نسخه شماره 3995 - 1394/12/17 -

 دامداران به حمايت نياز دارند
 کرونا و خشکسالي در کمين شترهاي کرمان 

پرورش شتر يکي از زمينه‌هاي اقتصادي در کرمان است اما اين سرمايه‌هاي کوير در معرض تهديد بيمارهاي مختلف و خشکسالي هستند و برنامه‌اي مدون براي توسعه اين صنعت وجود ندارد. به گزارش مهر، استان کرمان علي‌رغم طبيعت خشک و کم‌آبي که دارد يکي از قطب‌هاي پرورش دام به‌ خصوص در مناطق جنوب استان محسوب مي‌شود در اين ميان پرورش حيوانات و دام‌هاي غيرمعمول ازجمله شترمرغ و شتر يکي از پردرآمدترين زمينه‌هاي خلق ثروت براي مردمان محروم منطقه است و اين در حالي است که برنامه‌ريزي مدوني براي استفاده از اين زمينه اقتصادي در استان تعريف‌نشده است. بخش قابل‌ توجهي از استان کرمان را کوير تشکيل مي‌دهد و اين بخش‌هاي منابع طبيعي استان کرمان، هرچند بي‌آب‌وعلف به نظر مي‌رسند اما چراگاه‌هاي خوبي براي هزاران رأس شتر در طبيعت استان است. شتر حيواني است که عليرغم نياز اندک به آب و علوفه اما ازنظر بازدهي اقتصادي بسيار به‌صرفه است و گوشت و فرآورده‌هاي ديگر اين حيوان در کشورهاي حاشيه خليج‌فارس از مزيت بسيار بالايي برخوردار است، همچنين پرورش شتر در زمينه مسابقات زيبايي و شترداوني نيز از زمينه‌هاي قابل‌توجهي است که اعراب حاشيه خليج‌فارس حاضرند دلارهاي نفتي خود را خرج آن‌ها کنند اما در عمل از اين زمينه‌هاي اقتصادي آن طور که بايد استفاده ‌نشده است. اما خبر بد اينکه، چند هفته قبل محموله‌اي شترهاي قاچاق در استان کرمان کشف شد که در حال انتقال به استان بودند و نکته نگران‌کننده ابتلاي اين شترها به کرونا بود، هرچند اين محموله کاملاً کنترل شد اما مسير قاچاق دام مسدود نشده و همچنان امکان انتقال اين بيماري در استان کرمان وجود دارد.

از سوي ديگر خشکسالي در کرمان آنقدر طاقت‌فرسا شده است که شترها نيز که به مقاومت در مقابل کم‌آبي شهرت دارند در معرض مرگ‌ومير ناشي از خشکسالي قرارگرفته‌اند، بطوريکه بخشدار مرکزي ريگان در شرق استان کرمان نسبت به‌ احتمال تلف شدن هزار شتر در دشت تک فرهاد خبر مي‌دهد و خواستار تمهيدات لازم از سوي مسئولان براي نجات دام‌هاي شتر در اين منطقه شد. غلام شاهزاده يکي از مهمترين زمينه‌هاي اشتغال مردم ريگان را دامداري و نگهداري شتر مي‌داند و به مهر مي‌گويد: خشکسالي موجب شده بسياري از مرتع‌هاي منطقه از بين بروند اين در حالي است که منابع آبي نيز خشک‌شده و وضعيت را براي دامداران نگران‌کننده‌تر کرده است. وي افزود: پوشش گياهي منطقه تقريباً از بين رفته و در سال جاري نيز بارندگي‌هاي اندک بوده و نتوانسته در زمينه احياي اين پوشش مرتعي مؤثر باشد.

وي گفت: به نظر مي‌رسد در صورت تداوم وضعيت کنوني و از بين رفتن زمينه‌هاي اشتغال بزودي شاهد مهاجرت‌هاي گسترده در بين عشاير منطقه باشيم.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي جنوب کرمان در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: منطقه جازموريان در جنوب کرمان يکي از قطب‌هاي اصلي پرورش شتر در کشور محسوب مي‌شود و در منطقه 18 هزار شتر وجود دارد که يکي از زمينه‌هاي اصلي دامداري است. سيد‌يعقوب موسوي گفت: منطقه جازموريان از مراتع بزرگ منطقه محسوب مي‌شود هرچند باتلاق اين مرتع خشک‌ شده است اما همچنان سطح آب در منطقه اين‌قدر مطلوبيت دارد که امکان چراي دام در برخي مناطق وجود دارد. وي تصريح کرد: متأسفانه مردم هنوز با مزاياي پرورش شتر و فرآورده‌هاي دامي‌اين حيوان به‌ خوبي آشنا نشده‌اند درصورتي‌که بازار بسيار خوبي در کشورهاي عربي در اين زمينه وجود دارد. موسوي خواستار حمايت از شترداران شد و افزود: خشکسالي مهمترين چالشي است که دام‌هاي منطقه را تهديد مي‌کند. وي پرورش سنتي و دوري از روش‌هاي مدرن پرورش شتر را يکي ديگر از مشکلات اين بخش از دامداري جنوب کرمان دانست و افزود: در حال حاضر در زمينه بازار داخلي مهمترين بازار فرآورده‌هاي شتري استان‌هاي بزرگ کشور ازجمله تهران و اصفهان هستند که صادرات در اين بخش در جنوب کرمان شکل‌گرفته و در حال انجام است. وي خواستار توجه بيشتر جامعه به مصرف اين محصولات شد و افزود: فراورده‌هاي شتر ازجمله ارگانيک‌ترين محصولات دامي ‌در کشور محصول مي‌شود. موسوي ادامه داد: هزاران شتر در جنوب کرمان زمينه ايجاد مراکز تحقيقاتي شتر در جنوب کرمان را فراهم کرده است و اميدواريم گام‌هاي علمي‌در خصوص توسعه اين صنعت را به بهترين وجه ممکن برداريم.

وي گفت: ما قصد داريم در برنامه ششم توسعه پرورش شتر را يکي از محورهاي توسعه اقتصادي جنوب استان معرفي کنيم و در اين خصوص گام‌هايي نيز برداشته‌شده است. رئيس هيئت‌مديره انجمن علمي‌شتر نيز در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: قصد داريم با تدوين سند توسعه شتر در کشور گام‌هايي در راستاي حمايت از دامداران برداريم که اميدواريم در اين زمينه تأثيرگذار باشد و در حقيقت چشم‌انداز آينده اين صنعت ترسيم شود. سعيد زيبايي تأکيد کرد: توليد محصولات ارگانيک و بسيار مغذي از مشخصه‌هاي اصلي پرورش شتر است اين در حالي است که کمترين ميزان نياز آبي و علوفه را در بين دام‌ها دارد و از بازدهي بسيار مطلوب‌تري نيز برخوردار است.

وي ادامه داد: بايد زيرساخت‌هاي پرورش اين دام در کشور مهيا شود و از سوي ديگر بايد توجه داشت که جامعه ايران نياز به آگاهي بيشتر در خصوص استفاده از گوشت اين حيوان دارد. رئيس هيئت‌مديره انجمن علمي‌شتر افزود: در اين خصوص ظرفيت بسيار خوبي در استان کرمان وجود دارد و انتظار مي‌رود در اين سند و اجراي آن نقش قابل‌توجهي داشته باشد.

وي افزود: 160 هزار شتر در کشور وجود دارد که اين ميزان بايد افزايش يابد و بازاريابي و آشنايي جامعه با اين محصول نيز در دستور کار قرار گيرد. محمد ميرافروز، يکي از پرورش‌دهندگان شتر در جنوب استان کرمان است که در گفت‌وگو با مهر مي‌گويد: پرورش شتر در کرمان به‌صورت کامل سنتي انجام مي‌شود و درواقع شترها در دشت‌هاي اطراف رها مي‌شوند. وي افزود: مهمترين مشکل ما اين است که بازار مناسبي براي محصولات وجود ندارد و بيشتر جوامع محلي از اين محصولات استقبال مي‌کنند. وي تصريح کرد: خشکسالي و کم‌آبي مهمترين چالش ماست بطوريکه زمينه تکثير دام‌ها را کاهش داده و اين امر مشکل‌ساز شده است. وي ادامه داد: شترداران خواستار حمايت مسئولان هستند و از سوي ديگر قاچاق دام نيز مشکل‌ساز شده است بطوريکه دام‌هاي غير اصيل و عمدتاً مبتلا به بيمارهاي خسارت‌بار از مرزهاي شرقي وارد مي‌شوند که معضلات فراواني را ايجاد مي‌کنند. توسعه دامداري به‌خصوص در بخش پرورش شتر در حالي يکي از مهمترين زمينه‌هاي دامداري محسوب مي‌شود که با توجه به کم‌آبي‌هاي موجود چشم‌انداز توسعه اين صنعت بسيار مطلوب‌تر از پرورش ساير دام‌ها است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان