نسخه شماره 4068 - 1395/04/02 -

 وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد:
 گشايش مجدد بيمه صادرات هرمس آلمان براي تجارت با ايران 

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد در پي پرداخت شدن بدهي‌هاي سابق ايران نزد بيمه اعتباري هرمس، آماده است ضمانت صادرات هرمس را براي تجارت با ايران مجددا بگشايد.پوشش هرمس تدابيري است که از سوي دولت آلمان اتخاذ شده تا در صورت عدم پرداخت پول از سوي بدهکاران خارجي، از شرکت‌هاي آلماني حمايت کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد: ايران بدهي‌هاي قبلي مربوط به ضمانت‌هاي هرمس را تسويه کرده است.زيگمار گابريل وزير اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان در بيانيه‌اي اعلام کرد: پرداخت بدهي اعتبار صادراتي ايران به آلمان گام مهمي براي احياي روابط اقتصادي ميان دو کشور است.به گفته گابريل، اين اقدام به آلمان امکان خواهد داد ضمانت اعتباري که از صادرات به ايران حمايت مي‌کند را مجددا برقرار کند.

طبق اعلام وزارت اقتصاد آلمان، دولت ايران در دوران تحريم‌ها که بخشي از آنها در ماه ژانويه در پي اجرايي شدن برجام برداشته شدند، حاضر به انجام تعهدات خود نبود.تسويه بدهي‌هاي قبلي مسئله مهمي براي برقراري مجدد روابط تجاري ميان دو کشور بود. وزارت اقتصاد آلمان پيش از اين اعلام کرده بود ايران حدود 500 ميليون يورو (567 ميليون دلار) به اين کشور بدهي دارد. ضمانت اعتبار صادرات آلمان سال گذشته از 25.8 ميليارد يورو صادرات شرکتهاي آلماني به سراسر جهان حمايت کرد. آلمان به مدت چند دهه بزرگترين شريک تجاري ايران بود، اما با وضع تحريم‌هاي هسته‌اي از سوي آمريکا و اتحاديه اروپا، رقيبان چيني، کره اي و خاورميانه اي سهم آلمان و ساير کشورهاي غربي در صادرات به ايران را تصاحب کردند. اتاقهاي بازرگاني و صنعت آلمان (دي‌آي‌اچ‌کي) پيش‌بيني مي‌کند صادرات آلمان به ايران در ميان مدت دو برابر شده و به پنج ميليارد يورو (5/5 ميليارد دلار) افزايش پيدا کند و در بلندمدت به دو برابر اين رقم برسد. افزايش صادرات به ايران ضعيف شدن تقاضاي چين، روسيه و ساير بازارهاي نوظهور براي کالاهاي آلماني را جبران خواهد کرد.پيش بيني مي‌شود شرکتهاي سازنده ماشين آلات، خودروسازي، داروي و انرژي تجديدپذير بيشترين نفع را از گشايش بازار ايران ببرند. گروه تجاري مهندسي «وي‌دي‌ام‌کي» قصد دارد در نيمه نخست امسال براي کمک به شرکتهاي ماشين آلات براي فروش محصولاتشان در ايران، دفتر در تهران داير کند.

تهران تصميم براي خريد 114 فروند هواپيماي مسافربري از توليدکننده فرانسوي-آلماني ايرباس را اعلام کرده که قراردادي به ارزش بيش‌از 10 ميليارد دلار خواهد بود. زيمنس هم قراردادهايي را براي کار در زيرساخت راه آهن ايران امضا کرد در حالي که دايملر از برنامه اش براي بازگشت به ايران خبر داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان