نسخه شماره 4081 - 1395/04/21 -

 درآمد نفتي ايران در مرز 35 ميليارد دلار  

درآمد نفتي ايران در سال گذشته در حالي در کمتر از 35 ميليارد دلار برآورد مي‌شود که بررسي‌ها نشان مي‌دهد اين رقم در 12 سال اخير بي‌سابقه بوده است .به گزارش خبرآنلاين، بررسي‌ها نشان مي‌دهد ايران در سال گذشته ميلادي درآمدي برابر با 27 ميليارد دلار از محل فروش نفت به دست آورده است . اين رقم در سال گذشته شمسي احتمالا به حدود 35 ميليارد دلار خواهد رسيد چرا که آخرين گزارش‌هاي ارائه شده از سوي بانک مرکزي که بر ميزان درآمد نفتي ايران در 9 ماه منتهي به آذرماه دلالت دارد، نشان مي‌دهد درآمد حاصل از صادرات نفت در اين دوره زماني حدود 27 ميليارد دلار بوده است .

کاهش چشمگير درآمدهاي نفتي ايران در حالي اتفاق افتاده است که از سال 1377 تا سال 1393 درآمد نفتي کشور از 50 ميليارد دلار کمتر نشده بود‌. کاهش قيمت نفت در بازارهاي جهاني مهمترين دليل کاهش درآمدهاي نفتي ايران و البته ساير کشورهاي نفتي خيز است و پيش‌بيني‌ها بر بهبود قيمت نفت در بازارهاي جهاني در سال 2017 ميلادي دلالت دارد‌. درآمدهاي نفتي ايران در دو دهه گذشته همواره روندي رو به افزايش را داشته است و از سال 1391 به بعد درآمد نفتي ايران پس از هيجده سال ،کاهشي چشمگير را تجربه مي‌کند‌. مهمترين دليل کاهش درامد نفتي ايران در سال 1391 تحريم نفتي ايران از سوي غربي‌ها عنوان شده است.

هر چند اين شرايط مي‌توانست اقتصاد کشور را با بحراني جدي روبرو کند اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد با وجود کاهش قابل توجه درآمدهاي نفتي بازارهاي ارز و طلا و سکه ايران تغيير چنداني را تجربه نکرده است‌. بسياري معتقدند اين شرايط ناشي از بهبود انتظارات آتي براي سرمايه گذاران و افکار عمومي‌است و کمرنگ شدن ترس از آينده را در اقتصاد ايران گواهي مي‌دهد .

ايران در سال 1390 بالاترين درآمدهاي نفتي تاريخ را در کارنامه خود ثبت کرد ، در اين سال درآمد نفتي کشور طبق اعلام بانک مرکزي به 119 ميليارد دلار بالغ شد اما اين درآمد هنگفت تنها به واردات بي رويه کالا به کشور دامن زد و اين سرمايه هنگفت در اختيار تقويت بنيان‌هاي اقتصادي ايران قرار نگرفت .

دولت يازدهم برنامه کاهش وابستگي به نفت را در دستور کار خود قرار داده است و برآوردها نشان مي‌دهد بودجه سال جاري يکي از کمترين وابستگي‌ها به نفت را داراست . نمودار زير نشان دهنده ميزان درآمدهاي نفتي ايران از سال 1377 تا کنون است . همان طور که مشخص است، کمترين درآمد نفتي ايران در سال 1377 و بيشترين درآمد نفتي ايران در سال 1390 به دست آمده است اما آنچه چهار سال اخير را از سال‌هاي گذشته متفاوت مي‌کند، شوک کاهشي درآمدهاي نفتي در اين دوره نسبت به مدت مشابه قبل است‌. اشاره به اين نکته ضروري است که درآمد حاصل از فروش نفت در سال گذشته کمترين درآمد نفتي در 13 سال اخير است‌.


نسخه چاپي ارسال به دوستان