نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 افزايش آمار مرگ و مير ناشي از مصرف ترياک‌هاي سرب‌دار 

عضو گروه مطالعات اعتياد مرکز تحقيقات پزشکي قانوني نسبت به افزايش آمار مرگ و مير ناشي از مصرف ترياک‌هاي سرب‌دار هشدار داد و از بيمارستان‌ها خواست مرگ‌هاي در پي مسموميت با سرب را حتما به پزشکي قانوني اطلاع دهند.

محمدرضا قديرزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آمار مسموميت‌ها و همچنين موارد فوتي ناشي از مصرف ترياک سرب‌دار اظهار کرد: باتوجه به اينکه بيشترين مواد مصرفي در کشور را برابر آمارها همچنان مخدر ترياک شامل مي‌شود، متاسفانه در ماه‌هاي اخير شاهد افزايش مسموميت با سرب در ميان مصرف‌کنندگان اين مواد بوديم.

وي با بيان اينکه اين مسموميت متعلق به نقطه خاصي از کشور نبوده و در بسياري از مناطق احتمال وقوع آن وجود دارد، گفت: ضعف و بي‌حالي، دردهاي استخواني، ضعف عضلاني، يبوست، درد شکمي‌و... از علائمي‌است که مصرف‌کنندگان ترياک‌هاي سرب‌دار ممکن است به آن دچار شوند، اما با توجه به اينکه تمامي‌اين علائم غيراختصاصي بوده و ممکن است در مورد ديگر بيماري‌ها نيز صادق باشد اين افراد با مراجعه به پزشک عمدتا متوجه مشکل خود نشده و حتي برخي پزشکان نمي‌دانستند علت آن مصرف ترياک سرب‌دار است.

اين عضو گروه مطالعات اعتياد مرکز تحقيقات پزشکي قانوني با بيان اينکه متاسفانه عده‌اي از اين افراد تحت عنوان عمل آپانديس به اتاق عمل نيز اعزام شده اند، خاطرنشان کرد: در بررسي مواردي که به پزشکي قانوني ارجاع شده بود متوجه شده بوديم که مصرف طولاني مدت ترياک و همچنين مصرف ترياک سرب‌دار باعث اين مسموميت شده است.

قديرزاده درباره اينکه آيا مسموميت با ترياک سرب‌دار حتي با يک بار مصرف نيز رخ مي‌دهد نيز اظهار کرد: گرچه ممکن است به دليل وجود بالاي سرب در ترياک اين اتفاق رخ دهد، اما عمده مسموميت‌ها درباره افرادي بوده که ترياک را به شکل خوراکي و سابقه مصرف 10 تا 15 سال داشته‌اند، البته اين آمار در ماه‌هاي اخير افزايش يافته که شايد دليل آن ورود محموله‌اي از ترياک‌هاي سرب‌دار به کشور باشد.

وي با بيان اينکه داروهاي دفع‌کننده سرب نيز مدتي ناياب شده بود، خاطرنشان کرد: افزايش ميزان مراجعات و همچنين کم بودن داروي دفع کننده سرب از ديگر دلايلي بود که باعث شده بود دچار مشکل شوند اما متاسفانه در ماه‌هاي اخير حتي مواردي از مرگ بر اثر مصرف ترياک سرب‌دار نيز گزارش شده است.

عضو گروه مطالعات اعتياد مرکز تحقيقات پزشکي قانوني با بيان اينکه در حال حاضر آماري از مسموميت در پي مصرف ترياک‌هاي سرب‌دار در بسياري از شهرستان‌ها در دست نيست، گفت: همانطور که گفتم با توجه به علائم غيراختصاصي اين مسموميت در بسياري از موارد مشخص نمي‌شود که مسموميت يا فوت به دليل مصرف اين ماده بوده است از اين رو از تمامي‌پزشکان و بيمارستان‌ها مي‌خواهيم که موارد مسموميت با سرب يا فوت ناشي از آن را به پزشکي قانوني اطلاع دهند تا مشخص شود که آيا اين مساله به علت مصرف ترياک سرب‌دار بوده يا خير؟.

قديرزاده افزود: ما به مراکز پزشکي قانوني استان‌ها نيز ابلاغ کرده‌ايم که اين موارد را بررسي کرده و نتايج آن را به ما اطلاع دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان