نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

 نبض حمام تاريخي شنب‌غازان به شماره افتاد 

علي‌رغم قدمت تاريخي حمام شنب غازان و اهميتي که در شناسنامه محله تاريخي شنب‌غازان تبريز دارد، در سال‌هاي اخير مورد بي‌مهري قرار گرفته و در معرض نابودي کامل قرار دارد.

به گزارش ايسنا، شوراي ثبت آثار تاريخي و فرهنگي استان آذربايجان‌شرقي، حمام شنب غازان را در سال 1390 شمسي به شماره 29526 در فهرست آثار ملي به ثبت رساند.

اين حمام مدت‌هاست بدون استفاده رها شده و به سبب آسيب‌هاي طبيعي و برخي تغييرات انساني به مرور تخريب شده و همچنان علي رغم ثبت اين بنا در بين آثار ملي، تغييري در کاربري يا تعمير و مرمت حمام رخ نداد.

به‌ راستي چه کسي در خصوص تخريب و عدم شروع عمليات احيا و مرمت اين بناي تاريخي مسئول است؟!

محله غارانيه را مي‌توان هويت و تمدن درخشان و با ارزش آذربايجان خواند که در طول تاريخ آثار بسيار آن در دل خاک مدفون شده و هم اکنون يکي از تنها اثرهاي آشکار آن نيز آخرين نفس‌هاي حيات خود را مي‌کشد.

با توجه به در پيش بودن مهمترين رويداد گردشگري جهان اسلام در سال 2018 در تبريز، يک سوال اساسي وجود دارد، اينکه شنب‌غازان که شکوه و عظمت تاريخي آن، مورخان بسياري را شگفت‌زده کرده است، از بزرگترين پتانسيل گردشگري موجود بهره‌اي خواهند برد؟ حجت‌الاسلام رضا جعفري، رئيس اداره اوقاف تبريز در گفت‌وگو با ايسنا، با ابراز نگراني از وضعيت پيش آمده در خصوص حمام تارخي شنب غازان گفت: علي رغم اينکه اين حمام جزو موقوفات مسجد بزرگ شنب‌غازان بوده ولي متاسفانه از سال‌هاي دور صاحب سرقفلي است. وي ادامه داد: در اين ‌سال‌ها اداره کل اوقاف و امور خيريه نيز نتوانست کاري بکند، جلسات مختلفي با صاحب سرقفلي اين مکان برگزار کرديم و در حال حاضر به نتيجه‌اي نرسيده‌ايم. وي خاطرنشان کرد: هم اوقاف و هم ميراث فرهنگي در حال رايزني با صاحبان سرقفلي هستند ولي چون اين ملک ورثه‌اي است تاکنون به اجماع نظري نرسيديم.

وي با بيان اينکه از تعطيلي اين ملک 10 سال مي‌گذرد، گفت: حاضر هستيم رضايت صاحب سرقفلي را تامين و ملک را آزاد کنيم ولي متاسفانه به نتيجه اي نرسيديم.

حجت‌الاسلام جعفري خاطرنشان کرد: مالکيت بنا در اختيار اداره کل اوقاف و امور خيريه استان است و با توجه به آمادگي اداره کل اوقاف براي همکاري با ميراث فرهنگي در مرمت آن در راستاي تفاهم‌نامه مشترک با سازمان ميراث فرهنگي، در صورت حمايت رسانه‌ها شايد بتوان صاحب سرقفلي حمام تاريخي را براي آغاز مرمت متقاعد کرد.

وي گفت: اميدواريم در صورت رضايت صاحب سرقفلي، ملک از مالکيت آنها آزاد و در غير اين‌ صورت صاحب سرقفلي تحت مالکيت خود به مرمت اين بناي تاريخي رضايت دهد. معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با اشاره به عدم همکاري صاحب سرقفلي حمام شنب غازان براي مرمت آن، از آمادگي اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي براي مرمت اين بناي زيبا خبر داد. سيد حسن قريشي گفت: بنايي که در اختيار شخص است هم براي ثبت و هم براي مرمت نياز به درخواست شخص صاحب سرقفلي دارد لذا با توجه به عدم تمايل صاحب سرقفلي حمام به مرمت آن، عليرغم تخصيص بودجه در چند مرحله از سوي اداره کل تاکنون امکان مرمت حاصل نشده است.

وي ادامه داد: کارشناسان اداره کل به منظور بازديد و ترغيب مالک به مرمت بناي حمام چندين بار به محل مراجعه کرده اند اما با امتناع صاحب سرقفلي از ورود مواجه شده اند. اوايل سال جاري بنده شخصا به همراه دکتر درسخوان عضو محترم شوراي اسلامي‌کلانشهر تبريز از محل بازديد نمودم که باز هم از ورود ما به حمام جلوگيري به عمل آمد که با وساطت معتمدين محل امکان بازديد فراهم شد.

قريشي افزود: در اين بازديد رايزني‌هايي صورت گرفت تا صاحب سرقفلي متقاعد به همکاري با اداره کل ميراث فرهنگي در راستاي مرمت آن شود و پس از مرمت کاربري مناسبي براي آن تعريف شود که عليرغم صحبت‌هاي انجام شده باز هم نتيجه‌اي حاصل نشد.

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي با اشاره به وضعيت بنا گفت: بناي حمام علي‌رغم قدمت بالا و امتناع صاحب سرقفلي از مرمت، از نظر استحکام شرايط مساعدي دارد و در صورت مرمت مي‌تواند با تعريف يک کاربري مناسب براي منطقه تاريخي شنب غازان تبريز يک شناسنامه هويتي باشد.

وي گفت: حتي با وجود مشکلات عديده مالي که با آن روبرو هستيم آمادگي داريم در صورت رضايت صاحب سرقفلي بنا را به صورت اضطراري مرمت کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان