نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

 واشنگتن به دنبال نشان دادن حسن‌نيت به ايران
 پاره کردن برجام عاقلانه نيست 

گروه سياسي: با داغ‌تر شدن تبليغات انتخاباتي نامزدهاي رياست جمهوري آمريکا هر روز اظهارنظر‌هاي جديدي به گوش مي‌رسد. روزي سخن از پاره کردن برجام به ميان مي‌آيد و روز ديگر برجام سند تحقير آمريکا معرفي مي‌شود که به هر شکل بايد آن را نقض کرد. از طرف ديگر مقامات ايراني هم خواستار آنند که هرچه سريعتر تاثير عملي برجام را مشاهده کنند. اين در حالي است که عملا بسياري از شرکت‌ها براي برقراري روابط تجاري با ايران منتظر مشخص شدن نتيجه انتخابات آمريکا هستند چراکه باتوجه به اظهارات کانديداهاي رياست جمهوري آمريکا به نظر مي‌رسد آينده خوبي در انتظار برجام نباشد. هرچند اين مسئله با قواعد حقوق بين‌الملل سازگاري ندارد و قرارداد بين‌المللي به هر شکل الزام‌آور است، اما به هر حال به دليل جريمه‌هاي سنگين پيشين بسياري از شرکت‌ها در رابطه با ايران محتاطانه عمل مي‌کنند.

اما مقامات دولت فعلي آمريکا به هر شکل درپي آنند که تعهدات خود را در قبال برجام انجام دهند، در اين زمينه جان کري وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرده است که آمريکا براي نمايش حسن‌نيت خود به ايران بايد بيشتر تلاش کند. جان کري همچنين در ادامه گفته است:«اگر قرار است در آينده هم معامله‌اي (با ايران) داشته باشيم يا حتي اگر مي‌خواهيم شهرت مثبت به دست آوريم، بايد بيشتر تلاش کنيم تا حسن‌نيت خود را در معامله هسته‌اي ثابت کنيم.» اين سخنان جان کري پس از ديدار با ظريف در حاشيه کنفرانس اسلو است و به نظر مي‌رسد مقامات آمريکايي درک کرده اند که درصورتي که آمريکا حسن نيت خود را نشان ندهد ايران هم الزامي ‌براي رعايت برجام ندارد و اين مسئله به معناي برباد رفتن همه مذاکرات چندساله آمريکا و اتحاديه اروپا با ايران است. جان کري همچنين با اشاره به ديدار خود با همتاي ايراني‌اش در اسلو، تاکيد کرد: رهبر عالي (ايران) و وزير امورخارجه ظريف فشار مي‌آورند تا اطمينان حاصل کنند که ايران آنچه را طبق توافق محق است به دست آورد، هر‌چه سريع‌تر کسب کند.

هيچکس برجام را پاره نمي‌کند

معاون مشاور امنيت ملي کاخ سفيد نيز به نوبه خود به نگراني ايراني‌ها درمورد برجام پاسخ داد. بن رودز با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ مبني بر اين‌که اگر رئيس‌جمهور آينده آمريکا شود توافق هسته‌اي را پاره مي‌کند گفت که به نظر نمي‌آيد اين کار عاقلانه‌اي باشد.

وي گفت که با وجود انتقادات شديد جمهوري‌خواهان کنگره و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوري‌خواه در انتخابات آتي آمريکا، دولت اوباما به تعهداتش در توافق هسته‌اي پايبند بوده است،‌ چرا که کناره‌گيري از اين توافق به ايران اجازه خواهد داد برنامه هسته‌‌اي‌اش را از سر بگيرد و به علاوه متحدان آمريکا را نيز بيگانه کند. رودز در پاسخ به سوال يکي از حاضران در نشست درباره اظهارات ترامپ مبني بر پاره کردن توافق هسته‌اي در صورت رئيس‌جمهور شدنش، گفت: به نظر نمي‌آيد که اين کار عاقلانه‌اي باشد و بروز يک بحران در خاورميانه را پس از به قدرت رسيدنش تسريع خواهد کرد. وي خطاب به حضار پرسيد: شما اين کار را با چه هدفي انجام خواهيد داد! رودز گفت که رئيس‌جمهور اوباما در ابتداي مناظرات انتخاباتي‌اش گفت که بدون پيش شرط با دشمنان آمريکا مذاکره مي‌کند و از اولين دستورهايي که من در آغاز کارم از رئيس‌جمهور آمريکا گرفتم اين بود که ما بايد به فعاليت‌هاي ديپلماتيک‌مان بيفزاييم. اين مقام آمريکايي هم‌چنين گفت: اين اصرار که همه در ايران تندرو هستند سبب مي‌شود که هر‌گونه فرصتي براي حرکت مقامات ايراني در مسير متفاوت را از بين ببرد.

وزارت خزانه‌داري آمريکا رسيدگي به درخواست‌هاي مجوز تجارت با ايران را سرعت مي‌دهد

وزارت خزانه‌داري نهاد اعمال، اجرا و نظارت بر تحريم‌هاي آمريکا عليه ديگر کشورهاست و به نظر مي‌رسد اين روزها به دنبال ان است که با افزايش نيرو تکليف تجارت با ايران راهرچه سريعتر مشخص کند. به نقل از رويترز، اين اقدام دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي در وزارت خزانه‌داري آمريکا از آنجايي صورت گرفته است که تجار و حقوق‌دانان اغلب نسبت به پاسخ‌هايي که از اين وزارت‌خانه درباره نوع داد و ستدي که مي‌توانند با ايران انجام دهند شکايت مي‌کنند و مي‌گويند که پاسخ‌ها مبهم، غيرصريح و براي تصميم‌گيري سريع درباره يک تجارت خاص بسيار کند است.

مقامات ايراني نيز انتقاد مي‌کنند که به طور کامل از مزاياي اقتصادي توافق هسته‌اي بهره نمي‌برند و از آمريکا خواسته‌اند تا براي شفاف‌سازي در خصوص رفع تحريم‌ها تلاش بيش‌تري انجام دهد و به معاملات اقتصادي ـ بازرگاني بيشتر منجر شود. جان اسميت، سرپرست دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري گفت که اين وزارت‌خانه از زمان اجراي توافق هسته‌اي تاکنون، صدها تقاضانامه براي گرفتن مجوز تجارت يا سرمايه‌گذاري در ايران دريافت کرده است و براي حل اين مسأله، بخش صدور مجوز خود را از طرق اساسي تقويت کرده و بازرسان بيش‌تري را در اين بخش اضافه کرده‌ايم. براي اين منظور يک سرپرست قرار داده‌ايم تا به تسريع روند صدور مجوز کمک کند.

با اين وجود بايد منتظر بود که برجام با سرعت بيشتري پيش برود و تاثيرات عملي برجام بيش از پيش مشخص شود. هرچند که انتظار تغيير سريع غير‌منطقي به نظر مي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان