فيلتر بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي بگذرد و هماهنگي‌هاي لازم در اين زمينه صورت گرفته باشد و در غير اين صورت ناگزير از فيلتر و جلوگيري از عرضه بازي هستيم.»

به گفته کريمي ‌قدوسي براي عرضه اين بازي در ايران دو شرط وجود دارد: «قرار گرفتن سرور اصلي بازي در ايران و مشخص شدن نقاط تفريحي و مقاصد هدف‌گذاري شده در سراسر کشور براي تگ شدن در اين بازي با هماهنگي و همکاري بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي» او همچنين افزود نقاطي مانند مراکز نظامي‌و امنيتي نبايد براي بازي معين شوند چون از لحاظ موازين و قوانين کشور حضور کاربر در اين مکان‌ها ممنوع است.

سوابق قبلي سازنده بازي پوکمون

شرکت نيانتک پيشتر با عرضه دو بازي Ingress و Endgame که همانند پوکمون‌گو از دو جنبه واقعيت افزوده و موقعيت مکاني افراد بهره مي‌برند، تجارب بسياري را کسب کرده و اينک در آخرين بازي خود تمامي‌عناصر جذاب بازي‌هاي قبلي را گردآوري کرده است. شايد يکي از دلايل اصلي موفقيت چشم‌گير پوکمون‌گو همين تجربه چندين و چند ساله نيانتک در زمينه واقعيت افزوده و استفاده از آن در بازي‌هاي موبايلي باشد.

بازي پوکمون از کجا آمد؟

ريشه پوکِمون به 20 سال پيش برمي‌گردد، جايي که به عنوان يک بازي نقش‌آفريني براي کنسول دستي Game Boy به بازار عرضه شد. ايده پوکمون در واقع الهام گرفته شده از کودکي کارگردان اين سري يعني ساتوشي تاجيري است که علاقه فراواني به جمع‌آوري حشرات داشت. اين ايده پخته شد تا جايي که بازيکنان بتوانند در طول بازي به گرفتن موجودات مرموزي به نام پوکِمون‌ها بپردازند و با تمرين دادن‌‌شان، آن‌ها را به ميدان نبرد بفرستند. اين همان فرمتي است که پوکِمون با آن به دنياي بازي‌هاي ويديويي، انيمه، مانگا، بازي‌هاي کارتي و اقلام ديگر سرگرمي‌وارد شد. اگر بخواهيم اين بازي را در يک جمله کوتاه توصيف کنيم يا آن را در يک سبک خاص قرار دهيم شايد عبارت ماجراجويي در دنياي واقعي مناسب باشد. اين بدين‌ معنا است که Pokémon Go از GPS و واقعيت افزوده استفاده کرده تا اين اجازه را به مخاطبان بازي بدهد تا به شکار و تمرين پوکِمون‌ها بپردازند. قابليت واقعيت افزوده از دوربين پشتي گوشي هوشمند يا تبلت براي نمايش پوکمون‌ها در دنياي واقعي استفاده مي‌کند تا بتوانيد آن‌ها را روبه‌روي خود ببينيد.

چگونه پوکمون بازي کنيم؟

در اين بازي افراد در موقعيت جغرافيايي واقعي زندگي خود به جستجو و شکار هيولاهاي پوکمون مي‌پردازند. همينطور که در محيط اطراف خود از جمله در خيابان‌ها و پارک‌هاي تهران به راه رفتن و گشتن مي‌پردازيد، پوکمون‌ها روي نقشه در صفحه موبايل شما نمايان مي‌شوند. نوار گوشه پايين سمت راست صفحه نشان مي‌دهد که چقدر به پوکمون نزديک هستيد. سه جاي پا به اين معني است که پوکمون از شما دور است و يک جاي پا به اين معنا است که پوکمون در پشت سر شما قرار دارد. با لمس کردن پوکمون، اين موجود روبه‌روي شما ظاهر مي‌شود، پس از انجام اين کار مي‌توانيد با کشيدن روي صفحه نمايش به پرتاب Pokéballها به سمت پوکمون مشغول شويد.

اگر يکي قبل از ما پوکمون را شکار کند؟

اينجا است که زيبايي بازي نمايان مي‌شود. پوکمون‌هاي زيادي در اطراف شما قرار دارند که مي‌توانيد به سمت‌شان برويد. شما مي‌توانيد دوستان خود را به سمت پوکمون‌هاي مختلف راهنمايي کنيد يا آن‌ها را از وجود انواع مختلف‌شان روي نقشه با خبر کنيد. در واقع بازي دو رو دارد. جدا از بخش جنگ بين پوکمون‌ها، يکي از اصلي‌ترين هدف‌هاي بازي جمع کردن و آشنا کردن افراد با يکديگر است.

آيا بايد براي بازي کردن خانه را ترک کنم؟

در تئوري جواب منفي است. شما مي‌توانيد با خرج کردن Pokécoins (و پول واقعي) پوکمون‌ها را به پذيرايي خانه خود بياوريد. البته اين حالت جدا از روح بازي است. تحقيقات اوليه درباره بازي نشان مي‌دهد که بازي کردن اين بازي باعث بالارفتن روابط اجتماعي و کمک به سلامت رواني افراد مي‌شود؛ پس چرا خانه بمانيم؟ بيرون رفتن بهترين کار ممکن است!

در Pokémon Gym بايد چه کارهايي

انجام دهيم؟

در Pokémon Go مي‌توانيد با تمرين دادن پوکمون‌تان، آن را قوي‌تر کرده و قابليت‌هايش را بيشتر کنيد. در درجه اول مي‌توانيد با استفاده از ترکيب Stardustها (آيتمي‌که هنگام شکار پوکمون‌ها به دست مي‌آوريد) سطح پوکمون را ارتقا دهيد يا مي‌توانيد با استفاده از آبنبات‌ها، امتياز نبرد پوکمون را افزايش دهيد که اين امر منجر به قوي‌تر شدن او خواهد شد. اما در درجه بعدي بايد به جنگيدن مشغول شويد. در ابتداي بازي بايد تيم خود را از بين قرمز، آبي و زرد انتخاب کنيد. بعد از اينکه تيم‌ خود را انتخاب کرديد مشخص مي‌شود که چه باشگاهي خودي است و چه باشگاهي مربوط به جنگيدن با ديگر پوکمون‌ها است. وقتي به سطح 5 برسيد مي‌توانيد پوکمون‌تان را براي جنگيدن به باشگاه ببريد. باشگاه‌هاي خودي براي تمرين کردن و قوي کردن پوکمون‌ها و باشگاهي رقيب براي جنگيدن به کار مي‌روند.

Pokestop چيست؟

Pokestopها مکان‌هايي هستند که مي‌توانند با پيدا کردن و رفتن به سمت آن‌ها به دريافت آيتم‌هاي مختلف يا به عبارتي loot کردن مشغول شويد. در اين ايستگاه‌ها مي‌توانيد آيتم‌هايي مانند Pokeballها، اسنک براي پوکمون‌ها و دارو براي پوکمون‌هايي که جنگيدند پيدا کنيد.

آيا نياز تبديل پول واقعي به Pokecoins در بازي احساس مي‌شود؟

به هيچ وجه؛ سيستم پرداخت درون برنامه‌اي بازي يک قابليت اضافه بر سازمان در بازي است. با رفتن به فروشگاه درون بازي مي‌توانيد پول واقعي را به پول درون بازي تغيير داده و با استفاده از آن آيتم خريداري کنيد. دليل اينکه جواب اين سوال را منفي پاسخ داديم اين است که بسياري از آيتم‌هاي بازي را مي‌توانيد در ايستگاه‌هاي Pokestop پيدا کنيد.

آيا حتما بايد به موسيقي بازي گوش دهم؟

نه، شما مي‌توانيد با رفتن به بخش تنظيمات بازي، صداي موسيقي آن را خاموش کرده و هر قطعه‌اي که علاقه داريد گوش دهيد. اگر در کنار دوستان پوکموني‌تان هستيد، موسيقي آرام گوش دهيد و از گشت‌و‌گذار در واقعيت افزوده بازي لذت ببريد اما اگر درگير جنگ پوکموني شديد، موسيقي راک پيشنهاد مي‌شود!

کمک! من خيلي پوکمون شکار کردم و نمي‌توانم آن‌ها را مديريت کنم!

دو مورد مي‌توانند در اين زمينه به شما کمک کنند. يک اينکه مي‌توانيد از گزينه Transfer براي تبادل پوکمون با مقداري آبنبات اقدام کنيد و سپس از اين آبنبات‌ها براي قوي‌تر کردن پوکمون مورد علاقه‌تان استفاده کنيد. يا اينکه مي‌توانيد با استفاده گزينه تغيير نام پوکمون‌ها، هر کدام را به نامي‌که در خاطرتان باقي مي‌ماند تغيير نام دهيد. مثلا اگر با من باشد، از اسامي‌بازي Fallout استفاده مي‌کنم و اسم قوي‌ترين‌شان را Paladin Danse مي‌گذارم!

آيتم‌هاي بازي پوکمون را بشناسيد

پوک‌بال‌ها

پوک‌بال‌ها يکي از کاربردي‌ترين آيتم‌ها در سراسر بازي پوکمون گو هستند و شما در ابتداي شروع اين بازي 50 تا از اين گوي‌ها را بر عهده خواهيد داشت. براي به دست آوردن هرچه بيشتر اين گوي‌ها شما مي‌بايست پوک استوپ‌ها را پيدا کنيد و يا به‌صورت جداگانه از فروشگاه درون بازي خريداري کنيد. براي خريد 20 پوک بال شما بايد 100 پوک کويين بپردازيد. علاوه بر آن براي 100 پوک بال 460 پوک کويين و براي 200 پوک بال نيز 800 پوک کويين پرداخت کنيد.

تخم‌مرغ‌ها

تخم‌مرغ‌هاي بازي پوکمون گو را مي‌توانيد در طبيعت و به‌وسيله يک دستگاه پرورش تخم‌مرغ پيدا کنيد. معمولاً پس از آنکه مسافت خاصي را پياده طي مي‌کنيد و يا آنکه پوکمون جديدي را شکار مي‌کنيد اين تخم‌مرغ‌ها به دست مي‌آيند.

تخم‌مرغ شانسي

برخلاف تخم‌مرغ‌هاي معمولي، تخم‌مرغ شانسي مي‌تواند امتيازات دو برابري را براي شما به ارمغان آورد و شما 30 دقيقه براي استفاده از آن‌ها زمان خواهيد داشت. براي خريد هر يک از آن‌ها بايد 80 پوک کويين داشته باشيد. يا آنکه پک 8 عددي آن را با 500 پوک کويين و يا 25 عددي آن را با 1250 پوک کويين خريداري کنيد.

دستگاه پرورش تخم‌مرغ

براي شروع شما تنها مي‌توانيد يک تخم‌مرغ را توسط اين دستگاه پرورش دهيد اما در واقع کاربرد اين محصول مدت زمان نامحدودي خواهد داشت. شما مي‌توانيد از فروشگاه دستگاه‌هاي پرورش تخم‌مرغ بيشتري را نيز خريداري کنيد که هرکدام از آن‌ها نيز يک تخم‌مرغ به شما تحويل دهند. براي خريد اين دستگاه بايد 150 پوک کويين بپردازيد که البته تنها از سه آن‌ها به‌صورت همزمان مي‌توانيد استفاده کنيد.

دستگاه بخور

اين آيتم موجب مي‌شود تا شما راحت‌تر از گذشته قادر به پيدا کردن پوکمون‌ها باشيد. در استفاده از اين آيتم شما 30 دقيقه فرصت خواهيد داشت. براي خريد يکي از اين آيتم مي‌توانيد 80 پوک کويين خريداري کنيد. علاوه بر آن براي خريد بسته 8 عددي 500 پوک کويين و 25 عددي 1250 پوک کويين پرداخت کنيد.

ماژول اغوا کننده

آيتم ماژول اغوا کننده داراي کاربردي نظير آيتم دستگاه بخور است. با اين تفاوت که شما قدرت بيشتري را جهت پيدا کردن پوکمون به دست خواهيد آورد. اين آيتم نيز درست مانند آيتم فوق 30 دقيقه تأثيرگذار خواهد بود.

حافظه پوکمون

اين آيتم براي ذخيره‌سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به لطف اين آيتم شما مي‌توانيد تا سقف 250 پوکمون و 9 تخم‌مرغ را ذخيره کنيد. اگر نيازمند فضاي بيشتري هستيد بايد Pokemon Storage خود را با پرداخت 50 پوک کويين تا سقف 50 فضاي ذخيره بيشتر ارتقا دهيد.

کيف ارتقا

اين کيف همواره در کنار شما است تا در طول مسيري که طي مي‌کنيد بتوانيد آيتم‌هاي مختلف را در آن ذخيره کنيد. به‌صورت پيش‌فرض اين کيف داراي ظرفيت 350 آيتمي‌است که با پرداخت 50 پوک کويين مي‌توانيد به ظرفيت اين کيف 50 آيتم ديگر را نيز اضافه کند.

خطرات بازي پوکمون

اين بازي خطراتي نيز دارد. به طور مثال بر اساس گزارش پليس ميسوري، گروهي از پوکمون‌بازهايي که در يک پوک‌استاپ گرد هم آمده بودند با يک جنازه برخورد کردند و يا بر‌اساس گزارش پليس ميسوري، پوکمون‌بازها بدون توجه به امنيت خود، در ساعت‌هاي نامتعارف همچون سه نيمه شب به اماکن و کوچه‌هاي خلوت در مناطق ناامن شهر رفته‌اند. از ديگر جنبه‌هاي منفي بازي، بي‌توجهي افراد به دنياي پيرامون است. افرادي که معمولا سر در گوشي همراه خود دارند، در معرض خطراتي مثل سقوط يا تصادف هستند.

تاثير بازي پوکمون در رونق اقتصادي

شايد در نگاه اول استفاده از يک بازي براي ايجاد کسب و کار و تجارت بي‌ربط به نظر برسد، اما از آنجايي که اين بازي بر اساس موقعيت‌هاي جغرافياي حقيقي طراحي شده، احتمالا روش‌هاي متعددي وجود خواهد داشت که «خوره‌هاي» پوکمون به مشتري بالقوه کسب و کار تبديل شوند. در اين بازي دو نوع مکان ثابت وجود دارد: پوک‌استاپ‌ها (Poke Stop) معمولا جاذبه يا اماکن تجاري شهر هستند. اين نکته حائز اهميت است که اگر پوک‌استاپ‌ها خود مکان تجاري نباشند، حتما در نزديکي آن‌ها يک مغازه يا محل کسب و کار وجود دارد که مي‌تواند پوکمون بازها را به خود جلب کند. نوع ديگر اماکن ثابت در اين بازي جيم (Gym)‌ها هستند. درواقع جيم يک مکان حقيقي است که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه مي‌کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگيرند. هر دو نوع مکان به طور منظم و حتي روزانه چندين بار افراد را در يک منطقه مشترک گرد هم مي‌آورد و همين نکته مي‌تواند به کسب وکارهايي که در آن مناطق واقع هستند رونق ببخشد. تاکنون به طور رسمي‌اعلام نشده که يک کسب وکار خاص بتواند با ميزباني يک باشگاه، طرفداران پوکمون‌گو را در مکان تجارت خود گرد آورد، ولي در آينده احتمالا با اضافه شدن چنين قابليتي اين بازي مي‌تواند به يکي از استراتژي‌هاي تجاري مهم و موفق براي جذب مشتريان «خوره» پوکمون‌گو به سوي کسب و کارهاي مختلف باشد. شايد به روز رساني‌هاي بعدي اين بازي با اضافه کردن قابليت معامله و تعويض پوکمون بتواند يک قدم جدي در تجاري شدن هر چه بيشتر اين بازي باشد و بتواند اماکن تجاري بسياري را به اين بازي جلب کند. به طور مثال بر اساس چند گزارش تاييد نشده احتمال توافقي بين نيانتيک و مک‌دونالد وجود دارد که پوک‌استاپ‌ها در شعب مختلف مک دونالد مستقر شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان