نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 آب پاکي سفير عراق بر روي دست مدعيان دخالت:
 حضور مستشاران ايراني در عراق بنا به درخواست بغداد بوده است 

سفير عراق در تهران، دو کشور ايران و عراق را عمق استراتژي يکديگر دانست و گفت: هر دو کشور، حفظ ثبات و آرامش در منطقه را خواستارند اما برخي کشورهاي منطقه با پشتيباني غربي‌ها در حال فتنه افروزي‌اند.

جمهوري اسلامي ايران نيز از ابتداي حملات تروريست‌ها در عراق و سوريه خود را در کنار مردم و دولت قانوني اين کشورها قرار داد و سعي کرد با امکانات مستشاري و همچنين ديپلماسي به مقابله با چهره جديد اسلام ستيزي برآيد.

اما با اين حال، کشورهاي حامي تروريست‌ها اين حضور را برنتافته و تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا در روابط جمهوري اسلامي ايران با عراق، سوريه، يمن و کشورهاي ديگر اختلال ايجاد کنند. اين نقش در اجلاس اخير اتحاديه عرب به خوبي نمايان شد و شاهد بوديم که اين کشورها، ايران اسلامي را به دخالت در امور داخلي کشورها متهم کردند.

«ايرنا» به سراغ راحج صابر عبود الموسوي سفير جمهوري عراق در تهران به عنوان يکي از کشورهاي عضو اين اتحاديه رفته است تا درباره روابط دوجانبه و اتهامات وارده عليه جمهوري اسلامي ايران توسط برخي کشورهاي منطقه گفت و گو کرده است.

روابط جمهوري اسلامي ايران و عراق را در سال‌هاي اخير چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

من پيش از اين در کشورهاي تاجيکستان و قزاقستان هم سفير بوده ام اما اهميت جمهوري اسلامي ايران کاملا با آن‌ها متفاوت است. ايران همسايه عراق است، مزرهاي طولاني با يکديگر دارند و موقعيت استراتژيک هر دو قابل توجه است.

ايران و عراق روابط تاريخي و فرهنگي ديرينه دارند و ملت‌هاي هر دو کشور از علما و مراجع عظام تبعيت مي‌کنند و به آنها احترام مي‌گذارند.

اين مسايل نوع روابط ايران و عراق را مشخص مي‌کند و باتوجه به اين ديدگاه، ماموريتم را در ايران دنبال مي‌کنم، حساسيت منطقه و بين‌المللي و چالش‌هاي موجود در ايران و عراق و اهميت استراتژيک اين دو کشور براي از بين بردن اين چالش‌ها از ديگر موضوعاتي است که در اين روابط اثرگذار بوده است.روابط دو کشور مبتني بر ديدگاه استراتژيکي است به اين معنا که ايران و عراق عمق استراتژيک يکديگر هستند و هر دو کشور ثبات و آرامش را در منطقه خواستارند.

ايران هميشه کشورهاي منطقه را به ثبات و آرامش دعوت مي‌کند اما متاسفانه برخي کشورهاي منطقه اي با پشتيباني کشورهاي غربي به دنبال فتنه افروزي در منطقه هستند.

ما از روابطمان با جمهوري اسلامي ايران راضي هستيم و هر دو کشور در همه زمينه‌ها همکاري خوبي دارند. مهمترين موضوع اين است که براي پيشرفت روابط، اراده داشته باشيم.

مراجع ديني هم بر گسترش و تعميق روابط دو کشور تاکيد دارند و رهبر معظم انقلاب هم بر حفظ وحدت عراق اصرار و بر گسترش روابط با عراق تاکيد دارند و اين خود عامل مهمي است که مراجع و رهبران ديني نيز خواستار تقويت حکومت مردمي در عراق هستند.

يکي از مشکلات اساسي در عراق، حضور تروريسم است. ارتش و نيروهاي مردمي عراق عمليات‌هاي مهمي عليه تروريست‌ها داشته اند و ايران هم تلاش کرده است با حضور مستشاري خود، به دولت قانوني اين کشور کمک کند، چرا برخي از کشورها از اين رابطه نگرانند؟

دشمنان منطقه تضعيف روابط ايران و عراق را دنبال مي‌کنند، براي همين است که براي آنها خوشايند نيست ايران در کنار عراق باشد. حمايت ايران نقش تاريخي و مهمي دارد تا عراق سرپا بايستد و اين اقدام، همه نقشه‌هاي آنها را به هم ريخته است و براي همين سعي مي‌کنند که با ايران دشمني کنند. تروريسم و خشونت در منطقه گسترش يافته است تا منطقه بر اساس طايفه گرايي و تعصبات مذهبي تقسيم بندي شود. آنها نمي‌خواهند منطقه پيشرفت کند و ثبات داشته باشد و با اين که رهبر معظم انقلاب تاکيد کرده‌اند که نمي‌خواهيم بمب هسته‌اي داشته باشيم، ايران را به بهانه هسته‌اي تحت فشار قرار داده‌اند. آنها هم مي‌دانند که ملت ايران و عراق از نظرات رهبران ديني تبعيت مي‌کنند، آنها به اين بهانه مي‌خواستند جلوي پيشرفت ايران را بگيرند اما خيلي غافلگير شدند که ايران حتي بعد از تحريم‌ها نيز پيشرفت علمي چشمگيري داشت.

ايران کشوري بزرگ است که توانست در مذاکره با 6 کشور بزرگ به آنچه که مي‌خواست برسد و اين بالطبع براي آنها خوشايند نيست. نمي‌خواهند هيچ کشوري از مظلومان دفاع کند، به اسم حقوق بشر نيرو مي‌فرستند تا مردم را در منطقه بکشند. چه کسي نمي‌داند که منافقان در عراق مرتکب چه جناياتي شده اند؟ حتي به صدام کمک مي‌کردند تا مردم عراق را بکشند. همين کشورهاي اروپايي به بهانه حقوق بشر از آنها حمايت مي‌کنند، مردم را مي‌کشند و آنها نيز حمايت مي‌کنند. وقتي که مردم عراق عليه نظام صدام برخاستند آنها کمک کردند تا صدام اين مردم را از بين ببرد و صدها هزار نفر را کشتند به بهانه اين که عليه نظام شورش کرده‌اند. مردم سوريه هم حکومت خود را انتخاب کردند اما چون براي آنها خوشايند نبود، نيروهايي را اعزام کردند تا مردم را قتل عام کنند. مردم يمن هم مي‌خواستند که آزاد باشند اما با حملات هوايي، هر روز مردم را مي‌کشند. فلسطيني‌ها هم هر روز کشته مي‌شوند و سرزمين آنها غصب مي‌شود اما آنها نگاه مي‌کنند. سيد حسن نصرالله از سرزمين خود دفاع مي‌کند اما از نظر آنها تروريست است و بايد از بين برود، از مرزهايش دفاع مي‌کند تا تروريست‌ها وارد نشوند اما آنها او را متهم مي‌کنند.

از هزاران کيلومتر آن طرف تر وارد سوريه شده‌اند اما مي‌گويند سيد حسن امنيت منطقه‌اي ما را تهديد مي‌کند. نيروهاي مردمي که مانع سقوط عراق شد را تروريست مي‌نامند و معتقدند که بايد از بين بروند چون همه نقشه‌هاي آن را از بين بردند. اگر نيروهاي مردمي و ارتش عراق با حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران نبود تا کنون عراق سقوط کرده بود و اگر عراق سقوط کند همه کشورهاي منطقه سقوط خواهند کرد و در همه کشورهاي منطقه هرج و مرج ايجاد مي‌شود.

اين تصميم ايران در حمايت از عراق به خاطر شرايطي که وجود دارد، بايد تشکر شود يا بايد مورد تنبيه قرار گيرد؟ ايران وقتي حمايت کرد و باعث شد تکريت را آزاد کنيم، تکريت به اهالي آنجا واگذار شد و هيچ دليل طايفه‌اي نبود.

وقتي انبار آزاد مي‌شود و به مردم تحويل داده مي‌شود، هيچ انگيزه مذهبي وجود نداشت و اگر موصل آزاد شود هم اين شهر به مردم آنجا واگذار خواهد شد. اما برخي از کشورها مي‌گويند که در ساسپيکو اشتباه کرديم و بايد مرزها بر اساس قوم و مذهب تعيين مي‌شد و نقشه‌هاي خبيثي براي منطقه دارند.

اينها عواملي است که باعث مي‌شود عليه ايران، عراق و سوريه توطئه کنند چون در برابر نقشه‌هايشان ايستاده‌اند. افتخار مي‌کنيم که اولين کشوري هستيم که در خط مقدم مبارزه با تروريسم ايستاده‌ايم و موفقيت‌هاي زيادي کسب کرده‌ايم. عراقي‌ها به شجاعت و وطن دوستي و تبعيت از مرجعيت معروف هستند و فکر مي‌کنم همه در آزادسازي فلوجه شگفت زده شدند.در ابتدا ما را از عمليات در فلوجه بر حذر مي‌داشتند و مي‌گفتند جنگ سختي در فلوجه خواهيد داشت. فراموش کردند که آن جا ملتي داريم که با همه قدرتش مي‌جنگد تا سرزمينش را پس بگيرد و واقعا هم اينگونه شد که توانستيم در چند روز و با کمترين هزينه فلوجه را آزاد کنيم. اين مساله دوستانمان را خشنود و دشمنانمان را ناراحت کرد.

انشاءالله براي موصل هم آنها را غافلگير خواهيم کرد و عليرغم وضعيت پيچيده اقتصادي و امنيتي عراق، موصل را آزاد مي‌کنيم. من با اطمينان مي‌گويم اگر آنچه که در عراق رخ مي‌داد، در کشوري ديگر اتفاق مي‌افتاد، آن کشور تجزيه مي‌شد.

در اتحاديه عرب مطرح شد که ايران در امور داخلي عراق دخالت دارد و حضور مستشاران نظامي ايران را هم در اين راستا مي‌دانند.

ايران تعدادي مستشار در عراق دارد همچون کشورهاي ديگر، که با درخواست حکومت عراق بوده است. ما هيچ وقت حمايت ايران را در همه مراحل تاريخي عراق فراموش نمي‌کنيم چرا که مي‌تواند از صلح و آرامش در عراق حفاظت کند.

آنهايي که مي‌گويند ايران در امور عراق دخالت مي‌کند اصلا صحت ندارد، کشورهاي منطقه همچون خانواده و يک پيکر مي‌مانند که اگر در قسمتي جراحتي ايجاد شود، اين درد به همه بدن سرايت مي‌يابد.

ايران هميشه نقش خيلي خوبي در امنيت عراق داشته است و اميدواريم برادرانمان در کشورهاي ديگر نقشي همچون ايران داشته باشند. ما کشورهاي اسلامي راهي جز گفت‌وگو و همکاري نداريم. در ابتدا که جنگ سوريه شروع شد، هم ما و هم ايران هشدار داديم که اين موضوع با جنگ و راه حل نظامي حل نمي‌شود اما هيچ کسي گوش نکرد و اصرار داشتند که حضور نظامي داشته باشند. هشدار داديم که وضعيت پيش آمده در سوريه به کشورهاي ديگر سرايت مي‌يابد و الان نشانه‌هاي آن را مي‌بينيم.

الان تازه بيدار و آگاه شده اند و به دنبال حل مساله سوريه برآمده اند اما متاسفانه تروريسم به کشورهاي خودشان منتقل شد.

اگر با يکديگر گفت و گو نداشته باشيم و به دنبال يک راه حل نباشيم، قطعا ضرر خواهيم کرد. آنچه که بر امت اسلام آمده است، اسلام عزيز را متهم به تروريسم کرده اند، ديني که دين برادري و محبت است، متاسفانه مسلمانان را به دست مسلمانان مي‌کشند و اين کافي است که بفهميم که اين خطر چقدر مي‌تواند منطقه را تهديد کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان