نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

 «مردم‌سالار‌ي» دستاورد‌هاي سفر ظريف به غرب آفريقا را بررسي مي‌کند
 اسـتفاده از ظـرفيت‌هاي فرامـوش شـده 

گروه سياسي: وزير خارجه کشورمان روز جمعه در پايان سفر 6 روزه خود به غرب آفريقا وارد تهران شد. محمدجواد ظريف که روز يکشنبه سفر خود را به غرب آفريقا آغاز کرده بود، عصر روز پنج‌شنبه به وقت محلي از مالي عازم تهران شد و سفر خود به غرب قاره آفريقا را پايان داد.

وزير امور خارجه کشورمان با سفر به کشورهاي نيجريه، غنا، گينه کوناکري و مالي با مقامات عالي‌رتبه اين کشورها ديدار و گفت‌وگو کرد و در پايان سفرش در صفحه توييتر خود نتايج سفر دوره‌اي خود به چهار کشور غرب آفريقا و بازديد از کشورهاي نيجريه، غنا، گينه کوناکري و مالي را دلگر‌م‌کننده و موفقيت‌آميز خواند.

متن ترجمه توئيت محمدجواد ظريف به زبان فارسي به اين شرح است: سفر موفقيت‌آميز به غرب آفريقا با 70 مدير تجاري به پايان رسيد. از ظرفيت‌هاي عظيم براي همکاري اقتصادي و تعهد براي مقابله با افراط‌گرايي دلگرم شدم.

سفر به غرب آفريقا آن هم در شرايط پسا‌برجام مي‌تواند دستاوردهاي مثبتي براي کشومان داشته باشد، هم دستاورد‌هاي ديپلماتيک و هم منافع خاص در روابط بين کشورها. سفر وزير خارجه به يک کشور نشان دهنده تمايل دولت براي برقراري روابط حسنه با آن کشور است و حسن نيت دو کشور مي‌تواند منافع زيادي را به دنبال خود بياورد.

با آنکه قدمت روابط ايران و آفريقا طولاني است اما هرگز از ظرفيت روابط دو جانبه کشور استفاده نشده است. اما در شرايط پسا برجام با محو شدن تفکرات ايران هراسي مي‌توان بستر مناسبي را براي بهبود روابط مهيا کرد. کشور‌هاي آفريقايي هم ايران را فرصت خوبي براي روابط اقتصادي مي‌دانند چرا که ايران کشوري با صنعت نوپا است که به هر شکل به مواد خام و اوليه احتياج پيدا مي‌کند و اين به معناي فرصتي براي ايجاد روابط اقتصادي است. در اين سفر هيئتي 35 نفره از بازرگانان و تجار وزير خارجه کشورمان را همراهي کردند و در هر يک از کشورها، ميزبان، همايش يک روزه اقتصادي- تجاري با طرف ايراني برگزار شد که در مساله گشايش روابط موثر بوده و تجار توانستند در مورد مشکلات و موانع گفت‌وگو کنند و اين مي تواند فضاي بسيار مناسبي براي کشورمان‌ باشد.

نيجريه؛ مهمترين مقصد ظريف

ظريف در اين سفر به چند کشور غرب آفريقا سفر کرد، اما مهمترين آن را مي‌توان سفر وي به نيجريه دانست. نيجريه از چند جهت براي کشور ما حائز اهميت است. جمعيت زياد ،رياست يکي از اتباع اين کشور بر اوپک و مبارزه با تروريسم از جمله مواردي است که نيجريه را ساير کشور‌ها متمايز مي‌کند.

با توجه به نفوذ اين کشور در اوپک، بعيد نيست که بتوان رايزني‌هايي براي بهبود سهميه نفتي کشورمان انجام داد. از طرف ديگر فعاليت گروه‌هاي تروريستي بوکو حرام و القادع در شمال آفريقا موجب ايجاد جو اسلام‌هراسي در اين کشور شده است، نزديکي روابط دو کشور مي‌تواند تا حد زيادي اين فضا و جو را بهبود بخشد، و موجب کاهش فشار‌ها به مسلمانان اين کشور شود. از جهت ديگر همکاري دو کشور براي مبارزه با تروريست‌هاي اين منطقه مي‌تواند موجب بهبود روابط شود.

حق راي آفريقا در سازمان ملل را نبايد فراموش کرد

کشورهاي آفريقايي يک چهارم مجموع کشورهاي عضو سازمان ملل را در اين نهاد تشکيل مي‌دهند. کشورهاي آفريقايي 55 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد را تشکيل مي‌دهند که آراي اين کشور‌ها مي‌تواند نقش مهمي در مصوبات مجمع عمومي داشته باشد.

از آنجا که کشور‌هاي آفريقايي عموما کشورهاي فقير هستند و به همين جهت بسياري از کشورها براي رسيدن به اهداف خود در سازمان ملل به راحتي مي‌توانند از اين 55 کشور استفاده کنند. ازجمله اين کشورها عربستان و رژيم صهيونيستي است که از قضا نفود خوبي هم در اين منطقه دارند. از اين جهت نبايد از اين ظرفيت مهم غافل شد چرا که مصوبات سازمان ملل در بسياري مسائل مي‌تواند تعيين کننده باشد.

امروزه چين با آفريقا ميلياردها دلار گردش مالي دارد و در حال تقويت زيرساخت‌هاي خود است. چين به عنوان يک قدرت نرم در آفريقا نفوذ پيدا کرده و فعاليت‌هاي گسترده‌اي دارد؛ اعزام نيروي کار، سياست گذاري، حذف رقباي قدرتمند، و در نهايت افزايش درآمد سرانه از جمله برنامه‌هاي گسترده چين در آفريقاست. ايران هم مي‌تواند از اينگونه فرصت‌ها بهره ببرد.

مسئله بعدي اين است که نيمي از کشورهاي آفريقايي مسلمان هستند. اين مسلمان بودن کشورها براي ايران مي‌تواند فضاي مناسبي را ايجاد کند. مثلا در سازمان همکاري اسلامي و يا سازمان توسعه اسلامي، بسياري از اعضاي آفريقايي و البته به دليل مسلمان بودن بسيار تأثيرگذار هستند.

به طور کلي مي‌توان گفت يکي از معيار‌هاي سياست خارجي فعال اين است که يک کشور بتواند در چند حوزه فعاليت کند و از هريک از اين حوزه‌ها منافعي را به دست آورد. سياست ظريف براي برقراري ارتباط با کشورها مويد همين نظر است. با آنکه کشورها از نظر سطح توسعه‌يافتگي و توان اقتصادي با هم متفاوت‌اند، اما هرکدام از اين کشور‌ها در عرصه بين‌الملل نقش خاص خود را دارند. کشورهاي آفريقايي از پتانسيل بالايي برخوردار‌ند که در اين سالها به آن توجه نشده است. اميد است در آينده تمام توان ديپلماسي به کار گرفته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان