نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -

 نمايشگاهي به بزرگي آرزوهاي کودکان کار  

گروه فرهنگي: مجموعه‌اي از نقاشي‌هاي کودکان کار و تن‌پوش‌هاي مزين به اين نقاشي‌ها در گالري ايوان به نمايش درآمد.

گالري ايوان روز جمعه 25 تيرماه ميزبان مراسم افتتاحيه نمايشگاه «بازار آرزوهاي کودکان کار» بود، نمايشگاهي که در آن سه گروه متفاوت از آثار، که با ايده‌اي مشترک تهيه شده‌اند به نمايش گذاشته شده است. بخش اول اين آثار شامل نقاشي‌هاي تعدادي از کودکان کار است که آرزوهاي خود را با سادگي و صداقت بر روي کاغذ تصوير کرده‌اند و اين نقش‌هاي رنگارنگ در قاب‌هاي يکسان به تماشا گذاشته شده‌ است.

بخش دوم آثاري که در گالري ديده مي‌شود تن‌پوش‌هايي است که محمدامين پوراسکندريان با الهام از نقاشي‌هاي کودکان کار طراحي کرده است. اين مجموعه در قالب 16 لباس زنانه، 3 لباس مردانه و چند شال به نمايش گذاشته شده است. تن‌پوش‌هاي اين مجموعه هم به عنوان اثر هنري و هم براي پوشيدن قابل استفاده هستند.

پوراسکندريان در مورد شکل‌گيري اين مجموعه لباس گفت: هميشه دوست داشتم استعدادهاي افرادي را که کمتر در جامعه مورد توجه قرار مي‌گيرند بارور کنم. با ديدن کودکان کار احساس مي‌کردم توانايي‌هاي زيادي در وجود آن‌ها هست بنابراين به سازمان حامي آن‌ها رفتم و از کودکان خواستم آرزوهاي فعلي و آرزوي آينده خود را به تصوير بکشند. بعد با آرزوهاي آن‌ها لباس درست کردم و خواستم مردم بتوانند آرزوهاي آن‌ها را ببينند. دوست دارم اين لباس‌ها در خيابان پوشيده شود تا اين کودکان بتوانند آرزوها و هنر خود را بر تن مردم ببينند.

سومين بخش نمايشگاه عکس‌هايي هستند که توسط رهام شامخ تهيه شده‌اند. اين عکاس جوان نيز با دو رويکرد به موضوع کودکان کار پرداخته است. در تعدادي از عکس‌ها کودکان کار در حال فعاليت روزانه خود ديده مي‌شوند و در تعدادي ديگر از آن‌ها دختر جواني که لباسي پوشيده از نقاشي کودکان کار به تن دارد در ميان اين کودکان ديده مي‌شود و يا خود مشغول کار در خيابان است.

رهام شامخ در مورد شکل‌گيري اين مجموعه گفت: وقتي موضوع کودکان کار مطرح شد با توجه به اينکه خيلي دوست داشتم کاري براي آن‌ها انجام دهم تصميم گرفتم زندگينامه اين کودکان را در يک مجموعه عکس به تصوير بکشم. پس دختري را به عنوان سوژه در نظر گرفتم که انگار پيش از اين کودک کار بوده و حالا که بزرگ شده و زندگي موفقي دارد، خاطرات خود را در خيابان‌ها مرور مي‌کند.

اما در پايين‌ترين طبقه گالري يک بوم بزرگ قرار دارد که توسط تعدادي از کودکان کار نقاشي شده است و در سوي ديگر، فيلم مراحل شکل‌گيري اين تابلو نمايش داده مي‌شود. مريم عالم زاده که 4 سال است به صورت داوطلبانه با انجمن حمايت از کودکان کار همکاري مي‌کند در مورد اين تابلوي نقاشي گفت: اين تابلو توسط 25 بچه 6 تا 12 ساله نقاشي شده و آن‌ها آرزوهاي خود را به تصوير کشيده‌اند. تابلو در آخرين روز نمايشگاه به بالاترين قيمت پيشنهادي به فروش مي‌رسد و مبلغ آن در اختيار انجمن حمايت از کودکان کار قرار مي‌گيرد.

نگار جواهريان يکي از مهمانان افتتاحيه نمايشگاه بود که ضمن ابراز خوشحالي از برگزاري اين نمايشگاه گفت: تنها نکته‌اي که مي‌خواهم يادآوري کنم اين است که حتي اگر فقط در شناخت بچه‌هاي کار تلاش کنيم، شايد قدم خيلي بزرگي براي کمک به آن‌ها برداشته باشيم. راه کمک کردن اين است که با چنين تشکل‌هايي که سعي مي‌کنند خود را به مردم برسانند همراه شويم و در جريان فعاليت‌هاي آن‌ها قرار بگيريم و ديگران را هم دعوت کنيم که بفهمند کودکان کار چه کساني هستند و چه کمکي به آن‌ها در حال انجام است.

شقايق فراهاني يکي ديگر از هنرمنداني بود که پس از بازديد از نمايشگاه گفت: رشته تحصيلي من نقاشي بوده و زياد به نمايشگاه‌هاي نقاشي رفتم و از سوي ديگر به خاطر شغلم با پوشاک، طراحي لباس و مد خيلي درگير هستم. اما در اين نمايشگاه دو کار با هم ترکيب شده، با خلاقيتي که خيلي کم ديده بودم. پيش از اين کارهاي تلفيقي در لباس ديده بوديم اما کاري که چنين پيام انساني بزرگي داشته باشد نديده بودم.

گفتني است عوايد حاصل از فروش آثار اين نمايشگاه به انجمن حمايت از کودکان کار اهدا خواهد شد. گالري ايوان در سه نمايشگاه قبلي سهم خود از فروش آثار هنري را به خيريه‌هاي محک، نيکان، کمک و دهش‌پور اهدا کرد.

نمايشگاه «بازار آرزوهاي کودکان کار» تا 1 مردادماه 1395 در گالري ايوان به آدرس الهيه، خيابان مهديه، خيابان جبهه، کوچه لساني، بن‌بست حميد، شماره 1 برقرار است و علاقه‌مندان مي‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان