نسخه شماره 3995 - 1394/12/17 -

 کدام جناح کرسي بيشتري کسب کرد؟
 بررسي انتخابات در شهرهاي پر‌جمعيت ايران  

وضعيت انتخابات در هشت کلانشهر ايران که جمعيت بالاي يک ميليون نفر دارند در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفته است.

به گزارش ايلنا، در روزهاي گذشته تحليل‌هاي متفاوتي درباره مجلس دهم و ترکيب احتمالي آن در رسانه‌ها منتشر شد؛ در اين ميان رسانه‌هاي اصولگرا مدعي بودند که راي تهراني‌ها به خاطر دور شدن مردم تهران از ارزش‌هاي انقلابي بوده است و در همه شهرهاي ديگر اصولگرايان پيروز انتخابات شده‌اند.

در مجلس شوراي اسلامي‌نمايندگان شهرهاي بزرگ عموما بيرق جريان‌هاي سياسي کشور را بر دوش دارند و نمايندگان شهرهاي کوچک به دنبال مطالبات محلي و منطقه‌اي هستند و در مناسبات سياسي حضور کمرنگ‌تري دارند، البته اين امر استثناهاي فراواني دارد؛ چنانچه کامران، نماينده مجلس نهم از اصفهان همواره توجه ويژه به مطالبات محلي مردم اصفهان داشته است يا کاظم جلالي نيز تبديل به يکي از رهبران جريان سياسي نزديک به لاريجاني شد.

در اين گزارش وضعيت انتخابات در هشت کلانشهر ايران که جمعيت بالاي يک ميليون نفر دارند مورد بررسي قرار گرفته است.

تهران: پيروزي قاطع اصلاح‌طلبان

نتايج شهر تهران در تاريخ اين شهر بي‌سابقه بود و براي اولين بار در تاريخ انقلاب تمامي ‌افراد حاضر در يک ليست انتخاباتي راهي مجلس شوراي اسلامي‌شدند. نه غلامعلي حداد عادل که سابقه رياست مجلس را دارد و نه بذرپاش و شهاب‌الدين صدر که تمامي ‌درخت‌هاي تهران را با پوسترهاي خود آراسته بودند و نه ابوترابي و و آل‌اسحاق که از چهره‌هاي معتدل ليست اصولگرايان بودند راهي به ليست نمايندگان مجلس دهم پيدا نکردند. نتايج انتخابات تهران تشکيل قوي‌ترين فراکسيون اصلاح‌طلبان در مجلس را بعد از مجلس هفتم نويد مي‌دهد.

مشهد: همچنان پايتخت اصولگرايان

نزديک يک سال است که مشهد به کانون جلسات وحدت اصولگرايان تبديل شده بود و در انتخابات مجلس نيز شيرين‌ترين نتيجه در مشهد اتفاق افتاد و اصولگرايان هر پنج صندلي انتخابات مجلس را به خود اختصاص دادند. در ترکيب جديد نمايندگان مشهد در مجلس شوراي اسلامي‌رضا شيرا‌ن‌خراساني جايگزين سيدهاشم بني‌هاشمي ‌شده است.

اصفهان: شکست پدرخوانده‌ها از بانوان جوان

در حالي که بسياري از مردم اصفهان اعتقاد داشتند زوج کامران و اخوان در صدر نمايندگان اصفهان به مجلس راه خواهند يافت و از ميان سه نماينده باقي مانده نيز رقابت بين گروه‌هاي مختلف اصولگرا خواهد بود، سه اصلاح‌طلب در کنار دو اصولگرا نمايندگان اصفهان را در مجلس آينده تشکيل دادند.

اگر از فولادگر که گزينه مشترک بين فهرست اصولگرايان و صداي ملت بود صرف نظر کنيم، دو زن جوان معادلات سياسي اصفهان را به هم زدند و اجازه ندادند گزينه‌هايي مثل مقتدايي و کامران، دوران نمايندگي خود را تکرار کنند. سالک، سرليست فهرست اصولگرايان با اختلافي ناپلئوني در آخرين خانه ممکن نمايندگان براي ورود به پارلمان دوران نمايندگي خود را تمديد کرد تا جبهه پايداري در اصفهان نيز نماينده داشته باشد.

کرج: اصلاح‌طلباني که دير رسيدند!

شهر کرج با اينکه چهارمين شهر پرجمعيت ايران است اما تنها دو نماينده در مجلس دارد. يعني برابر با تعداد نمايندگان ملاير يا تعداد نمايندگان بروجرد و از اين نظر مظلوم‌ترين شهر ايران است. همين جمعيت زياد موجب شد بيشترين نامزد به نسبت تعداد نماينده در اين استان ثبت شود.

اصولگرايان در ترديد بين گزينه‌هاي متعدد تاييد صلاحيت شده ليست انتخاباتي در کرج منتشر نکردند و اصلاح‌طلبان نيز با رد صلاحيت بسياري از چهره‌هاي اصلي، خيلي دير وارد عرصه انتخابات شدند. در نهايت يک چهره مستقل و يک اصولگرا به مجلس راه يافتند و دو اصلاح‌طلب سوم و چهارم شدند و پشت دروازه‌هاي پارلمان باقي ماندند.

تبريز: به اميد آينده

تا همينجا وزن راي اصلاح‌طلبان در تبريز از وزن اصولگرايان بيشتر بوده است. در دور اول انتخابات براي انتخاب شش نماينده تبريز يک چهره اصلاح‌طلب، مسعود پزشکيان، اول شد و استاندار احمدي‌نژاد، در جايگاه دوم قرار گرفت. در دور دوم انتخابات براي انتخاب چهار نماينده ديگر تبريز چهار اصلاح‌طلب در عرصه انتخابات حضور دارند و با سه چهره اصولگرا و يک چهره مستقل رقابت خواهند کرد.

شيراز: پيروزي نا‌تمام اصلاح‌طلبان

ليست اميد در شيراز نيز مانند تهران بر بال موفقيت سوار بود و هزاران راي را به سبد اصلاح‌طلبان آورد و حتي حضور چهره‌اي مانند فريدون عباسي در ليست اصولگرايان و رد صلاحيت دکتر مصطفي معين نيز نتوانست کمکي به حال اصولگرايان داشته باشد. در دور اول انتخابات در شيراز سه چهره اصلاح‌طلب در صدر منتخبين مردم قرار گرفتند و راهي بهارستان شدند و نفر چهارم که به کف بيست و پنج درصدي راي نرسيده بود منتظر نتايج دور دوم و رقابت با رقيب اصولگرا خواهد ماند.

اهواز: پيروزي اصلاح‌طلبان بدون کف راي!

در انتخابات اهواز اصلاح‌طلبان بر صدر جدول انتخاباتي مردم اين شهر نشستند اما در گرفتن کف راي بيست و پنج درصدي ناکام ماندند تا در دور دوم با دو رقيب اصولگرا و يک رقيب مستقل رقابت کنند. اين در حالي است که يکي ديگر از اصولگرايان راه يافته به دور دوم نيز مورد حمايت برخي ليست‌هاي اصلاح‌طلب مثل صداي ملت و اعتدال و توسعه هم بود.

قم: اصولگرايان عليه آقاي رئيس

تندروهاي شهر قم برنامه ريزي مفصلي کرده بودند تا نام لاريجاني را از فهرست اصولگرايان قم حذف کنند. در اين انتخابات نيز همه اصولگرايان متحد شدند تا لاريجاني را از ليست شهر قم حذف کنند. در بررسي نتايج شهر قم، لاريجاني که بارها تاکيد کرده به صورت مستقل نامزد شده و در ليست اصولگرايان قرار نداشت‌، در ميان مستقل‌ها قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان