نسخه شماره 4002 - 1394/12/27 -

 کشف پيکره انساني در تپه طالب خان سيستان 

 سرپرست تيم کاوش تپه طالب خان دو گفت: اگر بخواهيم پيشينه جواهرسازي و سنگ‌تراشي در ايران بررسي شود بايد در شهر سوخته و محوطه‌هاي اقماري، اين بررسي را انجام دهيم به دليل اينکه مردم از راه توليد مواد خام سنگي، و تبديل آن به فرآورده‌هاي تزئيني، محصولشان را به مناطقي تا بين‌النهرين، هند، آسياي ميانه و خليج فارس صادر مي‌کردند. دکترحسينعلي کاوش در گفت وگو با ايسنا، از تخصص‌هاي مختلف در شهر سوخته از جمله توليدات سفالگري، صنعت سنگ‌تراشي و فلزگري انجام گرفته توسط مردم شهرسوخته در 5000 سال پيش، به عنوان توليداتي منحصربفرد ياد کرد.

وي همچنين از محوطه باستاني تپه طالب خان دو، به عنوان محوطه‌اي 3500 متري با آثاري بسيار حائز اهميت ياد کرد و افزود: آثار مکشوفه توسط تيم باستان شناسي از اين محوطه باستاني بي‌نظير بوده و نشان مي‌دهد، مردم اين منطقه صنعتگراني قابل تحسين بوده و اين موضوع را مي‌توان به راحتي از توليداتشان در زمينه سفال، فلز و سنگ تراشي تشخيص داد. وي با اشاره به توانمندي بسيار بالاي مردم در 5000 سال پيش و اهميت توليد، تراش و تجارت سنگ‌هاي قيمتي و جواهرآلات، پيشرفت‌هاي بشر در قرن حاضر در زمينه‌هاي گوناگون از جمله صنعت جواهرسازي و سنگ‌تراشي را راه حلي مناسب براي اشتغال افراد جوياي کار دانست و از مسئولان خواست تا با توجه به پيشينه سنگ‌تراشي و تجارت آن در گذشته در اين منطقه، دوباره اين صنعت در منطقه سيستان احياء شود. سرپرست تيم باستان شناسي تپه طالب خان دو در ادامه از کشف پيکره انساني شاخصي در اين محوطه باستاني خبر داد و افزود: امسال در چهارمين فصل کاوش به زباله داني باستاني با عمق سه متر برخورد کرديم که اشياء بي‌نظيري از آن به دست آمد.

کاوش همچنين از کشف مهرهايي منحصر به فرد در اين محوطه باستاني خبر داد و گفت: تاکنون نمونه اين مهرها در شهرسوخته نيز پيدا نشده است.

به گزارش ايسنا، تپه طالب‌خان از تپه‌هاي اطراف شهر سوخته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان