نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -

 مهرداد اسکويي از اکران «روياي دم صبح» منصرف شد 

فيلم مستند سينمايي روياي دم صبح قرار بود در گروه سينمايي هنر و تجربه اکران شود اما کارگردان فيلم از اکران آن منصرف شد.

مهرداد اسکويي؛ تهيه‌کننده و کارگردان اين فيلم در گفت‌و‌گو با ايلنا؛ با تاييد اين مطلب گفت: فيلم درباره کودکان بزهکار دختر است و من با گروه سازنده فيلم صحبت کردم و تصميم گرفتيم به دليل اينکه چهره اين بچه‌ها ديده مي‌شود و امکان دارد با نمايش فيلم مشکلاتي براي آن‌ها بوجود بيايد؛ فيلم اکران نشود.

وي ادامه داد: با وجود آنکه دوستان هنر و تجربه لطف داشتند و علاقمند بودند فيلم در اين گروه اکران شود و حتي ما مي‌دانستيم اکران فيلم موفق خواهد بود اما بدليل رعايت مسائل اخلاقي تصميم گرفتيم فيلم روياي دم صبح اکران نشود.

اسکويي افزود: فيلم در سال 92 ساخته شده بود و حتي ما اسم‌هاي شخصيت‌هاي آن را تغيير داديم و از نام مستعار استفاده کرديم اما باز احتمال دادم شايد يک درصد فردي در جايي فيلم را ببيند و از آشنايان دخترهاي حاضر در فيلم باشد و خداي نکرده مشکلي براي وي بوجود بيايد. البته فيلم به‌صورت محدود در دانشگاه‌ها و محافل علمي براي افراد خاص اکران مي‌شود اما قطعا اکران عمومي نمي‌شود.

اسکويي افزود: اکران اين فيلم مي‌توانست کمک خوب مالي به من به عنوان تهيه‌کننده و کارگردان فيلم باشد اما باتوجه به اهميت رعايت مسائل اخلاقي و اينکه مشکلي براي دختران حاضر در فيلم بوجود نيايد از اکرانش منصرف شدم.

فيلم روياي دم صبح تاکنون 12 جايزه داخلي و خارجي از جشنواره‌هايي همچون شصت و ششمين جشنواره فيلم برلين، جشنواره(بخش True vision)، نوزدهمين جشنواره فيلم مستند‌Full Frame، سي و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر و نهمين جشنواره بين‌المللي سينما حقيقت به دست آورده و احتمال قوي وجود دارد در بين 15 فيلم اصلي اسکار هم حضور پيدا کند.

فيلم روياي دم صبح درباره‌ نوجوانان دختر زير 18 سالي است که در کانون اصلاح و تربيت شهر زيباي تهران تحت نظارت هستند. اين فيلم سومين قسمت از مستندهاي سه گانه‌ مهرداد اسکويي است. صدور مجوز ساخت اين فيلم 7 سال به طول انجاميد که در ‌‌نهايت مهرداد اسکويي در زمستان سال 1392 با حمايت کانون اصلاح و تربيت موفق به دريافت مجوز ساخت فيلم شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان