نسخه شماره 4054 - 1395/03/17 -

 خطر بازگشت تب برفکي به استان مرکزي 

مديرکل سازمان دامپزشکي استان مرکزي گفت: چنانچه همکاري لازم از سوي دامداران در رابطه با واکسيناسيون تب برفکي انجام نگيرد، طي دو ماه آينده در جمعيت دامي استان شاهد شيوع مجدد اين بيماري خواهيم بود.

به گزارش ايسنا، محسن شانقي در مراسم توديع و معارفه رئيس شبکه دامپزشکي شهرستان اراک اظهار کرد: امروزه دامداري و توليد فراورده‌هاي خام دامي نياز به علم روز دارد و مي‌بايست افرادي که در امر پرورش دام دخيل هستند به منظور مقابله با بيماري‌هايي که در سطح منطقه و کشور به وجود مي‌آيد نيز با علم روز پيش بروند و جهت توليد محصولات سالم و صادرات آن تلاش کنند.

وي گفت: تغييرات آب و هوايي باعث شده است هر ساله شاهد بروز بيماري‌هاي بازپديد و نوپديد باشيم و در اين شرايط بايد از توان بخش خصوصي و دولتي و توان علمي به منظور کنترل اين بيماري‌ها بهره گرفت. شانقي در ادامه با بيان اينکه پيش‌بيني‌ها به منظور مبارزه با بيماري‌هاي دامي و مشترک در استان انجام شده است، از اجراي طرح سراسري واکسيناسيون تب برفکي در جمعيت دام سبک و سنگين از 25 ارديبهشت‌ماه جاري خبر داد.

مديرکل سازمان دامپزشکي استان مرکزي گفت: واکسيناسيون طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حاشيه مناطق حفاظت شده به عنوان اولويت اول اين سازمان آغاز شده است و واکسيناسيون بيماري بروسلوز به دليل همزمان شدن با بيماري تب برفکي با دو ماه تاخير شروع شد.

وي ادامه داد: واکسيناسيون بيماري‌هاي واگير دامي مثل آبله و شارگون نيز بعد از طرح سراسري واکسيناسيون تب برفکي انجام مي‌شود. شانقي در ادامه ضمن اشاره به مشکلات موجود در حوزه واکسيناسيون بيماري تب برفکي، به عدم همکاري برخي دامداران اشاره کرد و افزود: دام سنگين به صورت واکسن بهادار عليه اين بيماري واکسينه مي‌شود، از سويي ديگر به دليل اينکه بيماري تب برفکي کاهش پيدا کرده و به حد کنترل رسيده است، حساسيت دامداران نيز به مراتب کاهش يافته و هزينه‌هاي ناشي از کنترل اين بيماري نيز دامداران را نسبت به واکسيناسيون بي‌‌علاقه کرده است.

مديرکل سازمان دامپزشکي استان مرکزي خاطرنشان کرد: چنانچه همکاري لازم از سوي دامداران در اين رابطه انجام نگيرد، طي دو ماه آينده در جمعيت دامي استان شاهد شيوع مجدد اين بيماري خواهيم بود.

وي خواستار همکاري فرمانداري، بخشداري‌ها و استانداري جهت انجام واکسيناسيون تب برفکي شد و گفت: اگر در اين زمينه اعتباري در نظر گرفته شود تا اين واکسيناسيون رايگان انجام شود، تمام تلاش‌مان را به منظور متقاعد کردن دامداران براي انجام واکسيناسيون جمعيت دامي انجام خواهيم داد.

شانقي سهميه واکسيناسيون بيماري تب برفکي اين استان در فاز دوم را به ميزان 500 هزار دوز واکسن دام سبک(گوسفند و بز) و 130 هزار دوز واکسن دام سنگين عنوان کرد و افزود: برنامه‌ريزي‌هاي لازم به منظور کنترل بيماري تب برفکي انجام شده است و اولويت کاري در مابقي بيماري‌ها مثل تب مالت، سل،‌هاري، مشمشه و دامي مشخص و برنامه‌ريزي شده است. مديرکل دامپزشکي استان مرکزي گفت: جمعيت دام سبک استان بر‌اساس آمار سازمان مديريت يک ميليون و 800 هزار راس و جمعيت دام سنگين استان نيز 250 هزار راس است، اما بر اساس گفته دامداران به دليل مشکلات اقتصادي و مشکلات مالي دامداران در تامين نهاده‌هاي دامي و ... جمعيت دام سبک استان 20 تا 25 درصد کمتر از آمار مستند اعلام شده است.

وي خاطرنشان کرد: يک ميليون و 100 هزار راس دام سبک و سنگين نسبت به بيماري تب برفکي واکسينه شده‌اند که با واکسيناسيوني که اخيرا در فاز دوم در حال انجام است 90 درصد جمعيت دامي استان تحت پوشش واکسيناسيون قرار مي‌گيرند. به گزارش ايسنا، در اين مراسم حبيب اسحقي رئيس سابق سبکه دامپزشکي شهرستان اراک توديع و محمدرضا جوانمرد به عنوان رئيس جديد اين شبکه معرفي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان