نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -

 خوف جهاني از تروريسم هسته‌اي 

رهبران و مقامات عالي 50 کشور جهان در نشست امنيت هسته‌اي واشنگتن که بامدادشنبه به کار خود پايان داد، بر التزام خود به «تلاش براي ممانعت از رسيدن سلاح‌هاي هسته‌اي به دست تروريست‌ها» تاکيد کردند. به گزارش ايسنا به نقل از اسکاي‌نيوز عربي، نشست امنيت هسته‌اي که در سطح سران و نمايندگان عالي 50 کشور در واشنگتن برگزار شده بود، با انتشار بيانيه‌ مشترکي به کار خود پايان داد.

رهبران کشورهاي شرکت‌کننده در اين بيانيه تاکيد کردند «هنوز کارهاي زيادي براي ممانعت از رسيدن سلاح و مواد تشعشع‌زا به دست گروه‌هاي غيردولتي که ممکن است از آنها در اقدامات ناصحيح استفاده کنند وجود دارد.»

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در پايان اين نشست در سخناني گفت که او کشورهاي مشارکت‌کننده در نشست واشنگتن را ترغيب کرده سطح تبادل اطلاعات امنيتي را افزايش دهند تا به اين شيوه از حملات گروه‌هاي تروريستي همانند داعش جلوگيري شود.

باراک اوباما همچنين اعلام کرد که ايالت متحده تلاش دارد تا زرادخانه هسته‌اي خود را کاهش دهد و گفت که واشنگتن از زمان امضاي معاهده استارد 2 با روسيه به شکل چشمگيري تعداد سلاح‌هاي هسته‌اي فعال خود را کاهش داده‌ است اما بهتر مي‌دانند که زرادخانه هسته‌اي آمريکا بيش از اين کوچک شود.

رئيس‌جمهوري آمريکا همچنين از «قدرت‌هاي جهان» خواست به نقش خود در خصوص توافق هسته‌اي با ايران عمل کنند تا به گفته وي تهران را مجبور کنند از حجم برنامه‌هاي هسته‌اي خود بکاهد.

اوباما گفت: مادامي که ايران نقش خود را براساس توافق امضا شده انجام دهد ما نيز معتقديم که جامعه جهاني بايد نقش خود را براساس اين توافق انجام دهد.

باراک اوباما در سخنراني در جريان همايش امنيت اتمي در واشنگتن نيز نسبت به دسترسي «تروريست‌ها» به مواد اتمي هشدار داد. او همچنين دستيابي به توافق برجام را ستود، ولي گفت که اين توافق همه مسائل ما با ايران را حل نمي‌کند.

اوباما همچنين درباره انتقادها از التزام طرف غربي توافق هسته‌اي با ايران به انجام تعهداتي چون برداشتن تحريم‌هاي بانکي و تجاري گفت: «ايران تا اين لحظه به تعهداتش پايبند بوده و جا دارد که جامعه جهاني که در اين سوي توافق است هم پايبندي خود را نشان دهد.»

او گفت: اما ايران بايد توجه کند که بازگشت به اقتصاد جهاني زمان‌بر است و اين کشور خودش هم بايد در ايجاد اطمينان و ثبات براي ورود به بازارهاي جهاني تلاش کند. اگر ايران آزمايش موشکي مي‌کند و روي موشک‌ها مي‌نويسد اسرائيل بايد محو شود، اين در دنياي اقتصاد نگراني ايجاد مي‌کند. اگر سلاح به حزب‌الله مي‌رساند، اين باعث نگراني در بازار خواهد شد.

رئيس‌جمهور آمريکا همچنين، به علاقه داعش در دستيابي به اين گونه مواد اشاره کرد و گفت: ترديدي نيست که اگر اين ديوانگان به مواد هسته‌اي دست يابند سعي مي‌کنند تعداد هر چه بيشتري از انسان‌ها را قرباني کنند.

او در ادامه خواهان برخورد و رويه‌اي مشترک براي تامين امنيت مواد اتمي در جهان شد و گفت که هيچ ملتي به تنهايي قادر به اين کار نيست.

اوباما از شماري از کشورها که در کاهش يا از بين‌بردن مواد اتمي خود، از جمله اورانيوم غني‌شده تلاش و توفيق داشته‌اند تشکر کرد.

روساي جمهور و نخست‌وزيران بيش 50 کشور جهان در همايش واشنگتن شرکت داشتند. اين همايش شامگاه جمعه به وقت واشنگتن پايان يافت.

آمريکا و چين توافق کردند که براي عاري کردن شبه جزيره کره از سلاح هسته‌‌اي همکاري کنند و پيونگ يانگ را از ادامه برنامه هسته‌اي‌اش باز دارند. آمريکا تاکيد کرد حمايتش از کره‌جنوبي و ژاپن در برابر تهديدهاي کره‌شمالي، يک اصل خدشه‌ناپذير در سياست کاخ‌سفيد در شرق آسيا است. چين هم تاکيد کرد که همه کشورها بايد در اجراي دقيق تحريم‌هاي تازه عليه کره شمالي همکاري کنند.

باراک اوباما گفت مسکو و واشنگتن بايد سردمدار برنامه خلع سلاح هسته‌اي جهان شوند هر چند کاخ‌سفيد از گسترش برنامه‌هاي نظامي مسکو که مبتني بر توان اتمي اين کشور است نگران است.

روسيه و ايران در اين اجلاس حضور نداشتند و پاکستان هم که داراي کلاهک هسته‌اي‌ است در آخرين لحظات به علت انفجار مرگ‌بار عيد پاک در اين کشور، از حضور در نشست واشنگتن عذر خواست.

اوباما قبلا با مقام‌هاي گروه 5+1 که هدايت مذاکرات هسته‌اي با ايران را به عهده داشت، ديدار و مذاکره کرد. او با تشکر از همه کشورهاي عضو اين گروه گفت که «ما از قبل برجام همين حالا شاهد موفقيت‌هاي واقعي هستيم». او افزود که «براي ايران طول خواهد کشيد تا به طور کامل دوباره در اقتصاد جهان ادغام شود، ولي همين حالا هم از مزيت‌هاي برجام برخوردار مي‌شود.»

رئيس‌جمهور آمريکا سپس تصريح کرد: برجام به ما يادآوري مي‌کند که هر زمان جامعه جهاني موضع واحدي داشته باشد، ما مي‌توانيم امنيت جهاني را ارتقا بدهيم.

او افزود: البته برجام همه مشکلات ما با ايران را حل نمي‌کند و اختلافات ما با اين کشور بر سر سياست‌هاي منطقه‌اي، حقوق بشر و برنامه موشکي همچنان پا برجاست.

روز جمعه، همچنين يوکيا آمانو، دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در جلسه‌اي که با رهبران گروه 1+5 داشته گفت، توافق هسته‌اي با ايران تازه در آغاز راه است و خواستار حمايت قدرت‌هاي جهان براي ادامه مراحل اجرايي آن شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان