نسخه شماره 4048 - 1395/03/09 -

 ميزان آراي عارفنماد خواست مردم در مجلس است 

ايلنا: يک فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: ميزان آراي عارف، نماد خواست مردم در مجلس است. حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نيابا اشاره به موضوع رياست مجلس شوراي اسلامي‌و با بيان اينکه جمع کثيري از اعضاي مجلس دهم از ليست اميد هستند، اظهار داشت: رئيس مجلس بايد کسي باشد که اکثريت حامي‌او هستند. قائم مقام دبيرکل حزب اعتماد ملي با تاکيد بر اينکه ميزان آراي عارف، نماد خواست مردم در مجلس است، گفت: اينکه جريان اصولگرا از آقاي لاريجاني حمايت کنند، مسئله عجيبي نيست، اما هراس ما از اين موضوع است که علاوه بر بخشي از اصولگرايان، نيروهاي افراطي و جبهه پايداري براي حمايت از آقاي لاريجاني دست به دست هم داده‌اند که آقاي لاريجاني بايد نسبت به اين موضوع دقت و حساسيت بيشتري داشته باشد.

بايد وابستگي اقتصاد به نفت را به صفر برسانيم

برنا: غلامرضا مصباحي مقدم تاکيد کرد: اقتصاد ما از بيماري وابستگي به نفت رنج مي‌برد بايد آن را به صفر برسانيم. غلامرضا مصباحي مقدم در پاسخ به اين سوال که درباره عملکردش در مجلس نهم چه نمره‌اي را به خودش مي‌دهد گفت: نمي‌توانم بگويم نمره عالي را به خودم مي‌دهم اما با توجه به عملکرد و تلاشي که داشته‌ام در طول اين مدت، نمره قابل قبولي براي خود در نظر مي‌گيرم. وي افزود: هنگامي‌ که نياز بود موافقت و يا مخالفت خودم را اعلام کردم، آن جايي که بايد از دولت حمايت کردم و يا مقابل طرح ها و لوايحي که مخالف و به ضرر اقتصاد کشور بود ايستادم و نظر خود را به گوش مسوولان رساندم. مصباحي مقدم يادآور شد: زماني که دولت گذشته قصد پمپاژ پول به کشور را داشت هشدار دادم که اين کار باعث تورم افسار گسيخته مي‌شود اما به گوش کسي نرفت. نماينده سابق مجلس اتکا به فروش نفت را مهمترين مشکل اصلي اقتصاد کشور دانست و گفت: ما بايد وابستگي اقتصاد را نسبت به فروش نفت به صفر برسانيم، اين گفته اصلا بدان معني نيست که نفت به فروش نرسد بلکه ما بايد به ديگر درآمدهاي کشور هم بها دهيم.

علي‌رغم تذکر رهبري، عزمي‌براي برخورد
با برهم‌زنندگان سخنراني‌ها نيست

ايلنا: برادر شهيد هاشمي‌نژاد تاکيد کرد: بعد از اين اتفاق‌ها وظيفه مدعي‌العموم است که جلوي اين افراد و محرکان اصلي آنها را بگيرد اما متاسفانه هيچگاه شاهد اين اتفاق نبوده‌ايم در حالي که شناسايي اين افراد براي نهادهاي مربوطه دشوار نيست. حجت‌الاسلام‌ سيداحمد هاشمي‌نژاد با اشاره به اتفاق اخيري که در جريان سخنراني حسين الله‌کرم در حوزه علميه خرم‌آباد رخ داد گفت: از گذشته حوزه‌هاي علميه مستقل بوده و وابسته به حکومت‌ها نبودند، براي همين سخنران‌هاي داخل حوزه نيز بايد در سطح آن باشند. او گفت: نمي‌دانم به چه بهانه‌اي پاي حسين الله‌کرم امسال به حوزه علميه باز شده است، ما در عمل ديديم که نه تنها در حوزه‌هاي علميه؛ بلکه در نمازهاي جمعه تهران نيز عده‌اي با برخي فضاسازي‌ها حرکات زشتي انجام دادند و امروز کار به جايي رسيده است که برخي شعار «مرگ بر برخي شخصيت‌هاي نظام» در حوزه‌هاي علميه مي‌دهند، بدون شک اين افراد تحريک‌شده‌ هستند. اينها اگر خود را مدعي حمايت از ولايت‌فقيه مي‌دانند نبايد فراموش کنند که ولي فقيه بارها در سخنراني‌هاي متعدد اين حرکت را محکوم کرده است. او گفت: باتوجه به توصيه‌هاي رهبري مسئولان بايد فضاي جامعه را کنترل کنند، اما برخي وظايف خود را انجام نمي‌دهند و با تندروي‌ها برخورد نمي‌شود. طبيعي است که علي‌رغم بيانات رهبري عده‌اي تندرو بي‌اعتنا به اين توصيه‌ها کار خود را انجام مي‌دهند.

اعتراض رسمي‌ خانواده امام موسي صدر
به حکم جديد دادگاه لبنان

ايسنا: اعتراض رسمي‌خانواد? امام موسي صدر به حکم انتقال دادرسي هانيبال قذافي از قاضي پرونده ربودن تقديم دادگاه لبنان شد. خانواده امام موسي صدر از طريق وکيل‌هاي قانوني خود، با شکايت از قاضيان اتاق جزائي شماره 6 دادگاه فرجام (ديوان تمييز) لبنان به رياست قاضي جوزف سماحه، اعتراض رسمي‌خود را به حکم انتقال دادرسي هانيبال قذافي از قاضي پروند? ربودن (زاهر حماده) تقديم دادگاه کرد. زاهر حماده از خرداد سال 1393 با حکم اشرف ريفي، وزير دادگستري لبنان مسووليت پرونده ربودن امام صدر را پس از استعفاي مرحوم سميح الحاج به عهده گرفته است. به گزارش روابط عمومي ‌موسسه امام موسي صدر به نقل از خبرگزاري رسمي‌لبنان، در اين اعتراض، به خطاهاي جدي در اين حکم استناد شده که سابقه ناپسندي را در دادگستري لبنان به وجود مي‌آورد که تا پيش از اين وجود نداشته است. خانواده امام موسي صدر خواستار ابطال اين حکم و جبران آن با مبلغي نمادين، يعني يک ليره لبناني شده است. شايان ذکر است که هفته گذشته دادستان کل لبنان، خواستار تفسير اين حکم به علت ابهام‌هاي موجود در آن شده بود.

ايستادگي ايران در برابر تکفيري‌ها
مانع تشکيل حکومت داعش در سوريه شد

آنا: فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‌با بيان اينکه «مجلس مي‌تواند بر دولت و مردم تأثير بگذارد»، گفت: قانونمند کردن بسيج امکانات عليه دشمن ازجمله توانايي‌هاي مجلس براي کمک به اهداف اساسي نظام در حوزه سياست خارجي است. سردار سرلشکر حاج قاسم سليماني در جلسه هم‌انديشي مجلس دهم که براي اداره بهتر آن تشکيل شد، با تشکر از علي لاريجاني، رئيس مجلس نهم به‌خاطر حمايت از بخش دفاعي و امنيت کشور، اظهار کرد: شرايط ما در منطقه مثل قبل و بعد از عمليات بيت‌المقدس است که تشابهات مهم سياسي دارد چنانچه نسبت به تغييراتي که در جنگ صورت گرفت امام(ره) فکر انقلابي را بر جنگ حاکم کرد و با تفکر ليبرال به جهت داد و باعث شد 15هزار کيلومترمربع از 20هزار کيلومترمربع کشور آزاد شود و اين در حالي بود که از نيمه سال 59 تا زمان برکناري بني‌صدر مشکلات زيادي داشتيم و حتي اميدي به پيروزي عمليات بيت‌المقدس با توجه به شکست‌هايي که پيش از آن متحمل شده بوديم، نبود. سليماني در ادامه به شرايط امروز سوريه اشاره و خاطرنشان کرد: اگرچه در ابتداي امر در خصوص تصميم‌گيري‌ها در ايران در خصوص سوريه اختلاف نظر بود که ميان شيعه و سني تفرقه نيفتد اما در نهايت تصميمات گرفته شد که دکتر لاريجاني نيز در آن نقش بسزايي داشت لذا اگر جمهوري اسلامي‌ ايران 4 سال در برابر حمله تکفيري‌ها ايستادگي نمي‌کرد امروز داعش در سوريه حکومت ايجاد کرده بود و حتي در لبنان مسيحي، سني و شيعه را تحت تأثير وضعيت دمشق قرار مي‌داد چنانچه امروز در عراق داعشي‌ها مناطق گسترده‌اي را تصرف کرده و اهالي روستاها را ذبح مي‌کنند و در الانبار صدها نفر سني را ذبح کرده‌اند که ممکن بود اين طوفان قتل به لبنان نيز منتقل شود.

اوباما خبر از وتوي مصوبه کنگره آمريکا
مبني بر ممنوعيت خريد آب سنگين ايران داده است

خانه ملت: نايب رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس نهم گفت: خبري در مورد احتمال قوي وتوي مصوبه ممنوعيت خريد آب سنگين از ايران توسط اوباما به گوش رسيده است. منصور حقيقت‌پور، در واکنش به مصوبه مجلس نمايندگان آمريکا مبني بر ممنوعيت خريد آب سنگين از ايران، گفت: آب سنگين ايران جواهر است و نبايد تصور شود که امريکايي‌ها تنها خريدار جواهر ايران هستند. نماينده مردم اردبيل، نير و نمين در مجلس شوراي اسلامي‌با بيان اينکه اوباما از وتوي اين مصوبه خبر داده است، تصريح کرد: خريدار آب سنگين ايران در دنيا بسيار است و اين مصوبه در صورت تصويب هم نمي‌تواند ايجاد نگراني کند. وي با تاکيد بر اينکه آب سنگين ايران به بهترين وضع ممکن به فروش خواهد رسيد، يادآور شد: اين مصوبه ارتباطي با برجام ندارد، رد برجام اجازه فروش داده شده و در خصوص منع فروش صحبتي نشده است. نايب رئيس کميسيون امنيت ملي تاکيد کرد: ايران تعيين کننده فروش آب سنگين ايران است و در اين خصوص هم مشتري‌هاي بسياري دارد، لذا هيچ نگراني در اين خصوص وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان