نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -

 تحليل موضع‌گيري‌هاي انتخابات آمريکا
 از لفاظي درباره تفاهم برجام تا ولع معامله با ايران 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس موضع‌گيري‌هاي کانديداهاي انتخابات آمريکا در مقابل تفاهم برجام را لفاظي دانست و گفت: آمريکايي‌ها به شکلي پنهان دنبال معامله با ايران هستند اما جمهوري اسلامي‌خود را براي سناريوهاي متفاوت آماده کرده است. مرتضي صفاري نطنزي در گفت‌و‌گو با خانه ملت در تحليل وضعيت انتخابات الکترال 2016 گفت: چرخش قدرت در ايالات متحده از يک نظم و سيستم نانوشته برخوردار است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه گفت: براساس مکانيسم چرخش قدرت واشنگتن به صورت 2دوره اي کليد کاخ سفيد ميان دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان دست به دست مي‌شود. براساس سنت آمريکايي، احتمال پيروزي جمهوري‌خواهان پررنگ تر از دموکرات‌ها است.

انتخابات متفاوت آمريکايي

وي با بيان اين که رقابت‌هاي انتخابات الکترال 2016 با دوره‌هاي ديگر انتخابات آمريکا متفاوت است، گفت: هيلاري کلينتون به عنوان نخستين کانديداي زن در عرصه انتخابات درون حزبي برگزيده شده است. همسر رئيس‌جمهوري سابق آمريکا تلاش مي‌کند با بهره‌گيري از اين موضوع جامعه زنان، لاتين تبارها و رنگين پوست‌هاي ايالات متحده را همراه خود کند. اين نماينده مجلس دهم با اشاره به برگزيده شدن دونالدترامپ به عنوان کانديداي اردوگاه جمهوري‌خواهان، گفت: ترامپ در ميان سياستمداران آمريکا به عنوان يک پديده متفاوت شناخته مي‌شود. کانديداي جمهوري‌خواهان با تکيه بر سرمايه هنگفت خود از اصول خاصي تبعيت نمي‌کند و به همين دليل مورد توجه قرار گرفته است. صفاري نطنزي گفت: دونالد ترامپ با شعارهاي پوپوليستي تند توانسته تعداد زيادي را با خود همراه کند.

کانديداي جمهوري‌خواهان خود را حافظ ارزش‌هاي آمريکايي مي‌داند و رقباي خود را به انحراف از اصول متهم مي‌کند. وي با تشبيه رقابت نهايي انتخابات الکترال به دوئل گفت: هيلاري کلينتون در نگاه آمريکايي‌ها به لحاظ جنسيتي در مقابل دونالد ترامپ يک بازنده است که توانايي اداره ايالات متحده را ندارد. واقعيت جامعه آمريکا اين است که هنوز نگاه مردسالارانه وجود دارد. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: ظرف 6 ماه آينده احتمال انتشار خبرهاي افشاگرانه در مورد کانديداهاي انتخابات آمريکا پررنگ است. جنگ رواني ميان جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها به نهايت خود خواهد رسيد و اين موضوع مي‌تواند شکاف پيش آمده در مورد ترامپ را در ميان محافظه‌کاران ترميم کند.

لفاظي درباره تفاهم برجام و ايران

صفاري نطنزي با برجسته دانستن اهميت سياست خارجي در انتخابات الکترال گفت: آمريکايي‌ها دوست دارند که رهبري جامعه جهاني را به عنوان يک ابرقدرت در چنگ خود داشته باشند، اين موضوع موجب اهميت سياست خارجي در مناظره‌هاي انتخابات آمريکا مي‌شود. وي در ادامه گفت: جمهوري اسلامي‌به عنوان کشوري که معادلات خاورميانه را ابتدا برهم زد و در ادامه نبض امور را در دست گرفت همواره پاي ثابت مناظره‌هاي انتخاباتي آمريکا بوده است. مساله اساسي اينجاست که در اين دوره باتوجه به تفاهم برجام کانديداهاي هر دو گروه تلاش مي‌کنند با لفاظي سهمي ‌از برجام کسب کنند. نماينده مردم نطنز در مجلس گفت: هيلاري کلينتون در سخنان خود تلاش کرده است دموکرات‌ها را در موضع قدرت معرفي کند. وي مدعي است که با تحريم‌هاي فلج‌کننده ايران را پاي ميز مذاکره کشانده است اما واقعيت اين است که آنها به تفاهم برجام نياز داشتند. وي گفت: دونالد ترامپ با مواضع سرسختانه عليه تفاهم برجام تلاش مي‌کند اقتدار آمريکايي را به نمايش بگذارد. جمهوري‌خواهان همگي مي‌دانند که برجام يک معاهده بين‌المللي با ضمانت شوراي امنيت است که توانايي نقض آن را در عرف بين‌الملل ندارند.

ولع جمهوري‌خواهان براي معامله

عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس در قياس عملکرد جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها در مورد تفاهم برجام گفت: دموکرات‌ها با رويکردي ظاهرا اعتقادي عمل مي‌کنند در حالي که جمهوري‌خواهان به دنبال معامله هستند. وي گفت: دموکرات‌ها با وضع تحريم‌هاي خصمانه همواره تلاش کرده اند برنامه‌هاي خود را عملياتي کنند اما جمهوري‌خواهان به دليل روابط پيچيده با سرمايه داران غول‌هاي نظامي‌، نفتي و صنعتي همواره به دنبال حفظ منافع مالي آمريکا بوده اند.

پارادوکس عملکرد کنگره و سنا با تفاهم برجام

صفاري نطنزي با پيش کشيدن مواضع خصمانه کنگره و سنا گفت: مساله اساسي براي جمهوري‌خواهان اين است که آنها نمي‌خواهند روابط با ايران به کام دموکرات‌ها تمام شود. وي در ادامه افزود: کنگره و سناي آمريکا در عملکرد ايالات متحده همواره تاثير داشته اند اما قدرت غالب در چنگ کاخ سفيد است. به طور طبيعي جمهوري‌خواهان حاکم بر کنگره و سنا تلاش مي‌کنند سرعت اوباما را تا پيش از انتخابات الکترال کاهش دهند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: رئيس جمهوري آينده آمريکا اگر جمهوري‌خواه باشد قطعا کنگره و سنا به صورت يک دست عمل خواهند کرد. وي گفت: ترامپ در مواردي نشان داده است که مواضع خود را به شکلي فاحش تغيير مي‌دهد، با توجه به اين موضوع تغيير رويکرد کانديداي جمهوري‌خواهان در صورت پيروزي نسبت به تفاهم برجام دور از ذهن نيست. نماينده مردم نطنز در مجلس با بيان اين که در جامعه سياسي آمريکا لابي‌هاي متفاوتي تاثيرگذار هستند، گفت: لابي‌هاي صهيونيستي نظير آيپک و جي استريت، لابي‌هاي اعراب، لابي‌هاي اسلحه، لابي‌هاي نفت تاثير‌گذار هستند. صهيونيست‌ها و اعراب از تفاهم برجام خشنود نيستند و تلاش مي‌کنند روند اجراي تعهدات آمريکا به ايران را مختل کنند. وي همچنين گفت: نکته پنهان در انتخابات آمريکا اينجاست که هيلاري به دليل ضعف مالي تحت تاثير اعراب و صهيونيست‌ها قرار دارد و در آينده ممکن است باتوجه به کمک‌هايي که گرفته مواضع تندتري عليه ايران اتخاذ کند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: نقض برجام يا طراحي‌هاي تحريم‌هاي جديد که در واقع ناقض تعهدات آمريکا در جريان مذاکرات 1+5 است به عنوان يک احتمال جدي در تهران مطرح است و جمهوري اسلامي‌سناريوهاي متفاوتي را براي پاسخ به بدعهدي طرف مقابل آماده کرده است. صفاري نطنزي تاکيد کرد: دانش هسته اي جمهوري اسلامي‌کاملا بومي‌و برگشت پذير است. مادامي‌که طرف‌هاي مقابل به تعهدات خود عمل کنند ايران نيز به آنچه که متعهد شده عمل خواهد کرد اما باتوجه به بسترهاي قانوني موجود هرگونه بدعهدي با مقابله به مثل ايران مواجه خواهد شد. گفتني است که پنجاه و هشتمين انتخابات رياست‌جمهوري ايالات متحده آمريکا سه‌شنبه ‎18 آبان 1395 برابر 8 نوامبر 2016 ميلادي برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان