نسخه شماره 4009 - 1395/01/21 -

 وزير ورزش و جوانان:
 انتخابات بايد 11 ارديبهشت برگزار شود 

 وزير ورزش و جوانان گفت: اميدوارم که اساسنامه فوتبال به تصويب هيات دولت برسد و خوش بين هستم انتخابات يازدهم ارديبهشت ماه انجام گيرد.

به گزارش ايسنا، محمود گودرزي در پاسخ به اين سوال که در حاشيه بازي ايران و عمان مذاکراتي را با کفاشيان انجام داده است، گفت: مذاکراتي نداشتيم و مشکلي وجود نداشت که حل شود. فقط در مورد اين که فلان شوت خوب زده شد صحبت کرديم.

گودرزي در مورد اين که بين وزارت ورزش و جوانان و فدراسيون فو‌تبا‌ل توافقاتي انجام گرفته است، تصريح کرد: از ابتدا که در حوزه وزارت ورزش و جوانان حضور پيدا کردم، نقطه نظراتي که عمدتا کارشناسي بوده و برخي فرهنگي و اجتماعي بوده است، ارائه کردم. دوستان هم تلاش کردند که آن را مرتفع کنند. البته اين نقطه نظرات به آن شکل نبوده که حالت دخالت شود، زيرا فدراسيون فو‌تبا‌ل يک نهاد عمومي ‌غير دولتي است، اما بايد تابع قوانين و مقررات داخلي باشد و نگاهي هم به قوانين بين‌المللي داشته باشد.

او ا‌دا‌مه‌ داد: وزيري که در مقابل دولت و مجلس شوراي اسلامي‌پاسخگو است بايد اين مسئوليت را به نحو شايسته انجام دهد. مسئوليت داشتن بدون اختيار، فساد ايجاد مي‌کند و حتي برعکس آن هم ممکن است. مشکلاتي که در ورزش پيش مي‌آيد يا نارسايي‌هايي که در ميادين و استاديوم‌ها رخ مي‌دهد باعث مي‌شود که وزير به مجلس دعوت شود و بايد به تناسب پاسخگويي، مسئوليت داشته باشد. دوستان در فدراسيون‌ها اين کمک را مي‌کنند. در فو‌تبا‌ل هم کمک کردند که اين مشکل مرتفع شود. البته مشکلي به آن شکل وجود نداشته و هر زمان که طلب کمک کرده‌اند ما ورود پيدا کرده‌ايم که اميدوارم تداوم داشته باشد تا با وحدت و همدلي کارها جلو رود.

گودرزي در مورد اين که گفته مي‌شود کفاشيان فکر مي‌کند اساسنامه به تصويب دولت نمي‌رسد و انتخابات فدراسيون فو‌تبا‌ل يازدهم ارديبهشت ماه برگزار نخواهد شد و شايد بتواند پس از آن در انتخابات ثبت‌نا‌م کند، تصريح کرد:‌ رياست جمهوري در اکثر کشورها دو دوره است. در اساسنامه اي که ادعا شده به تصويب دولت رسيده که نرسيده و ابلاغ هم نشده است دو دوره براي رياست فدراسيون پيش‌بيني شده است. کفاشيان هم اين دو دوره را اهتمام کرده است و اميدوارم اساسنامه در هيات دولت تصويب شود که انشا‌ء‌الله اين کار انجام مي‌گيرد. از طرفي به نظرم يک مدير در دو دوره آن چيزي که از لحاظ مهارتها و شايستگي‌ها دارد در اين هشت سال اجرايي کرده است. بايد شرايط فراهم شود تا افراد ديگري که توانمندي‌هاي بيشتر و افکار نو دارند وارد شوند يا اصلا جريان تازه اي ورود پيدا کند. البته هر تغييري به منزله مثبت شدن شرايط نيست. کساني هم که از اين گردونه خارج مي‌شوند مي‌توانند در جاهاي ديگر و يا در بحث مشاوره کمک کنند. اين که رياست سه يا چهار دوره باشد زيبنده کشوري نيست که رياست جمهوري در آن دو دوره است. در اساسنامه هم اين عنوان شده است. در اساسنامه 1386 هم رياست فدراسيون دو دوره عنوان شده که اميدوارم به تصويب دولت برسد. از طرفي بايد تهديدات بيروني و اين که کشورهاي عربي در ساختارهاي مديريتي کنفدراسيون آسيا و حتي جهاني تاثير دارند در نظر گرفته شوند تا آسيبي از آن نظر به ورزش وارد نشود.

گودرزي همچنين گفت: يازدهم ارديبهشت ماه اتمام دوره رياست فدراسيون فو‌تبا‌ل است و حتما بايد انتخابات را با همين کانديداها برگزار کنيم. کميته‌‌اي هم بر‌اساس اساسنامه جهت تاييد صلاحيت اعضا تشکيل مي‌شود. نهادهاي ناظر هم نظارت خود را دارند. خوش بين هستم که راس آن تاريخ اين اتفاق بيفتد. انتظار مي‌رود از مسئولان و رسانه‌ها که فضاي المپيک قرباني اين اتفاق نشود و فضاي آرامي ‌ايجاد شود.

گودرزي در پاسخ به اين پرسش که براي انتخابات فدراسيون فو‌تبا‌ل دغدغه‌ خاطر دارد، گفت: دغدغه‌ خاطري ندارم و به مانند ساير فدراسيون‌ها اعضا راي خود را به صندوق مي‌اندازند و رييس فدراسيون بر‌اساس آرا انتخاب مي‌شود.

وزير ورزش و جوانان در مورد اين که بعد از بازي با عمان گفته است که کي‌روش بايد بماند و به عنوان وزير به چه صورت مي‌خواهد مشکل اسدي و کي‌روش را حل کند، تصريح کرد: بله. من گفتم که کي‌روش بايد بماند. ارکان مديريتي فدراسيون‌ها بايد در جايگاه خودشان و طبق چارچوب‌ها صحبت و تصميم‌گيري کنند. آنها و حتي من اجازه نداريم که به مجموعه ديگري که با آن همکاري مي‌کنيم اهانت کنيم يا به چارچوب آنها حق ورود نداريم. البته اين در مورد طرف مقابل هم صادق است. بايد از رفتارهاي سياسي پرهيز کنيم تا فضا آرام باشد. ورزش نفسا يک چالش است و اگر محيطي که در آن کار انجام مي‌گيرد هم دچار چالش شود نتيجه‌ مطلوبي حاصل نخواهد شد. به ويژه‌ در فو‌تبا‌ل که به دليل گستردگي، پرچالش‌ترين رشته ورزشي است.

وي ادامه داد: کي‌روش از دانش خوبي برخوردار است که بايد آن را در اختيار مربيان داخلي به ويژه‌ مربيان ليگ برتري هم قرار دهد و خواهش مي‌کنم در جهت دانش افزايي مربيان داخلي تلاش کند. او در ورود به جا‌م جها‌ني قبل توفيق داشته است که اميدوارم در دوره بعد هم اين توفيق نصيب تيم ‌ملي ايران شود. بايد از حواشي پرهيز کند که به کار لطمه نزد. طبق قراردادش عمل کند، مشکلات هم طبق آن چيزي که با فدراسيون به توافق رسيده است کمک مي‌کنيم که مرتفع شود. اگر فدراسيون بتواند خودش حل کند بهتر است اما اگر نشود فدراسيون براي ما نامه بنويسد و ما هم در صورت امکان آن را برطرف مي‌کنيم. کي‌روش يک فرد متخصص است و با فدراسيون قرارداد دارد که اين قرارداد براي ما محترم است و بر اساس آن عمل مي‌کنيم. مي‌خواهيم که بماند و کارش را ادامه دهد، ولي بايد به ارکان فدراسيون هم احترام بگذارد و اين احترام متقابل باعث ايجاد فضاي آرام مي‌شود. هر جا که لازم باشد وساطت مي‌کنيم تا اين مناقشات که جدي هم نيست مرتفع شود.

گودرزي در پاسخ به سوال مجري برنامه در مورد توجه به فو‌تبا‌ل گفت: من طي دو هفته‌ سه بار از امکانات و کمپ تيم ‌ملي بازديد کردم. در اين مورد که سرمربي تيم ‌ملي از زمين تمريني گلايه‌هايي را داشت بايد بگويم که اين حرف درست است. صحبت‌هايي در اين زمينه مطرح شد تا اشکالات زمين تمريني تيم ‌ملي حل شود. در اين باره صحبت کرده‌ام تا دو زمين تمريني ديگر مورد بررسي قرار گيرد تا در صورت مناسب بودن در اختيار تيم ملي قرار گيرد.

او تصريح کرد: من همواره در مورد موارد مختلف نظير پاداش ملي‌پوشان، حل مشکلات سربازي در زمينه اعزام‌ها، تهيه البسه مناسب، انجام امور مربوط به سفر تيم ‌ملي و ديگر موارد دغدغه‌ داشتم و نسبت به حل اين موارد تلاش کرده‌ام. حالا اين سوال را مي‌پرسم که آيا اينها توجه به فو‌تبا‌ل نيست؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان