نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

 عمليات غافلگيرانه ارتش روسيه 

الکساندر گروشکو، نماينده دائم روسيه در سازمان پيمان آنلانتيک شمالي (ناتو) در جمع خبرنگاران گفت: با جديت فعاليت نظامي ناتو در درياي سياه و همچنين پيوستن احتمالي اوکراين و ديگر کشورها به آن را دنبال خواهيم کرد. روشن است که اين فعاليتهاي ناتو هرگز از سوي روسيه بدون پاسخ نخواهد ماند و واکنش روسيه با هدف حفظ امنيت در مرزهاي جنوبي‌اش صورت خواهد گرفت.

گروشکو در واکنش به تصميم وزراي دفاع کشورهاي عضو ناتو در مورد تقويت حضور اين سازمان در کشورهاي حوزه درياي بالتيک و لهستان، گفت: ناتو با اين اقداماتي که در پيش گرفته بر عملکرد هميشه خود تاکيد مي‌کند. کشورهاي عضو ناتو به خوبي مي‌دانند که امکان ندارد اين اقدامات بدون پاسخ از جانب ما باشد چرا که به صورت مستقيم به منافع امنيتي و قانوني ما ضربه مي‌زند. همچنين آنها مي‌دانند که براي روسيه از نظر نظامي تفاوتي ميان جابجايي و يا استقرار دائم نيروها وجود ندارد، امري که بر اساس قطعنامه ميان روسيه و ناتو ممنوع است.

در راستاي تصميم وزراي دفاع کشورهاي عضو ناتو، چهار گردان ناتو به تناوب از کشورهاي استوني، لهستان، لتوني و ليتواني در درياي سياه مستقر شدند.روسيه وابسته‌هاي نظامي خارجي خود را در جريان اجراي آزمون‌هاي غافلگيرانه نيروهاي مسلح خود قرار داده است. ولاديمر پوتين، رييس جمهور روسيه از ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه 14 ژوئن آزمون غافلگيرانه نيروهاي روسيه را آغاز کرد و اين آزمون شامل برخي از پايگاه‌هاي ذخيره‌سازي اسلحه و مهمات و برخي مسئولان مراکز نظامي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان