نسخه شماره 3995 - 1394/12/17 -

 وزارت نيرو از سرمايه‌گذاران در تامين آب و برق استقبال مي‌کند
 تضمين خريد پنج سال انرژي در قبال سرمايه‌گذاري  

معاون وزير نيرو در امور برنامه ريزي و اقتصادي به نياز کشور براي تامين هر ساله پنج هزار مگاوات برق اشاره کرد و گفت: ارتقاي بازده نيروگاه‌هاي کشور از 37 به 40 درصد نيازمند سرمايه‌گذاري‌هاي سنگين داخلي و خارجي است. به گزارش ايرنا، عليرضا دائم روز گذشته در دومين همايش تجاري و بانکي ايران و اروپا افزود: وزارت نيرو با توجه به نيازهاي کشور در تامين آب و برق از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي استقبال مي‌کند. وي به تامين 51 درصد برق کشور توسط بخش خصوصي اشاره کرد و گفت: اکنون 115 نيروگاه بزرگ کشور تامين برق مورد نياز صنايع، بخش خانگي، تجاري و کشاورزي را انجام مي‌دهند.

دائمي‌با بيان اينکه نيروگاه‌هاي کنوني کشور از عمري بالاي 40 سال برخوردارند، افزود: نوسازي و تجهيز اين نيروگاه‌ها با همکاري سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي از برنامه‌هاي وزارت نيرو است.

معاون وزير نيرو خاطرنشان ساخت: توسعه نيروگاه‌هاي سي.اچ. پي(توليد همزمان برق و حرارت) در سواحل کشور از جمله برنامه‌هاي پيش روي اين وزارتخانه است. وي گفت: اکنون طرح بزرگ تامين همزمان انرژي در سواحل جنوبي در حال انجام است که نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک خارجي دارد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه اکنون با کشورهاي همسايه تبادل انرژي داريم، ادامه داد: تبادل برق با همسايگان ظرفيت خوبي براي سرمايه‌گذاران است تا با ورود به اين بخش سرمايه‌هاي خود را در اين قسمت به کار گيرند. دائمي‌با يادآوري اينکه بيشترين ميزان مصرف برق ايران توسط عراق و سپس ترکيه صورت مي‌گيرد، به سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي توصيه کرد براي استفاده از اين ظرفيت اقدام کنند.

معاون وزير نيرو، ظرفيت‌هاي خوب مبادله انرژي کشور را يادآور شد و تاکيد کرد: ايران ظرفيت‌هاي بسيار بالايي در توليد انرژي‌هاي نو دارد و سرمايه‌گذاران مي‌توانند از آن بهره‌گيري کنند.

وي به داشتن 300 روز آفتابي در کشور اشاره کرد و گفت: اين ظرفيت بسيار مناسبي براي سرمايه‌گذاران است تا با سرمايه‌گذاري در اين بخش از منافع آن استفاده کنند. وي گفت: سرمايه‌گذاران اين بخش مي‌توانند از طريق فاينانس و يا بي.او.تي براي سرمايه‌گذاري در حوزه برق اقدام کنند. معاون وزير نيرو، خريد پنج سال انرژي را تضمين وزارت نيرو در قبال سرمايه‌گذاري برشمرد و گفت: خريد پنج ساله با قيمت 2.6 سنت دلار انجام مي‌شود.

وي گفت: تامين سوخت به صورت دائمي‌يکي ديگر از تضمين‌هايي است که وزارت نيرو براي سرمايه‌گذاران در اين بخش تدارک ديده است.

معاون وزير نيرو تاکيد کرد: همه امکانات لازم مانند زمين مجوزهاي مورد نياز و مجوز محيط زيست براي سرمايه‌گذاران در بخش برق توسط اين وزارتخانه تهيه مي‌شود و تضمين آن با دولت خواهد بود.

دائمي‌با اشاره به اينکه پروژه‌هاي مهمي‌براي کاهش هدر رفت انرژي طراحي شده است گفت: وزارت نيرو حاضر است در مقابل هر ميزان کاهش هدر رفت انرژي، سوخت معادل آن را براي سرمايه‌گذاران تامين کند. وي با بيان اينکه در بخش آب نيز فرصت‌هاي بسيار خوبي براي سرمايه‌گذاران وجود دارد تاکيد کرد: حدود 15 ميليارد دلار پروژه براي سرمايه‌گذاري آماده شده است.

تخصيص مشوق‌هايي براي سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق محروم

قائم مقام معاون امور بين‌الملل وزير نفت نيز روزگذشته در اين همايش با بيان اينکه ايران مشوق‌هاي مضاعفي براي سرمايه‌گذاري خارجي در مناطق محروم در نظر گرفته است، گفت: مزايا و فرصت‌ها براي مشارکت در صنعت نفت، نگراني سرمايه‌گذاران خارجي را رفع مي‌کند.

«سيدمسعود‌ هاشميان» در دومين همايش تجاري و بانکي ايران و اروپا با تشريح ظرفيت‌هاي صنعت نفت ايران افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه پيش بيني شده است 10 ميليارد دلار در بخش پالايشگاهي سرمايه‌گذاري شود. وي اضافه کرد: همچنين قرار است در بخش پتروشيمي‌80 ميليارد دلار سرمايه جذب شود. به گزارش ايرنا، رئيس جمهوري اسلامي ‌ايران بيست و هفتم دي ماه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي‌لوايح بودجه 1395 و ششمين برنامه پنج ساله توسعه را تقديم کرد. هاشميان اضافه کرد: از طريق اختصاص تخفيف براي خوراک واحدهاي پايين دستي مشوق‌هاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها ايجاد شده است. وي درباره تضمين سرمايه‌گذاري‌ها افزود: اگر سرمايه‌گذاري‌ها از طريق سازوکارهاي تعيين شده، انجام شود دولت آنها را تضمين مي‌کند. اين مقام وزارت نفت ادامه داد: مي‌توان سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي و داخلي را در بخش ترانزيت نفت و گاز جذب کرد.

هاشميان گفت: بانک‌ها با تامين مالي پروژه‌هاي نفت و گاز مي‌توانند در اين صنعت نقش‌آفريني بيشتري داشته باشند. به گفته وي، 12 کشور اطراف ايران وجود دارند که از ذخاير نفت و گاز برخوردارند.

وي اضافه کرد: ايران مي‌تواند از طريق سوآپ و ترانزيت نفت و گاز اين کشورها به بازارهاي بين‌المللي، حضوري پررنگ در منطقه داشته باشد. قائم مقام معاون امور بين‌الملل وزير نفت تاکيد کرد ايران باثبات ترين و امن ترين کشور منطقه براي جذب سرمايه‌گذاري خارجي است و گفت: وجود خوراک فراوان فرصت مناسبي را براي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي پايين‌دستي پالايشي و پتروشيمي‌فراهم کرده است.

وي در ادامه به قراردادهاي جديد نفتي ايران اشاره کرد و افزود: اين قراردادها نسبت به قراردادهاي بيع متقابل پيشرفته‌تر هستند و شرايط مناسب‌تري را در نظر گرفته‌اند. هاشميان اضافه کرد: بر اساس قوانين ايران، مالکيت مخازن نفت و گاز در اختيار دولت قرار مي‌گيرد که البته در بسياري از کشورها بدين شيوه عمل مي‌شود.

وي اضافه کرد: قراردادهاي جديد نفتي بلندمدت است و فضاي مناسبي را براي سرمايه‌گذاري در صنعت نفت فراهم مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان