نسخه شماره 4068 - 1395/04/02 -

 مي‌خواهند کارلوس را از ايران فراري دهند
 از جان کـي‌روش چه مي‌خواهيد؟! 
نويسنده : شهرام اصغري

چند وقتي است که هجمه‌ها عليه سرمربي تيم ملي زياد شده و برخي مي‌خواهند هر طور شده پاي کارلوس کي‌روش را از فوتبال ايران کوتاه کنند. اين عده باور نمي‌کردند اين سرمربي خارجي تا اين حد در فوتبال ايران دوام بياورد. آنها فکرمي‌کردند کار کي‌روش پس از مسابقات جام‌جهاني 2014 برزيل تمام است. اتفاقا در همان مقطع هم آقايان گزينه‌هاي مورد نظر خود را رو کردند اما هوشياري و حضور مردم درفضاهاي مجازي مانع از آن شد تا کفاشيان، محمود گودرزي و... تصميمي عليه فوتبال ايران بگيرند. در آن مقطع عليرضا اسدي مقام مسوول فدراسيون به صورت علني وارد اموري مي شد که ورود به آن در حيطه وظايف و اختياراتش نبود اما معلوم نبود اسدي با چه انگيزه و پشتوانه فکري و... تلاش مي‌کرد تمرکز کي‌روش را براي تمديد قرارداد بر هم بزند و او را از فوتبال ايران فراري دهد.

برانکو عليه همکارش مصاحبه نمي‌کرد!

با شناختي که از برانکو ايوانکويچ داريم او معمولا عليه همکاران خود هيچ مصاحبه‌اي انجام نمي‌‌دهد و معلوم نيست او چطور حاضر شده است اينطور با مصاحبه‌ها و دخالت‌هايش در امور تيم ملي آرامش فوتبال ملي ما را بر هم بريزد! آيا او خودش تصميم گرفته ناگهان تغيير رويه بدهد يا نه؛ افراد و گروهي هستند که به او خط و جهت مي‌دهند. افرادي که پس از خاتمه مسابقات ليگ فصل قبل او را مناسب‌ترين گزينه براي هدايت تيم ملي معرفي مي‌کردند و مدعي بودند تيم ملي با او مي‌تواند نتايج بهتري بگيرد اين در حالي است که همگان شاهد بوديم در مسابقات جام‌جهاني 2006 پرفسور برانکو! در تعويض بازيکنانش هم مشکل داشت اما کي‌روش خيلي راحت و بدون مشکل خاص با بازيکن سالاري در فوتبال ايران مبارزه مي‌کند و به هيچ کس اجازه دخالت در امور فني تيم ملي را نمي‌دهد و خيلي خوب هم جوانگرايي مي‌کند.

کي‌روش اهل باج دادن نيست!

همگان مي‌دانيم هميشه هستند افرادي که مي‌خواهند بازيکنان خود را به تيم ملي تحميل کنند. بازيکناني که در تيم ملي نيستند و کمک آنچناني هم نمي‌توانند به تيم ملي بکنند. فقط جاي بازيکنان شايسته و جوان را تنگ مي‌کنند. انصافا به اذعان کارشناسان بي‌غرض فوتبال، کي‌روش خيلي خوب و با طمانينه در تيم ملي جوانگرايي مي‌کند و ديگر مثل سابق از پيرمردها خبري نيست. ديگر نيستند بازيکناني که در زمين تيم ملي ناي راه رفتن ندارند و کسي هم جرات نمي‌کند آنها را از تيم ملي کنار بگذارد. اما کي‌روش حرفه‌اي اينطور نيست که با کسي تعارف و شوخي داشته باشد. او خيلي راحت بازيکنان پا به سن گذاشته را کنار مي‌گذارد و نحوه جوانگرايي او هم به گونه‌اي است که آسيبي هم به تيم ملي نمي‌رسد. کي‌روش حالا بهتر از هرکس ديگري و مثل کف دستش استعدادهاي فوتبال ايران را شناخته است و براي شکوفا شدن آنها سرمايه‌گذاري مي‌کند و وقت مي‌گذارد.

الان وقت خودزني نيست

اگر قرار بود کي‌روش از فوتبال ايران کنار گذاشته شود بايد پس از مسابقات جام‌جهاني برزيل اين کار صورت مي‌پذيرفت. در آن مقطع با توجه به زماني که سرمربي جديد تيم ملي مي‌توانست پيش‌رو داشته باشد! جذب هوشمندانه سرمربي جديد مانعي نداشت اما حالا صحبت از برکناري کي‌روش و دنبال جايگزين او بودن واقعا خود زني يا خودکشي است و کارشناسان و مسوولان دلسوز فوتبال ايران بايد هوشيار باشند و نگذارند عده‌اي در جهت نيل به اهداف شخصي و سليقه‌اي خود دلخوشي ميليون‌ها ايراني را بر هم بزنند. عده‌اي که به فکر موفقيت يا دستيابي تيم ملي به جام‌جهاني نيستند و فقط به اين فکر مي‌کنند که گزينه مورد نظر خودشان در راس تيم ملي باشد يا بازيکناني که آنها مدنظرشان هست به تيم ملي راه يابند و... الان فوتبال ما در موقعيت و جايگاهي نيست که تغيير و تحول در آن به سودمان باشد. در اين مقطع هر گونه اشتباهي ممکن است اشک ميليون‌ها ايراني را در بياورد و تيم ملي از رسيدن به جام جهاني 2018 روسيه محروم شود.

برخورد مشکوک رسانه‌ها

با اين که رسانه‌هاي مکتوب ما ديگر مثل سابق تاثيرگذاري خاصي در ورزش و تصميم‌گيري‌هاي کلان ورزشي ندارند اما موضع‌گيري‌هاي آنها در قبال جدال لفظي برانکو و کي‌روش مشکوک بود. برخي روزنامه‌هاي ورزشي خواسته يا ناخواسته حرف‌هاي برانکو عليه کي‌روش را به گونه‌اي تيتر و برجسته کردند که انگار حق با سرمربي پرسپوليس است و کي‌روش دارد تيم ملي و فوتبال ايران را نابود مي‌کند! در اين ميان بودند روزنامه‌هايي که متوجه هجمه‌هاي با پشتوانه برانکو به سرمربي تيم ملي شده بودند و واکنش هوشمندانه‌اي از خود داشتند. معلوم نيست اين جنگ‌هاي لفظي تا کي ادامه خواهد داشت و خدا را شکر کي‌روش واکنش تند و عجولانه‌اي از خود نشان نداده است که اوضاع تيم ملي آشفته و خراب شود. منتقدان کي‌روش وقتي مي‌بينند نمي‌توانند از تيم ملي انتقاد فني بکنند و تيم ملي با توجه به تدارکات کم در مصاف با حريفان ديدارهاي زيبايي از خود به نمايش مي‌گذارند؛‌ تلاش مي‌کنند از راه‌هاي ديگري عرصه را بر کي‌روش و يارانش تنگ کنند.

رسانه‌هاي مجازي حامي کي‌روش‌اند

با اينکه برخي رسانه‌هاي رسمي و حقيقي کشور در تنگناها پشت سرمربي تيم ملي را خالي مي‌کنند اما رسانه‌هاي مجازي خيلي خوب حامي اين مربي حرفه‌اي هستند و هرگاه نياز بوده عرصه را بر مخالفان تنگ کرده‌اند. مطمئن باشيد اگر باز هم نياز به حمايت عامه مردم باشد دوستداران کي‌روش و حاميان تيم ملي به صورت خودجوش احساس مسووليت مي‌کنند و با حضورشان در فضاهاي مجازي با برخي شيطنت‌ها عليه فوتبال ملي مخالفت مي‌کنند. طرفداران تيم ملي اگر نياز باشد در صفحات شخصي رياست محترم جمهور هم پيام مي‌گذارند و از دولت مي‌خواهند نگذارد فوتبال از مسير پيشرفت خود خارج شود. حاميان واقعي تيم ملي که به فکر دلال‌بازي يا رنگ پيراهن ملي‌پوشان نيستند خيلي راحت با ابراز نظرات سازنده خود نگراني‌هايشان را از بابت آينده‌ ورزشي پرطرفدار اما پرحاشيه ابراز مي‌کنند.

برخورد هوشمندانه تاج!

زمان زيادي از تصدي پشت رياست فدراسيون توسط مهدي تاج نگذشته است. تاج نشان داده مدير باهوشي است و خوب مي‌داند اگر تيم ملي بزرگسالان که آئينه تمام‌نماي فوتبال به شمار مي‌رود، خوب نتيجه نگيرد کل عملکرد او زير سوال مي‌رود. شايد تاج هم شخصا مخالف کي‌روش باشد اما او با توجه به تجارب گرانبهاي مديريتي‌اش موقعيت حساس کنوني را مي‌شناسد و نمي‌خواهد فوتبال ملي‌مان دچار بحران و هرج و مرج شود. باخبر شديم تاج حتي با مصاحبه و پاسخگويي کي‌روش هم مخالفت کرده است و مانع پاسخ شديد‌اللحن او به برانکو شده است که تاج بايد هم پيش از اين‌ها در اين زمينه دخالت مي‌کرد. از واکنش امير قلعه‌نويي هم که چيزي نگوييم بهتر است. قلعه‌نوي هم که خيلي خوب مشکلات فوتبال ملي‌مان را مي‌داند بهتر بود وارد معرکه نشود و نه برانکو به حمايت او نيازي داشت و نه اينکه اين مصاحبه‌ها وجهه او را نزد هواداران بهتر مي‌کند. فقط مانده خداد عزيزي هم در مورد کي‌روش نظر بدهد و به برخي رسانه‌ها تيتر بدهد «کي‌روش سياه‌باز است!» قلعه‌نويي و ساير مربيان خيلي خوب مي‌دانند گذشت آن زماني که هواداران ساده‌دل و صميمي فوتبال ما رسانه نداشتند و حرف دلشان را نمي‌توانستند مطرح کنند.

جادوگر هم با برانکو رفيق شده!

اين روزها تصاوير علي کريمي در کنار برانکو ديده مي‌شود که مدام از سرمربي فعلي پرسپوليس حمايت مي‌کند! اين حمايت‌هاي علي کريمي هم تامل‌برانگيز است. کريمي که اعتقاد داشت برانکو نبايد در تيم ملي او را تعويض مي‌کرد و در جام جهاني 2006 با آن لگد عجيب و غريبش به کلمن و چمدان تيم ملي، فوتبال ما را مدتي سوژه رسانه‌هاي خارجي کرد حالا با برانکو رفيق شده و معلوم نيست چرا تا اين حد از نظر فکري متحول شده است! شايد کريمي انتظار داشت کي‌روش او را به عنوان دستيار در تيم ملي انتخاب کند و... با اين حال مهم اين است که مردم ديگر به آساني فريب حمايت‌ها يا مصاحبه‌هاي ستاره‌هايي چون کريمي، خداداد و... را نمي‌خورند!

راهکار و پيشنهاد!

در مورد برنامه‌ها و اهداف کي‌روش در تيم ملي ممکن است مربيان و بازيکنان ما افکار بهتر و ايده‌آلي داشته باشند اما راه انداختن جنگ رسانه‌‌اي صحيح نيست و اصلا نمي‌تواند سودي براي فوتبال ما داشته باشد. همانطور که مهدي تاج از مصاحبه و واکنش کي‌روش خودداري کرده است؛ برخي بزرگترها و پيشکسوتان هم بايد در اين خصوص وارد عمل شوند و نگذارند آرامش فوتبال‌مان بر هم بخورد و اين ورزش پرطرفدار دچار آشوب و آشفتگي شود. بي‌شک هر کس انتقادي از کي‌روش دارد مي‌تواند آن را با فدراسيون مطرح کند و اگر ايده موثر و سازنده‌اي به ذهنش مي‌رسد آن را با مسوولان فوتبال در ميان بگذارد نه اينکه در رسانه‌ها سر و صدا و دعوا راه بيندازد که نگارنده شخصا از آقاي تاج درخواست دارد يک کلاس مربيگري در اولين فرصت با تدريس کي‌روش براي مربيان جوان بگذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان