نسخه شماره 3995 - 1394/12/17 -

 معرفي ?پروژه ريلي به آلمان‌ها 

نشست مشترک مسئولان وزارت راه‌و‌شهرسازي ايران با معاون وزير اقتصاد و انرژي آلمان برگزار شد و دو طرف درباره زمينه‌هاي همکاري در حوزه‌هاي بيمه‌هاي صادراتي و ساخت زيربناهاي حمل‌و‌نقل با يکديگر تبادل نظر کردند.

ماخينگ معاون وزير اقتصاد و انرژي آلمان در رأس هيأتي با حضور در وزارت راه‌و‌‌شهرسازي درباره زمينه‌هاي همکاري‌ مشترک آلمان و ايران با اصغر فخريه‌کاشان قائم‌مقام وزير راه‌و‌شهرسازي در امور بين‌الملل، علي نورزاد معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل‌ونقل کشور و احمد خدايي قائم‌مقام شرکت راه‌آهن جمهوري‌اسلامي‌ايران به گفتگو نشست.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي در امور بين‌الملل ادامه داد:ما يکسري قراردادهايي را با شرکت‌هاي آلماني از جمله شرکت‌هاي زيمنس و خطوط راه‌آهن آلمان داريم که بايد در ايران انجام شود.قرار بر اين شد که اين قراردادها نيز به معاون وزير اقتصاد و انرژي آلمان منعکس تا براي تامين فاينانس آنها اقدام شود.

اين مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي ادامه داد: ليست پروژه‌ها را به آنها داديم و آقاي ماخينگ نيز اعلام کرد تا اگر در ادامه انجام پروژه‌ها مشکلي بود نامه‌اي به وي نوشته تا بدين وسيله موارد و موانع احتمالي رفع شوند.

فخريه‌کاشان گفت: همچنين در مورد حل مشکل سوخت‌رساني به هواپيماهاي ايران در‌هامبورگ قرار بر اين شد خودشان با شرکت خصوصي که بنزين در‌هامبورگ توزيع مي‌کند صبحت کنند تا اين مشکل برطرف شود.

علي نورزاد معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل‌ونقل کشور نيز درباره اين ديدار به خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه گفت: با توجه به اينکه پروژه‌هاي راه‌آهن در اولويت‌هاي ما قرار دارد، امروز 6 پروژه را به آلماني‌ها معرفي کرديم تا بتوانيم از طريق سرمايه‌گذار خارجي براي تامين منابع مالي اقدام و به اجراي پروژه‌ها سرعت ببخشيم.

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: پروژه‌هايي که به هيات آلماني معرفي شد شامل پروژه راه‌آهن اصفهان-اهواز، همدان-سنندج، رشت-آستارا، کرمانشاه-خسروي و ميانه-تبريز و بستان‌آباد بود که بر اولويت‌هاي آنها تاکيد و موافقت‌ اوليه نيز اخذ شد. در کل مذاکرات اميدوارکننده بود.

همچنين احمد خدايي قائم‌مقام شرکت راه‌آهن جمهوري اسلامي ‌ايران نيز درباره جزئيات اين ديدار گفت: ما همزمان دو قرارداد را با چين و روسيه براي برقي‌کردن نزديک به 1600 کيلومتر از خطوط راه‌آهن کشور داريم که يکي از آن دو قرارداد برقي‌کردن تهران-مشهد و ديگري اينچه‌برون-گرمسار است که با توجه به تجربه موفق آلمان‌ها و شرکت زيمنس در ساخت لوکوموتيوهاي برقي علاقمند هستيم تا بخش‌هايي از اين پروژه را با همکاري زيمنس در روسيه داشته باشيم که اين پيشنهاد نيز به معاون وزير اقتصاد و انرژي دولت فدرال آلمان اعلام شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان