نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 طرح جديد مترو براي ساماندهي دستفروشان 

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران از ثبت نام دستفروشان مترو در راستاي ساماندهي آنها خبرداد. دکتر محمد احمدي بافنده در گفت‌و‌گو با ايسنا، در مورد وضعيت دستفروشان و ساماندهي آنها در مترو با اشاره به خلاء قانوني در برخورد و ساماندهي دستفروشان، گفت: براساس آمار رسمي ‌کشور حدود 60 ميليون نفر در شهرها زندگي مي‌کنند و اين در حالي است که قوانين شهري ما مربوط به سال 1333 است. وي با اشاره به وجود کميسيون‌هاي مختلف نظير برنامه و بودجه، امنيت و... در مجلس شوراي اسلامي ‌و جمعيت شهري 60 ميليون نفري، پيشنهاد تأسيس کميسيون امور شهري را مطرح و ابراز اميدواري کرد که مجلس شوراي اسلامي‌ با تاسيس اين کميسيون، مقدمات وضع قوانين دقيق و کارشناسانه درباره مسايل و معضلات شهري را فراهم سازد. احمدي بافنده يادآورشد‌: درحال حاضر تنها سازمان شهرداري‌ها براي رسيدگي به امور شهرداري‌ها وجود دارد.

مدير عامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با بيان اينکه ساماندهي دستفروشان در مترو تهران قدم اول براي رفع معضل دستفروشي است چرا که براي هر پديده‌اي اگر قانون نداشته باشيم به سرعت رشد و گسترش مي‌يابد، گفت: پديده دستفروشي يک معضل زندگي شهري است و براي مواجهه صحيح و منطقي با آن، خلاء قانوني وجود دارد و به همين جهت دولت و مجلس مي‌بايست براي ساماندهي و جلوگيري از گسترش آن کمک و چاره‌انديشي کنند. احمدي بافنده با بيان اينکه مديريت شهري براي دستفروشان زن و مرد برنامه‌هاي جداگانه اي دارد افزود: دستفروشان مترو به دو دسته نيازمند که براي امرار معاش به اين حرفه روي آوردند و افرادي که دستفروشي را به عنوان شغل و براي کاسبي انتخاب کردند تقسيم مي‌شوند که در اين ميان با پديده ورود دستفروشان غير تهراني نيز مواجه هستيم.

مدير عامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران گفت: براي ساماندهي زنان دستفروش، با ستاد توانمندسازي زنان هماهنگي‌هاي لازم انجام شده است چرا که اين ستاد اطلاعات کاملي از وضعيت و تعداد زنان بدسرپرست و بي سرپرست تهران دارد و مي‌تواند به راحتي دستفروشان نيازمند را از غير نيازمند که ساکن تهران نيز نيستند و دستفروشي را به عنوان شغل انتخاب کردند تميز دهند و براساس برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته اين ستاد نسبت به ارائه آموزش‌هاي لازم و مرتبط اقدام مي‌کند؛ چراکه ممکن است زني که در مترو تهران دستفروشي مي‌کند داراي حرفه و تخصص ديگري باشد اما به دليل مشکلات مالي نتوانسته شغل بهتري انتخاب کند که با اين روش به آنها کمک خواهد شد. احمدي بافنده با بيان اينکه اقدام بزرگي در راستاي ساماندهي دستفروشان در حال تحقق است، گفت: دستفروشان براساس حرفه و تخصص ساماندهي مي‌شوند. چرا که ما به دنبال آجر کردن نان مردم نيستيم و نميخواهيم معيشت دستفروشان نيازمند را دچار خدشه کنيم.

وي در مورد ساماندهي دستفروشان مرد نيز با اشاره به جلسه و انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ساماندهي مشاغل تصريح کرد: براساس تفاهمات صورت گرفته، مردان در 50 شب بازار و روز بازار ساماندهي خواهند شد. احمدي بافنده با بيان اينکه در مرحله بعدي و پس از ساماندهي‌هاي صورت گرفته، با پليس نيز تفاهم‌نامه‌اي امضا خواهيم کرد تا در ساماندهي دستفروشان باقي مانده به مترو کمک کنند، افزود: البته درحال حاضر ساماندهي در دستور کار قرار دارد و تنها در صورت ضرورت استفاده از قوه قهريه مد نظر قرار خواهدگرفت. وي با بيان اينکه تفاهمات لازم با ساير سازمانها براي ساماندهي دستفروشان انجام شده است اظهار کرد: دستورالعمل شناسايي دستفروشان آماده ابلاغ است.

احمدي بافنده با بيان اينکه اين شناسايي بر پايه خود اظهاري است گفت: فرم‌هايي که شامل آدرس، مشخصات،حرفه و... است بزودي ميان دستفروشان توزيع خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان